Mornar nemoćan, Partizan „uštopovao” Rasela i osvojio „Topolicu”

Beograđani zaustavili najboljeg strijelca AdmiraleBet ABA lige na svega devet poena i slavili 83:62. Bek Mornara Luka Kovačević sa 15 godina, pet mjeseci i 16 dana postao drugi najmlađi igrač u istoriji regionalnog takmičenja

19903 pregleda 7 komentar(a)
Vladimir Mihailović, Foto: Mornar-Barsko zlato/MEDIA Pro

Festival košarke u Baru, puna „Topolica” i rezultat koji je mogao da se očekuje - u derbiju 4. kola AdmiralBet ABA lige, Mornar nije mogao da se suprotstavi Partizanu, koji je potpuno zaustavio Derona Fetsa Rasela i stigao do ubjedljive pobjede (83:62).

Mihailo Pavićević je na početku utakmice pokušao da manjak u visini i snazi u odbrani nadomjesti zonom 2-3, ali je bilo očigledno da se Rasel ne snalazi baš najbolje, jer je nije igrao tokom karijere.

Upravo tu činjenicu su „crno-bijeli” sjajno kažnjavali i već u 6. minutu stigli do dvocifrene prednosti (19:9), uz tri trojke Zeka Ledeja i dvije Džejmsa Nanelija.

S druge strane, Željko Obradović je odlučio da najboljeg strijelca ABA lige veoma često udvaja, što je dovelo do problema u organizaciji igre Barana, ali i do toga da u jednom napadu zbog viška u reketu imaju čak četiri ofanzivna skoka.

Uz to, šut za tri poena, od kojih Pavićevićeve ekipe „žive”, bio je očajan - u 1. četvrtini domaći su promašili svih sedam šuteva iza linije 6,75 (Rasel tri, Vladimir Mihailović dvije, po jednu Marko Pecarski i Nemanja Vranješ), dok su Beograđani sa iste distance gađali 10-6, pa je minus sedam na pauzi (17:24) bilo više nego prihvatljivo.

Mihailović je još jednom bio neprecizan, prije nego što je Petar Vujačić konačno razbio maler svog tima i u 12. minutu Mornar je već bio „živ”, jer je prišao na 22:24, tj. zaključio seriju 13:3.

Tada su, međutim, „crno-bijeli” pojačali odbranu, domaći nisu dali koš šest i po minuta, pa su otišli na minus 14 (22:36), a na poluvremenu je bilo čak 19 razlike (27:46).

Koliko je Rasel bio „uštopovan”, govore i brojke - za tri je gađao 3-0, za dva 6-2, bacanja 7-5, a tokom njegovih 16 minuta na terenu, Partizan je dao 28 poena više od Mornara.

Mihailović se na startu 2. poluvremena upisao u listu strijelaca, brzo vezao sedam poena, a Mornar prišao na 37:49.

Beograđani su opet otišli na 18 razlike (59:41), ali je crnogorski reprezentativac nastavio niz, dao dvije trojke, tj. 17 od 20 poena svog tima u 3. četvrtini za 47:59.

To je, međutim, bilo sve. Partizan je ubrzo vratio rekordnih plus 20 (69:49), a u 38. minutu imao i 22 razlike (79:57).

Obradović je u posljednja četiri minuta dao šansu mladom reprezentativcu Crne Gore, Đorđiju Jovanović, a završnih 106 sekundi odigrao je bek Mornara Luka Kovačević, koji je sa 15 godina, pet mjeseci i 16 dana postao drugi najmlađi igrač u istoriji ABA lige.

Nažalost, promašio je jedini šut, a bio je blizu da probaci loptu kroz obruč...

Mihailović i Pecarski su sa po 19 koševa bili ubjedljivo najbolji u domaćem timu, dok su goste predvodili Ledej sa 18 poena i samo jednim promašajem (4-4 za tri, 4-3 za dva) i Danilo Anđušić sa 16.

Obradović je pokušao da podigne moral kapitenu Kevinu Pantera, koji je u šuterskoj krizi, ali ju je samo produbio, jer je promašio svih 10 šuteva u „Topolici”!

MORNAR - PARTIZAN 62:83 (17:24, 10:22, 22:18, 13:19)

Bar - Dvorana „Topolica”. Gledalaca: 3.500. Sudije: Hordov, Kardum (Hrvatska), Nedović (Slovenija).

Mornar: RASEL 9 (7-5), MIHAILOVIĆ 19 (4-4), Pirs, Vranković 4 (2-0), M. KOVAČEVIĆ, Marljukić, PECARSKI 19 (4-3), Miković 2, Vujačić 9 (2-2), DIONG, Vranješ, L. Kovačević.

Partizan: Vukčević 2, LEDEJ 18, Koprivica 8 (4-4), Panter, Papapetru 7 (4-4), EGZUM 8, Jovanović, NANELI 11, LESOR 1 (2-1), TRIFUNOVIĆ 7, Anđušić 16 (2-2), Madar 5.