Crna Gora osvojila Portugal, sa 10 bodova u ključne bitke za Mundobasket

Tim Boška Radovića stavio tačku na sjajan posljednji „prozor” prve runde kvalifikacija i savladao Portugal 77:62. U grupi K, koja počinje u avgustu, Francuska i Litvanija će imati po 11, Crna Gora 10, Češka, Bosna i Hercegovina i Mađarska po devet bodova. Tri najbolje idu na šampionat koji organizuju Japan, Indonezija i Filipini

29076 pregleda 20 komentar(a)
Zoran Nikolić na večerašnjoj utakmici, Foto: FIBA

Kroz posljednji „prozor” u prvoj rundi kvalifikacija vidi se daleko čak do Japana, Filipina i Indonezije, domaćina 19. Mundobasketa - nakon senzacionalne pobjede nad Francuskom, košarkaši Crne Gore su pokazali ozbiljnost, savladali Portugal u Odivelašu 77:62 i stekli realne šanse da drugi put zaredom budu učesnici svjetskih prvenstava.

Tim Boška Radovića će novoformiranu grupu K početi sa 10 bodova, jednim manje od Francuza i Litvanaca, jednim više od Češke, koja je večeras iznenadila „zelenu šumu” u Klaipedi (83:72), Bosne i Hercegovine i Mađarske, od koje ima i bolji međusobni skor.

Mogla je situacija da bude još bolja, jer da je Litvanija upisala i šestu pobjedu, a Bugarska slavila u Sarajevu (Džanan Musa uz zvuk sirene dao trojku za 76:73), Crna Gora bi imala dva boda više od dva tima koja su stigla iz grupe G. U tom slučaju bi pobjede nad njima u Podgorici bile dovoljne za SP...

Od tih šest selekcija, tri će u februaru naredne godine slaviti odlazak na Daleki istok. Sve bi moglo da bude jasnije već krajem avgusta, kada Crna Gora prvo dočekuje BiH, a onda gostuje Litvaniji.

Duel neravnopravnih rivala u Odivelašu, pregrađu Lisabona, bio je rezultatski zanimljiv samo u drugom dijelu 1. četvrtine, kada su domaći serijom 9:0 umalo poništili dvocifrenu prednost „crvenih” (sa 16:5 prišli na 16:14).

U 2. četvrtini, baš kao i protiv Francuza tri dana ranije, opet je „život” ekipi udahnuo Aleksa Ilić, koji je za kratko vrijeme sakupio osam poena, tri skoka i dvije blokade i bio najzaslužniji što se brzo pobjeglo na plus 18 (37:19).

Uporni domaćini su trojkama u 3. četvrtini sa minus 17 došli do 43:51, Crna Gora do kraja te dionice vratila plus 15 (66:51), ali je Rikardo Monteiro trojkom za 66:57 pet minuta i 56 sekundi prije kraja natjerao Boška Radovića da uzme tajm-aut.

Nije pomoglo, „crveni” su ispustili još dva napada, a Diogo Ventura iskoristio dva bacanja za 66:59. Imali su Portugalci pri tom rezultatu dva šuta iza linije 6,75, da bi Nemanja Radović konačno, poslije šest minuta i 13 sekundi igre u posljednjoj dionici, sa dva penala upisao Crnu Goru na semafor. Tu je bio kraj otporu suparnika...

Ilić je bio prvi strijelac, skakač i bloker tima (14 poena, devet skokova i četiri rampe za indeks 24), Nikola Ivanović i Petar Popović su upisali po 13, a Zoran Nikolić i Radović po 11 koševa.

PORTUGAL - CRNA GORA 62:77 (14:19, 16:26, 21:21, 11:11)

Odivelaš - Multifunkcionalna dvorana. Gledalaca: 3.000. Sudije: Lancarini, Atard (Italija), Šahin (Turska).

Portugal: BRITO 8, MONTEIRO 8, Barbosa 1 (1-1), Ventura 9 (8-7), KEIROŠ 17 (2-2), Gereiro, Bastoš, AMARANTE, Delgado, Araužo 3, LIŠBOA 8, Relvao 8.

Crna Gora: Ilić 14, Mihailović 5 (1-0), Pavlićević, Baćović, Radović 11 (4-3), RADEBOU 6 (2-0), NIKOLIĆ 11 (2-1), IVANOVIĆ 13 (8-6), SPASOJEVIĆ 4, Drobnjak, POPOVIĆ 13 (8-6), Žugić.