Senzacija iz Mađarske: Pao rekord Majkla Felpsa

Mađar je evropski prvak na ovoj dionici, a u Budimpešti je prije dvije godine kao 17-godišnji junior osvojio srebrnu medalju na 100 m leptir
16389 pregleda 0 komentar(a)
Kristof Milak, Foto: EVGENIA NOVOZHENINA
Ažurirano: 24.07.2019. 15:03h

Mađarski 19-godišnji plivač Kristof Milak osvojio je prvi seniorski naslov svjetskog prvaka i rezultatom 1:50.73 minute za gotovo jednu sekundu popravio deset godina star svjetski rekord Majkla Felpsa (1:51.51) na 200 metara leptir.

Milak je u prvih 100 metara zaostajao za braniocem naslova Južnoafrikancem Čadom le Klosom, a onda je ubrzao do tempa kojeg niko nije mogao da prati.

Srebrnu medalju osvojio je Japanac Daija Seto (1:53.86), a Le Klos se na kraju morao zadovoljiti bronzom (1:54.15).

Mađar je evropski prvak na ovoj dionici, a u Budimpešti je prije dvije godine kao 17-godišnji junior osvojio srebrnu medalju na 100 m leptir, u svom prvom nastupu na svjetskim prvenstvima u seniorskoj konkurenciji.

Kada je postavljao svjetski rekord 2009. godine na SP-u u Rimu, Majkl Felps je nosio posebno odijelo, koja su tada bila dopuštena, a omogućavala su bolje klizanje kroz vodenu površinu, što Milakov rezultat čini još impresivnijim