Budućnost „prosula” plus 19 za devet minuta, jedva izborila produžetak, pa slomila Promiteas

Tim Vladimira Jovanović devet i po minuta prije kraja vodio 71:52, a onda 2,2 sekunde prije kraja košem Fila Buta izborio produžetak, a onda i slavio 95:89

23933 pregleda 17 komentar(a)
Tre Bel-Hejns na večerašnjoj utakmici, Foto: KK Budućnost Voli/Filip Roganović

Devet i po minuta prije kraja, Budućnost Voli je vodila 71:52 i djelovalo je da je nova pobjeda u Evrokupu osigurana. Ozbiljna ekipa ne bi dozvolila uzbuđenja, ali izabranici Vladimira Jovanovića su se potpuno pogubili kada je Promiteas počeo da igra presing i umalo doživjeli šokantan poraz.

Baš kao i prošle sedmice protiv Gran Kanarije, grčki tim je odigrao perfektnu posljednju četvrtinu, odbranom i trojkama razbio koncepciju rivala i 37 sekundi prije kraja došao do šokantnog preokreta (79:77).

Alfa Kaba je izjednačio, a Džo Jang 7,2 sekunde prije kraja pogodio za 79:81.

Jovanović nije imao tajm-aut, loptu je uzeo Fil But i iskoristio smušenost pulena Makisa Jatrasa, koji su zaboravili da imaju „mali” faul i dozvolili američkom beku da 2,2 sekunde prije kraja poravna na 81:81.

Nakon tajm-auta gostiju, lopta je pod košem nekako došla do Mihalisa Cairelisa, ali je Aleksandar Lazić sjajno pokrio rupu u odbrani i rampom donio produžetke.

U dodatku nije bilo nikakvih dilema - Budućnost Voli je slavila 95:89, stigla do skora 2:1 i večeras će prenoćiti na vrhu tabele.

Možda tu i ostane, ako Hapoel iz Tel Aviva sjutra doživi poraz na gostovanju Turk Telekomu u Ankari.

KK Budućnost Voli, Promiteas

Za sve u „Morači” se 30 minuta pitala Jovanovićeva ekipa. Grčki tim je samo jednom poveo (19:18), trojkom svog najboljeg strijelca Janga, ali se činilo da su domaći praktično riješili pitanje pobjednika sa 11 vezanih poena sredinom 2. četvrtine, kojima su stigli do plus 17 (48:31).

U 27. minutu je bilo 20 razlike (67:47), a pred posljednju dionicu 69:52. I umjesto da tada rutinski privedu meč kraju, „plavi” su „zaribali” - nisu imali rješenje za presing rivala, počeli su da gube lopte u ranim fazama napada i omogućili timu iz Patre da serijom 13:2 priđe na 73:65 na četiri minuta i 35 sekundi do kraja.

Jang je pri tom rezultatu imao otvoren šut za tri, ali je promašio, a Marko Jagodić-Kuridža jednim realizovanim bacanjem prekinuo post dug tri i po minuta.

Tu nije bio kraj mukama, naprotiv. Nikolaos Gikas je dva minuta i 44 sekunde prije kraja pogodio trojku za 74:71 i natjerao Jovanovića da potroši pretposljednji tajm-aut.

Napad nakon njega je bio smušen, umalo je loptu izgubio Fil But, Jagodić-Kuridža bio na pragu da napravi ofanzivni faul, ali jer lopta došla do najboljeg šutera domaćih, Kamerona Rejnoldsa, koji je pogodio trojku.

Promiteas je, ipak, imao odgovor i trojkama Entonija Kouvana i Gikasa stigao do nestvarnog preokreta na 37,1 sekundu do kraja.

Srećom, But i Lazić su donijeli petominutni produžetak, a u njima su Kaba i But riješili sve dileme.

I Promiteas je „izdušio”, promašio šest šuteva za tri i jedan za dva poena, prije nego što je Arnoldas Kubolka jednim bacanjem smanjio na 87:82 na manje od dva minuta do kraja.

But je na drugoj strani pogodio oba penala i otklonio sve dileme, a uskoro je bilo i 95:82...

BUDUĆNOST VOLI - PROMITEAS 95:89 (26:23, 24:12, 19:17, 12:29, 14:8)

Podgorica - Dvorana „Morača”. Gledalaca: 1.400. Sudije: Mogulkoč (Turska), Tepenije (Francuska), Baena (Španija).

Budućnost Voli: REJNOLDS 10 (2-2), BEL-HEJNS 16 (2-2), Šehović, Atić 4, BUT 18 (2-2), KABA 14 (4-2), Lazić, Vajt 8 (6-4), JAGODIĆ-KURIDŽA 7 (2-1), Drobnjak 4, Popović 8 (1-0), Kamenjaš 6 (2-2).

Promiteas: KOUVEN 15 (3-3), Dangubić, JANG 20 (5-5), Kondit 2, Cairelis 5 (1-1), Muratos 8 (6-6), Gikas 11, KAKLAMANAKIS 10, SIMPSON 7, Fasasi, Tanulis, KULBOKA 11 (5-3).