Herojski! Budućnost nadoknadila minus 16 i savladala Bursu

Iako je gubio 15 razlike u posljednjoj četvrtini, tim Aleksandra Džikića smogao snage da izjednači 85 sekundi prije kraja, a potom je Denis Džerom Sili četiri sekunde prije kraja dao koš i dodatno bacanje za veliku pobjedu. Vili Rid u posljednjem napadu izblokirao Alerika Frimena

25191 pregleda 25 reakcija 25 komentar(a)
Filip Barović u duelu sa Davidom Dudžinskim, Foto: KK Budućnost Voli

Herojski preokret Budućnost Volija!

Iako je djelovalo da su izgubljeni, da nemaju šansi, jer su devet minuta prije kraja imali 15 poena minusa, umorni igrači Aleksandra Džikića su na veliko srce srušili Bursu i upisali sedmu pobjedu u Evrokupu (83:82).

Heroja je mnogo. Od Vladimira Micova, Petra Popovića, Denis Džeroma Silija, do Vilija Rida, koji je u posljednjem napadu izblokirao Alerika Frimena za jedan od najvećih preokreta u istoriji kluba.

I sve to je uradila ekipa koja je dugo bila bez treninga zbog koronavirusa i bila prinuđena da posljednju dionicu igra bez lidera ekipe, Džastina Kobsa, koji je isključen zbog dvije tehničke greške.

Domaći su poveli 6:3, ali je brzo na vidjelo izašla činjenica da ekipa dugo bila u karantinu zbog koronavirusa. U odbrani je „curilo” na sve strane, igrači su izgledali umorno, a Bursa je to sjajno koristila i preuzela kontrolu.

Serijom 11:0 je preokrenula na 14:6, da bi Derik Nidam donio prvu dvocifrenu prednost svom timu (19:8), a onda trojkom, tj. svojim 11. poenom, i plus 12 (22:10).

Podgoričani su na startu 2. četvrtine nagovijestili da bi mogli brzo da se vrate u igru, jer je Micov dao pet, a Sili i Rid po dva poena u seriji 9:0, kojom su domaći prišli na 27:29.

Nažalost, u odbrani su previše kasnili, što su igrači Dušana Alimpijevića kažnjavali i brzim protokom lopte stalno nalazili nekog slobodnog na šutu za tri.

Bursa je u 1. poluvremenu pogodila čak 10 puta iz 16 pokušaja iza linije 6,75 metara, pa je zasluženo imala dvocifrenu prednost na velikom odmoru (52:42).

Turci su nastavili da pogađaju trojke i svojom čak trinaestom, a četvrtom Frimena, u 25. minutu stigli do ogromnih 16 razlike (64:46).

Tada se činilo da će „plavi” teško izbjeći drugi uzastopni poraz u „Morači” u Evrokupu, a treći ukupno na devet utakmica.

stat

Ni suđenje nije bilo idealno, arbitri su često griješili na obje strane, a živce je izgubio Kobs i u 3. četvrtini dobio dvije tehničke greške, pa je 10 sekundi prije isteka tog dijela igre morao u svlačionicu.

Gosti su pred posljednjih 10 minuta imali plus 15, ali je nadu vratio Micov, koji je sa devet vezanih poena smanjio na 75:69 na sedam minuta do kraja.

Na 77:71 je Budućnost iskoristila tek četvrti napad (koš Rida) i natjerala Alimpijevića da uzme tajm-aut tri minuta i 50 sekundi do kraja.

Nije pomoglo - njegov tim je izgubio glavu, a domaći na srce stigli do izjednačenja 85 sekundi prije kraja, kada je Petar Popović pogodio trojku za 80:80.

Popović je promašio trojku za preokret, potom i Sili flouter nakon ofanzivnog skoka Micova, da bi Frimen položio loptu za 82:80 za 11,1 sekundi do kraja.

Džikić je uzeo tajm-aut, a Sili dao koš i dodatno bacanje za preokret na četiri sekunde do kraja.

Nakon tajm-auta, lopta je došla do Frimena, koji je ostao sa Ridom, ali ga je američki centar sjajno izblokirao.

BUDUĆNOST VOLI - BURSA 83:82 (18:29, 24:23, 16:21, 25:9)

Podgorica - Dvorana „Morača”. Igrano bez prisustva publike. Sudije: Peres (Španija), Zamojski (Poljska), Valjejev (Rusija).

Budućnost Voli: KOBS 12 (6-6), Atić, Šehović, Micov 20 (7-7), Barović 3 (4-3), Sili 14 (5-4), TAROLIS 5, JADODIĆ-KURIDŽA 6, Drobnjak, POPOVIĆ 5, RID 18 (4-4).

Bursa: Sezgun, FRIMEN 22 (5-4), NIDAM 17 (3-3), Turen, BITIM 15 (2-2), Endjus 5, HEJS 5 (1-1), Gečim, Olmaz 1 (2-1), DUDŽINSKI 17 (2-1).