Istorijsko zlato: Njemačka šampion svijeta, Srbija nije uspjela

Njemačka u finalu savladala Srbiju 83:77

Njemci na tronu, Foto: Reuters
Ažurirano: 10.09.2023. 17:18h
Završeno
16:38h

Tri decenije nakon istorijskog evropskog zlata sa Svetislavom Pešićem, košarkaška reprezentacija Njemačke je pokorila svijet i prvi put u istoriji osvojila Mundobasket.

Njemci su danas u finalu u Manili savladali Srbiju 83:77, krunisali sjajan turnir, ali krunisali i dvije sjajne godine njemačke košarke, budući da je ova selekcija prošle godine na Eurobasketu osvojila bronzanu medalju.

Sjajan turnir je iza ekipe Gordona Herberta, koja prvo u Japanu, a onda na Filipinima nije poražena.

Sjajan turnir je i iza Srbije, koja je stigla u oslabljenom sastavu, a onda je predvođena Bogdanom Bogdanovićem prvo izborila vizu za Olimpijske igre, pa plasman u finale. A prije početka turnira ih je malo ko vidio u finalu.

Odlična napadačka igra obje ekipe viđena je u prvom poluvremenu. Tokom prvih 20 minuta nijedna ekipa nije imala više od pet poena prednosti (5:0 za Srbiju je bilo na startu), a rezultat na odmoru je bio izjednačen - 47:47.

Peh za Srbiju bila je i povreda Ognjena Dobrića, koji je povrijedio zglob prilikom prodora u prvoj četvrtini i više se nije vraćao na teren.

U trećoj četvrtini je Njemačka nadigrala Srbiju, koja se mučila u napadu, a često imala i neke ishitrene poteze, pa je u poslije trojke Franca Vagnera sa oko osam metara bilo plus 12 - 67:55.

Srbija se u igru vratila zahvaljujući sjajnom Aleksi Avramoviću, koji je u četvrtoj četvrtini postigao 16 poena. Vukao je Aleksa i u napadu i u odbrani, pa je Srbija bila u igri do samog kraja.

Veliku priliku Srbija je imala 69 sekundi prije kraja - Bogdan Bogdanović je ukrao loptu Bongi, Srbija je krenula u napad, a Marko Gudurić iz ćoška promašio trojku za izjednačenje (78:75).

Potom je Šreder bio polovičan sa penala, a onda je Gudurić oba pogodio (79:77).

Poslije toga je Šreder pogodio nakon prodora, da bi Gudurić u napadu bacio loptu u aut.

Najefikasniji kod Njemaca je bio Šreder sa 28 poena. Franc Vagner je meč završio sa 19 poena.

Kod Srbije je Aleksa Avramović imao 21 poen, a Bogdan Bogdanović 17 (15 u prvom poluvremenu).

Izmjena: 16:57h
16:35h

Prodor Šredera - 81:77.

Pešić je uzeo minut odmora.  Do kraja je ostala 21 sekunda.

16:34h

Gudurić je fauliran na polaganju, imaće dva slobodna bacanja.

Košarkaš Fenera je oba pogodio - 79:77.

16:32h

Imao je Gudurić šansu da izjednači, poslije ukradene lopte Bogdanovića, ali nije pogodio za tri poena.

Dva slobodna bacanja za Šredera. Bio je polovičan - 79:75.

16:29h

Trojka Avramovića - 78:72.

Potom je igrač Partizana pogodio i tri slobodna bacanja - 78:75.

Avramović je u 4. četvrtini postigao 16 poena.

16:28h

Dva minuta do kraja Njemačka vodi 78:69.

16:24h

Dva napada u kojima Srbija nije imala dobro rješenje.

16:22h

Trojka Avramovića - 73:69.

Na drugoj strani  je vratio Vojtman - 76:69

16:20h

Srbija je odbanila dva napada Njemačke, ali žure Pešićevi igrači u napadu, prvo Nikola Jović, pa Petrušev griješe.

16:16h

Pogodio je i Petrušev, mini-serija Srbije 5:0 - 71:64.

16:15h

Minijatura Alekse Avramovića, pet poena, pa onda i iznuđen faul Bonge - 71:62.

16:12h

Četvrta četvrtina počinje poenima Avramovića - 69:59.

16:09h

Kraj treće četvrtine, Njemačka vodi 69:57, što je i maksimalna prednost.

Srbija je četiri minuta bila bez poena, Njemačka je napravila seriju 9:0, povela 64:53.

Ekipa Svetislava Pešića ima problema u napadu.