Španija 11. put zaredom u polufinalu, Finskoj malo i plus 15

„Roha” je preokretom u 2. poluvremenu savladala Finsku 100:90, heroji Vili Ernangomes i Rudi Fernandes

17946 pregleda 2 komentar(a)
Vili Ernangomes na utakmici sa Finskom, Foto: REUTERS/Annegret Hilse

Prvi polufinalista 41. Eurobasketa je selekcija koja dominira na Starom kontinentu u XXI vijeku - Španija.

„Roha” je preokretom u 2. poluvremenu savladala Finsku 100:90 i tako 11. put zaredom stigla do polufinala na evropskim prvenstvima!

Ovo joj je 17. učešće u polufinalima, po čemu je rekorder, sa tri više od Jugoslavije.

Selekcija koja je od 1999. do 2017. osvojila po tri zlatne, srebrne i bronzane medalje (samo 2005. bila četvrta, kada je domaćin bila Srbija i Crna Gora), za finale će se boriti sa pobjednikom meča Njemačka - Grčka, koji počinje u 20.30 časova.

Finci su loše počeli meč, gubili 8:2, ali su onda brzom igrom potpuno zbunili izabranike Serđa Skariola i stigli do rekordnih plus 15 (50:35) na manje od dva minuta do poluvremena.

Španci su do odmora smanjili na 52:43, a onda u nastavku sjajno krenuli, preokrenuli već u 25. minutu trojkom Đoela Pare (60:59), a onda još jednim pogotkom iza linije 6,75, ovog puta Usmana Garube, došli do plus osam (73:65).

Tim iz Skandinavije se nije predao, nekoliko puta je prišao na dva razlike, a posljednju šansu da izjednači je imao u 36. minutu, ali je Vili Ernangomes blokirao Laurija Markanena.

To su sjajno iskoristili Dario Brisuela i Rudi Fernandes, koji su trojkama povisili na 90:82 i riješili sve na nepuna tri minuta do kraja.

Ubrzo je legenda Reala pogodila sa gotovo devet metara za nedostižnih 95:84.

Najefikasniji je bio Vili Ernangomes sa 27 poena, njegov brat Huanćo je ubacio 15, Brisuela 14, Fernandes 11 (uz pet ukradenih lopti), a Lorenzo Braun 10, uz 11 asistencija...

Markanen je predvodio Fince sa 28 koševa i 11 skokova, dvocifreni su bili i Mikael Jantunen (18), Aleksander Madsen (13) i Sasu Salin (11).

Jantunen je i dao koš sa preko pola terena za kraj 1. četvrtine.