Uspjeh za pamćenje, Crna Gora preko Italije do četvrtfinala, olimpijski san živi!!!

Tim Jelene Škerović u osmini finala 39. Eurobasketa savladao Italiju 63:49 i izborio duel sa velikom Francuskom. I još veću šansu - da plasmanom među šest najboljih selekcija bude učesnik kvalifikacija za Olimpijske igre u Parizu

26970 pregleda 1115 reakcija 59 komentar(a)
U prvom poluvremenu pogodila svih pet šuteva za dva poena: Marija Leković, Foto: FIBA
Ažurirano: 19.06.2023. 21:40h
Završeno
21:35h

Prije 12 godina, najbolja generacija crnogorskih košarkašica je odigrala spektakularno prvu fazu Eurobasketa u Poljskoj, a onda propustila dvije šanse za olimpijske kvalifikacione turnire - protiv Turske u četvrtfinalu i Hrvatske u meču za 5. mjesto.

Ono što tada nisu uspjele, Jelena Škerović i Milica Jovanović bi mogle sada - Crna Gora je u osmini finala Evropskog prvenstva iznenadila Italiju, fenomenalnom odbranom je potpuno umirila, slavila 63:49 i treći put u istoriji se domogla mjesta među osam najboljih ekipa na Starom kontinentu.

Za tri dana će igrati protiv prvog favorita za zlato, Francuske, ali sa ovakvim srcem i zalaganjem niko ne smije da je otpiše.

Ako bi i izgubile, „crvene” bi imale još jednu šansu da se domognu mjesta među šest najboljih, koje donosi olimpijske kvalifikacije. Bila bi to pravda za tadašnju i sadašnju kapitenku, koje sada sarađuju u drugačijim ulogama...

Jovanovićeva je bila najefikasnija sa 17 poena, 19-godišnja Marija Leković sa 15 bila nerješiva enigma za Italijanke, a Nataša Mek upisala 13 koševa i 15 skokova.

Samo da se ne ispostavi da će povreda u posljednjoj dionici, zbog koje je ranije završila meč, Lekovićevu zaustaviti da napadne Sandrin Grudu i ostale sjajne francuske igračice.

21:32h

Nataša Mek pogađa za 59:44 i upisuje dabl-dabl, jer ima 11 poena i 15 skokova.

21:31h

Italijanke agresivnom igrom prilaze na minus 12 (56:44) na isteku 37. minuta.

21:23h

Nataša Mek hvata loptu u napadu i pogađa, a potom koristi jedno od dva bacanja za 55:38 na pet minuta i 18 sekundi do kraja.

21:23h

Olbis Andre smanjuje na 52:38.

21:22h

Italija iz 11. pokušaja daje prvu trojku i smanjuje na 52:36 na sedam minuta do kraja.

21:20h

Milica Jovanović daje svoju petu trojku, i to o tablu, za povratak na maksimalnih plkus 21 - 52:31.

21:19h

Marija Leković je dobila nezgodan udarac i morala je da izađe iz igre.

21:18h

Upisuje se i mlada Zorana Radonjić, daje jedno bacanje za 49:31.

21:14h

Marija Leković je sada najefikasnija, daje 15. poen za 48:31, a na isteku 3. četvrtine je umalo pogodila za plus 19.

21:11h

Marija Leković prekida post Crne Gore iz igre, pogađa polaganje, ali ne koristi dodatno bacanje. Jelena Vučetić je povisila na 46:31 na minut i 27 sekundi do kraja 3. četvrtine.

21:08h

Konačno poeni za Crnu Goru poslije tri i po minuta posta, Jelena Vučetić koristi jedno od dva bacanja za 42:29 u 27. minutu.

21:06h

Dva vezana faula Dragane Živković, ima ih već četiri, a do kraja je 13 minuta i 57 sekundi. Mijenja je Zorana Radonjić, a Ćećilija Zandalazini je promašila oba bacanja.

21:05h

Dosta grešaka u igri Crne Gore u 2. poluvremenu, srećom ni Italijanke ne blistaju, pa je na 14 minuta do kraja 41:29.

21:00h

Treći faul Milice Jovanović, Spreafiko daje koš i dodatno bacanje za 39:27. Uzvraća Nataša Mek, ali Andre smanjuje na 41:29 u 25. minutu.

20:59h

Buđenje Dragane Živković! Nije dala koš protiv Letonije, ni večeras za 18 minuta, ali sada daje četiri vezana. Nažalost, ne koristi dodatno bacanje - 39:24 u 22. minutu.

20:57h

Prvi koš u nastavku daje Olbis Andre, uz faul Milice Jovanović, ali ne koristi dodatno bacanje. Dragana Živković uzvraća i konačno se upisuje.

20:38h

Crna Gora nije iskoristila dva vezana napada, ali nije ni primila koš, pa na poluvremenu vodi 35:22.

To je ogromna prednost, ali poslije plus 21 (29:8) nakon serije 21:0 čini se da je zaliha mogla da bude i veća.

Blistale su Milica Jovanović sa 14 i najmlađa, 19-godišnja Marija Leković, sa 11 poena.

20:37h

Leković pogađa iz gotovo nemoguće pozicije, za dva šutira 5-5.

20:34h

Nataša Mek prekida seriju Italijanki, ali nova izgubljena lopta i laki poeni Marijele Santući za 31:20. Srećom, Marija Leković igra sjajno i uz zvuk sirene daje svoj deveti poen za 33:20.