Tim bez karaktera: Budućnost ispustila plus 15 i izgubila od Kluža, osmina finala Evrokupa u izmaglici

Iako je pred 10 posljednjih minuta vodila 61:50, a u 2. četvrtini imala i plus 15, ekipa Andreja Žakelja izgubila od Kluža u „Morači” (79:77)

26437 pregleda 101 reakcija 56 komentar(a)
Andrija Slavković zakucava preko Mejerisa, Foto: KK Budućnost Voli

Po ko zna koji put ove sezone, košarkaši Budućnost Volija su nestali sa terena poslije visokog vođstva, izgubili u „Morači” od Kluža 79:77, iako su više puta imali dvocifrenu prednost, pa im mjesto u osmini finala Evrokupa izmiče.

Sa ovakvim problemima u igri ga i ne zaslužuju, jer ozbiljna ekipa ne smije da gubi mečeve u kojima pred posljednjih 10 minuta ima plus 11 (61:50), a u jednom trenutku i 15 razlike.

Rijetko kada se na zvaničnim prezentaciji klubova pojavi naslov kakav je bio na sajtu Budućnost Volija: „Plavo-bijeli moraju do pobjede”.

To je najbolje pokazalo kakav je bio pritisak na Andreju Žakelju i njegovim izabranicima pred meč 13. kola. I čini se da ih je to i „progutalo”, iako nije smjelo da dođe ni do uzbudljive završnice, a kamoli poraza.

Zbog toga Žakeljev tim sada ima skor 5:8 i čeka ga teška i grčevita borba makar za 6. mjesto u grupi B. A najavljivao se čak i napad na finale...

Budućnost je odlično počela meč, zahvaljujući borbenom Andriji Slavkoviću povela 9:2, ali je rumunski tim prišao na 11:10 i 14:13. Nije, ipak, mogao da preokrene, a „plavi” su u 2. četvrtini pojačali ritam i u 19. minutu stekli rekordnih plus 15 (41:26).

Kluž je, međutim, 2. poluvrijeme otvorio sa 11 vezanih poena, prišao na 45:42 i nagovijestio neizvjesnu borbu. Srećom, Žakeljev tim je imao spreman odgovor. Kenan Kamenjaš je na drugom debiju u dresu „plavih” pokrenuo seriju 14:4, kojom su se domaći vratili na sigurnih 13 razlike (59:46) u 29. minutu.

Činilo se da je sve riješeno, ali je šampion Crne Gore ove sezone toliko sklon oscilacijama da niko nije mogao da bude miran. Po ko zna koji put, tim koji od septembra vodi već treći trener se odjednom „ugasio”, pa je bivši igrač Budućnosti Di Džej Sili na tri minuta do kraja trojkom donio izjednačenje (67:67).

Ni to nije bio kraj, jer je Kluž na minut i 57 sekundi do kraja stigao do prvog vođstva na meču bacanjima Brajsa Džonsa (71:69).

Isti igrač je na ulasku u posljednji minut kaznio izgubljenu loptu Mekinlija Rajta i donio svom timu četiri razlike (75:71), a Žakelj je odmah uzeo tajm-aut.

Brendon Pol je uzvratio trojkom na 53 sekunde do kraja, a Andrija Stipanović izgubio loptu, ali je Pol promašio novi šut iza linije 6,75. Ostalo je bilo 25 sekundi do posljednje sirene, pa je Budućnost morala da pravi faul.

Kluž je iskoristio oba bacanja, potom je Pol opet promašio trojku, a Patrik Ričard pogodio još dva penala za 79:74 za 12,4 sekunde do kraja.

Petar Popović je trojkom vratio nadu, Kluž naivno izgubio loptu, ali je Mekinli Rajt uz zvuk sirene promašio polaganje za produžetak.

BUDUĆNOST VOLI - KLUŽ 77:79 (22:19, 23:12, 16:19, 16:29)

Podgorica - Dvorana „Morača”. Gledalaca: 1.200. Sudije: Viklicki (Češka), Rosi (Italija), Travicki (Poljska).

Budućnost Voli: MIHAILOVIĆ, Ilić, SLAVKOVIĆ 11 (2-2), FEREL 6, Grbović, DŽONS 8 (2-2), Jagodić-Kuridža, Tanasković 4 (3-0), Rajt 10 (9-6), Popović 13 (2-2), POL 13 (2-2), Kamenjaš 12 (2-2).

Kluž: GUZMAN 9 (5-4), MEJERIS 2, Lapušte, Rošnafski, SILI 8 (3-3), STIPANOVIĆ 16 (6-4), Kace 6, Maćuka 2, Edi 3, DŽONS 13 (2-2), Ričard 16 (4-4), Mokoka 4.