Nestvaran finiš u „Morači”: Budućnost ostala bez herojskog preokreta, Partizanu 1. mjesto

Na trećem debiju Petra Mijovića, „plavi” u dva navrata imali minus 14, ali su se vratili u život i preokrenuli. Tri sekunde prije kraja Erik Grin dao trojku i dodatno bacanje za 82:82, ali je Kevin Panter nakon sumnjivog faula pogodio za 83:82

41401 pregleda 330 reakcija 63 komentar(a)
Šuter i lider kakvog Budućnost odavno nije imala: Erik Grin u duelu sa Zekom Ledejom, Foto: KK Budućnost Voli/Filip Roganović

U jednom trenutku je djelovalo da će Budućnost Voli pasti bez „ispaljenog metka”, jer je tonula u bezdan, ali je Petar Mijović pronašao način kako da momke sa kojima radi tek od utorka vrati u život.

Nažalost, nije bilo dovoljno - Partizan je „Morači” pokazao da 11 pobjeda na posljednjih 14 utakmica u Evroligi nisu bile slučajnost, odolio svim iskušenjima, slavio 83:82 i obezbijedio 1. mjesto pred plej-of AdmiralBet ABA lige.

U Budućnosti, međutim, nemaju za čim da žale - na utakmici koja im je značila samo za prestiž su dokazali da mogu da igraju ozbiljnu košarku i da će u četvrtfinalu sa Megom, a i u „viđenom” polufinalu sa Crvenom zvezdom, imati šta da pokažu.

Samo je šteta što za nestvarno zalaganje i partiju za pamćenje Erika Grina nisu nagrađeni pobjedom.

Mijović je na svom trećem debiju na klupi „plavih” izabrao petorku koja nijednom ove sezone nije počela utakmicu u tom sastavu - plejmejker je bio Tre Bel-Hejns, bek Erik Grin, krilo Edin Atić, a na centarskim pozicijama Džej Džej O’Brajen i Alfa Kaba.

Atić je bio veoma agresivan u napadu, po Mijovićevim instrukcijama stalno napadao koš, što je dalo rezultat, jer su domaći u uvodnim trenucima vodili.

Partizanu je, međutim, malo trebalo da nađe rupe u odbrani domaćih - brzim protokom lopte, na šutu za tri poena su ostajali sami mnogi igrači, pa je Zek Ledej postao treći „crno-bijeli” koji je pogodio iza linije 6,75 metara (nakon Uroša Trifunovića i Kevina Pantera), i donio prvo vođstvo svom timu (11:8, 6. minut).

Atić je sa iste distance uzvratio, ali je Partizan brzo otišao na plus šest (19:13), a na isteku 16. minuta prvi put došao do dvocifrenog vođstva (32:22) nakon čudnog napada domaćih - Kaba je promašio zakucavanje, Bel-Hejns zicer, a Aleksandar Lazić otvorenu trojku, prije nego što je Kanađanin naivno faulirao Jama Madara i poslao ga na liniju penala.

Minut i 50 sekundi prije poluvremena, Džejms Naneli je asistirao Alenu Smailagiću za alej-up i ogromnih plus 14 (39:25), ali predaja nije bila opcija.

Budućnost je u 3. četvrtini, sa šest uzastopnih poena, prišla na 45:37, da bi potom probuđeni Kaba vezao još pet kao odgovor na trojku Trifunovića i smanjio na 48:42 na početku 25. minuta.

Ni tu nije bio kraj, jer je Grin pogodio za dva iz teške pozicije, zatim i iznudio faul Ledeja za tri bacanja i iskoristio ih za 50:47, da bi Igor Drobnjak, koji je odbranom dao iskru svom timu, promašio trojku iz teške pozicije za izjednačenje.

Ubrzo je Grin imao otvoren šut za tri za preokret, ali je promašio, a Beograđani otišli na 57:51. Niko, međutim, nije ni pomislio da odustane, pa je Grin svojom drugom trojkom na početku 32. minuta smanjio na 61:60.

Sjajni američki šuter je preokrenuo sa iste distance sedam minuta i 11 sekundi prije kraja (63:62), a ubrzo je i Petar Popović dao svoju drugu za 66:64.

Panter je pokazao zašto igra za 1,3 miliona dolara po sezoni i košem uz zvuk sirene i trojkom iz veoma teške pozicije za 74:70 odveo utakmicu na stranu svog tima...

Činilo se da je sve bilo riješeno na 64 sekunde do kraja, kada je Ledej dao svoju drugu trojku u posljednjoj četvrtini, treću ukupno, za 79:72.

Grin je odmah uzvratio nakon tajm-auta svojom četvrtom, a potom i ukrao loptu i u kontri iznudio nesportski faul Ledeja na 39,4 sekunde do kraja.

Pogodio je samo jedno bacanje, ali je potom sjajno položio za minimalnih 78:79 na 32 sekunde do kraja.

Željko Obradović je uzeo tajm-aut, nacrtao akciju nakon koje je Lesor pogodio, ali je promašio dodatno bacanje.

To, ipak, nije iskoristio O’Brajen, jer je oba puta bio neprecizan sa linije penala, a Ledej povisio na 82:78 na 9,7 sekundi do kraja.

Grin nije dao da se sve završi - uz faul je dao trojku, a potom i iskoristio dodatno bacanje za izjednačenje (82:82) na tri sekunde do kraja.

Dante Egzum je možda i prekoračio dozvoljenih pet sekundi za izvođenje lopte, nekako je bacio ka Panteru, a Bel-Hejns napravio naivan, ali i vrlo sumnjiv faul.

Panter je pogodio jedno bacanje, a Popović sa dvije trećine terena promašio za veliku pobjedu.

Grin je meč završio sa 31 poenom, a trojke je gađao 10-5, s tim da je pogodio posljednja četiri šuta.

Dvocifren je bio još i tragičar Bel-Hejns (12), a kod Beograđana Panter (14), Lesor (13), Ledej (12) i Joanis Papapetru (11).

BUDUĆNOST VOLI - PARTIZAN 82:83 (15:19, 16:22, 25:18, 26:24)

Podgorica - Dvorana „Morača”. Gledalaca: 4.900. Sudije: Boltauzer, Petek, Majkić (Slovenija).

Budućnost Voli: Rejnolds, BEL-HEJNS 12 (2-2), Šehović, ATIĆ 8 (1-1), KABA 9 (3-3), Lazić 1 (2-1), O’BRAJEN 4 (2-0), Jagodić-Kuridža 5 (4-3), Drobnjak 2, Popović 8, GRIN 31 (7-6), Kamenjaš 2 (2-2).

Partizan: Vukčević, LEDEJ 12 (2-1), AVRAMOVIĆ 8 (3-2), PANTER 14 (4-3), Smailagić 8 (4-0), Papapetru 11 (3-3), Egzum 5 (2-2), Naneli 2, LESOR 13 (10-5), TRIFUNOVIĆ 6, Anđušić, Madar 4 (2-2).