Gran Kanarija osvojila Evrokup i plasirala se u Evroligu

Španska ekipa slavila protiv Turk Telekoma (71:67) i prvi put u istoriji osvojila ovo takmičenje

7574 pregleda 2 komentar(a)
Džon Šurna, Foto: Eurocup

Prije osam godina su u prvom finalu Evrokupa poraženi od Himkija, nakon toga su igrali zapaženu ulogu, a večeras konačno osvojili ovo takmičenje.

Gran Kanarija je u svom drugom finalu Evrokupa savladala na Kanarskim ostrvima Turk Telekom (71:67), prvi put u istoriji osvojila ovo takmičenje i plasirala se u Evroligu. Granka je prvi put u Evroligi igrala u sezoni 2018/2019.

Odličan posao uradio je bivši slovenački košarkaš Jaka Lakovič, koji je prošlog ljeta došao u klub, a večeras osvojio najveći trofej u svojoj samostalnoj trenerskoj karijeri. Lakovič je bio asistent Igoru Kokoškovu kada je Slovenija 2017. godine osvojila Eurobasket.

Španska ekipa je najbolji primjer koliko znači prednost domaćeg terena u ovom takmičenju. Granka u grupnoj fazi nijednom nije poražena u svom domu, potom je u nokaut rundi bila bolja od Burse, Pariza, Huventuda i večeras od Turk Telekoma, kojeg je oba puta savladala u grupnoj fazi. Ukupno - 13 mečeva i 13 pobjeda kod kuće u Evrokupu.

U meču sa mnogo oscilacija prva četvrtina je bila veoma efikasna, timovi su bili precizni i za dva i za tri poena, pa je nakon 10 minuta bilo 29:23 za špansku ekipu.

U drugom periodu je uslijedilo pomračenje gostiju - Turk Telekom je za skoro sedam minuta ubacio samo poen, Granka je otišla na 22 razlike (46:24, poeni Slotera), da bi poslije 20 minuta bilo 50:33.

Početkom treće četvrtine Granka je imala plus 20 (53:33), da bi gosti sa šest vezanih poena prišli na 53:39, a onda novom serijom 8:0 došli i na 55:47.

Bio je Turk Telekom u tim trenucima bolja ekipa, poslije trojke Sestine prišao na minus šest (61:55), a poslije poena Grenta je bilo i 64:62 (pet minuta do kraja).

Imali su košarkaši Turk Telekoma priliku za preokret, ali prvo nisu bili precizni, a onda je u kontri Tejlor u situaciji jedan na jedan napravio faul u napadu. Ekipe su bile skoro dva minuta bez poena, rezultat je i dalje bio 64:62 za domaćina, a onda je, tri minuta i 12 sekundi do kraja Šurna pogodio trojku, Granka je otišla na 67:62 i gosti više nisu mogli da zaprijete.

Gran Kanariju je do pobjede vodio Šurna sa 18 poena. Sloter je ubacio 15, Albisi 13, a Brusino 11.

Crnogorski košarkaš Jovan Kljajić, koji igra za Gran Kanariju večeras nije ulazio u igru.

Kod Turk Telekoma su Džons i Butijel meč zavšili sa po 17 poena. Grent je postigao 16.

Gran Kanarija je večeras postala peti španski klub sa peharom Evrokupa. Valensija je ovaj trofej osvajala četiri puta (2003, 2010, 2019. i 2021), Real Madrid je najbolji bio 2007, Huventud 2008, a Unikaha iz Malage 2017. godine.