Mornar siguran u Zadru, Barani korak bliže plej-ofu

Izabranici Mihaila Pavićevića su zasluženo slavili protiv „fenjeraša“ regionalnog takmičenja 89:83
9557 pregleda 0 komentar(a)
Lens Heris, Foto: Zvonko KUCELIN
Ažurirano: 31.01.2020. 22:27h

Sa dvojicom novajlija u timu, Amerikancima Dariom Hantom i Ajzeom Vajthedom, Mornar je uspješno prošao komplikovano gostovanje u Zadru i napravio novi korak naprijed ka plej-ofu ABA lige.

Izabranici Mihaila Pavićevića nijesu ponovili grešku Crvene zvezde, Budućnosti i Cedevita Olimpije, već su zasluženo slavili protiv „fenjeraša“ regionalnog takmičenja 89:83, u premijernoj utakmici 18. kola, i upisali četvrtu uzastopnu pobjedu, 11. pobjedu, kojom su napravili pravu uvertiru pred derbi sa Crvenom zvezdom u „Topolici“, 10. februara.

Zadar je nakon ovog poraza, šestog uzastopnog u duelima sa Mornarom, ostao prikovan za dno tabele, sa samo četiri pobjede.

Mornar je u prvom poluvremenu imao 50 odsto šuta iz igre, 64,3 za dva poena, 41 odsto za tri, uz devet pogođenih trojki. Domaćinu, sa druge strane, nije pomoglo ni 12 ofanzivnih skokova, jer je iz igre šutirao mizernih 31 odsto. Koliko je Mornar igrao raznovrsno u prvih 20 minuta govori podatak da se čak devet igrača upisalo u strijelce, a da je njih sedam pogađalo za tri poena.

Greškom Pavićevića, u startnoj postavi se našao i krilni centar Hant, koji je nakon 15 sekundi otvorio meč zakucavanjem, a onda je uhvatio i loptu u odbrani. Nakon svega 42 sekunde je otišao na klupu, jer je Mornaru trebao i plejmejker na terenu, pa je ušao Nidam.

Zadar je samo dva puta vodio na meču, i to u prvoj četvrtini, sa 6:5 i 10:8. Serijom 5:0 (trojka Herisa i koš Vajtheda), Mornar je nakon prvih 10 minuta imao pet poena prednosti (25:20), a poslije nepuna dva minuta igre u drugoj dionici je prvi put došao i do dvocifrene prednosti (30:20).

Do odmora je Mornar kontrolisao dešavanja na terenu, najveću prednost je imao nepuna tri minuta prije kraja (44:28), a domaćin je do kraja četvrtine samo donekle ublažio zaostatak (47:36).

Iako sa slabijim procentima šuta, Barani su veliku prednost bez problema održavali u trećem kvartalu, dva i po minuta prije kraja su ponovo imali 16 poena prednosti (64:48). Međutim, Zadar je do kraja četvrtine uspio da smanjio zaostatak na sedam poena (68:61) i vrati neizvjesnost pred posljednjih 10 minuta.

Sa dva uzastopna koša Herisa, te zakucavanjem Markote, Mornar je na najbolji način otvorio posljednji kvartal, za vođstvo od 74:61, pa je trener domaćih Danijel Jusup reagovao tajm-autom. Kada je Sead Šehović pogodio za trojku za 77:63, činilo se da je sve gotovo, ali se Zadar nije predavao, već je serijom 7:0 vratio minus na sedam poena (79:72), i onda je Pavićević morao da traži minut odmora.

Zadar je u finišu učinio meč interesantnim, a sve je moglo da se „zakuva“ da su domaći bolje iskoristili namjernu linču koja je svirana Antabiji Voleru zbog faula na Alenu, na 80 sekudi prije kraja, pri vođstvu Mornara od 83:77.

Alen je, međutim, iskoristio samo jedno od dva bacanja, a u napadu je korake napravio Mavra, pa je tačku na meč je stavio Nidam, polaganjem za 85:78, nakon čega su Barani rutinski sačuvali prednost u penal završnici...

U Mornaru su po 14 poena upisali Pulen i Heris, Markota je dodao 13, a Luković 11, uz isto toliko skokova. Novajlija Vajthed je imao osam poena, te sedam izgubljenih lopti za manje od 10 minuta igre, dok je Hant postigao četiri poena za malo više od pet minuta.

ZADAR - MORNAR 83:89 (20:25, 16:22, 25:21, 22:21)

Zadar - Dvorana: "Krešimir Ćosić". Gledalaca: 3.000. Sudije: Juras (Srbija), Majkić, Špendl (Slovenija).

Zadar: Uljarević, Alen 25 (10-7), Ivanov 16 (2-2), Siriščević 5, Ahmed 5, Palokaj, Vuković 7, Junaković 13 (4-3), Mavra 8, Fundić 3 (2-1), Planinić, Gilbert 1 (2-1).

Mornar: Pulen 14 (4-3), Heris 14 (1-1), Hant 4, Nidam 4 (2-2), Šehović 3, Vajthed 8, Pavić, Voler 6, Markota 13, Vranješ 3, Bjelic 9, Luković 11 (2-1).