Hamiltonu epska trka u Bahreinu

Aktuelni prvak je ispustio prednost i vođstvo i vratio ga je u istom krugu

8362 pregleda 41 reakcija 14 komentar(a)
Hamlton slavio na startu prvi put od 2015., Foto: REUTERS

Spektakularan start 72. izdanja Formule 1 u Bahreinu, pripao je aktuelnom prvaku u Mercedesu, Britancu Luisu Hamiltonu.

Maks Ferstapen, koji je imao pol poziciju bio je vodeći do 16 krugova prije kraja, kada je pošao u boks Red Bula.

Holanđanin je pri prednosti pošao u boks i vratio se na drugo mjesto sa 8,5 sekundi iza aktuelnog prvaka Hamiltona. Sustizao je "leteći Holanđanin" Britanca i pretekao ga je u 53. krugu, tri kruga do kraja.

Holanđanin je, međutim, pri preticanju izašao iza granice staze i dobio je naredbu tima da propusti Hamiltona!

Takva odluka Red Bula da je kontroverzna zato što je i Hamilton tokom više od pola trke napuštao stazu u četvrtoj krivini, što je kasnije radio i Ferstapen.

Hamilton je potom bio prebrz a Mercedes pokazao inženjerima Honde da moraju još da uče, pa je u narednom krugu imao sekundu prednosti.

Tako je Hamilton, sedmostruki prvak, slavio na startu prvi put od 2015. godine. Njegov klupski kolega Valteri Botas je bio treći.

Vozač dana ipak je bio Ferstapenov kolega iz tima, Serhio Peres, koji je zbog mehaničkih problema krenuo iz "pit-lejna" a na kraju se domogao petog mjesta, odmah iza Landa Norisa iz Meklarena.

Prvu trku u karijeri odvozio je i Mik Šumaher, 22-godišnji Mihaelov sin, koji je u bolidu Hasa završio kao 16.

Mik je debitovao devet godina nakon što je njegov otac odvozio posljednju trku, a on je treći Šumaher u F1, uz oca i strica Ralfa.

Sljedeća trka je VN Emilije Romanje u Imoli 18. aprila.