Budućnost očajno krenula, serijom 23:3 postavila stvari na mjesto, a onda strahovala

Tim Andreja Žakelja savladao Šljonsk u Vroclavu - 80:79. Podgoričani imali 17 razlike, ali su u finišu igrali loše i dozvolili Poljacima da zaprijete

19696 pregleda 26 reakcija 11 komentar(a)

Početak je bio izuzetno loš, ali su košarkaši Budućnost Volija brzo uhvatili priključak, a onda serijom 23:3 krajem 2. i početkom 3. četvrtine najavili pobjedu nad Šljonskom. Nije, ipak, moglo bez muka, jer su „plavi” po ko zna koji put ove sezone odjednom stali, ali su slavili 80:79 i povećali šanse da se domognu osmine finala Evrokupa.

Andrej Žakelj je pred gostovanje u Vroclavu poručio da je ovo meč biti ili ne biti, a čini se da je time dodatno samo nametnuo dodatni pritisak svojim igračima. Vjerovatno su zbog toga loše počeli meč, a otpisani poljski šampion krenuo sjajno, pogađao sve i u 7. minutu poveo 19:7.

Budućnost je tada počela polako da se budi i da potvrđuje razliku u kvalitetu. Prednost je istopljena u 14. minutu, kada je Džakori Vilijams dao koš i dodatno bacanje za 25:25. Šljonsk je smogao snage da još nekoliko puta povede, ali je na 34:31 Budućnost konačno krenula da igra kako zna.

Mekinli Rajt je dvije sekunde prije kraja poluvremena donio prvo vođstvo gostima, da bi nakon povratka iz svlačionica on, Jogi Ferel i Marvin Džons rešetali koš Poljaka za velikih 49:35 u 24. minutu, nakon druge vezane trojke posljednjeg pojačanja.

Ubrzo je i Vladimir Mihailović pogodio iza linije 6,75, a Joan Makundu zakucao za rekordnih plus 17 (54:37), pa se činilo da je sve riješeno. Zahvaljujući bivšem centru Partizana i Đirone, Dušanu Miletiću, kao i Mihalu Sitniku, domaći su nekoliko puta prišli na minus osam, ali je Budućnost opet pojačala tempo i povela 66:53.

Na četiri i po minuta do kraja Šljonsk je prišao na 70:64, a Džamonda Brajant je sa nekoliko sjajnih poteza držao Poljake u igri.

Srećom, minut i 10 sekundi prije kraja, pri rezultatu 78:73, promašio je polaganje u kontri.

Domaći, ipak, nisu odustali - dali su dvije trojke, posljednju na 1,9 sekundi prije kraja za minimalnu razliku, ali je Budućnost izvela loptu na vrijeme, a Petar Popović ju je samo bacio na drugu stranu terena i time stavio tačku na meč.

Na šest kola do kraja, Podgoričani dijele pozicije od 5 do 8 sa Arisom, Litkabelisom i Trentom sa skorom 5:7.

Te četiri ekipe će se boriti za preostala dva mjesta u osmini finala, jer se čini da su Gran Kanarija, Burg (po 10:2), Kluž i Ulm (8:4) riješili nedoumice.

ŠLJONSK - BUDUĆNOST VOLI 79:80 (22:15, 12:21, 16:22, 29:22)

Vroclav - Hala „Orbita”. Gledalaca: 1.200. Sudije: Fufis (Grčka), Ćići (Albanija), Buber (Francuska).

Šljonsk: VIŠNJEVSKI 8, GREVET 8, Zebski, GOLEBJOVSKI 4 (4-4), Parahovski, MILETIĆ 17, Hlebovicki, VOJNALOVIČ 15 (2-1), Sitnik 9 (5-3), Brajant 18 (4-4), Pisla.

Budućnost Voli: MIHAILOVIĆ 11 (1-1), SLAVKOVIĆ 2, MAKUNDU 9 (4-3), FEREL 17 (2-2), Grbović, DŽONS 11 (2-1), Jagodić-Kuridža 8 (2-2), Vilijams 7 (3-1), Rajt 12 (2-1), Popović, Pol 3 (1-1).