Plivanje: Rusi prekinuli američki zlatni niz na 100 metara leđno, Lidija Džejkobi priredila senzaciju

Jevgenij Rilov je postao i prvi Evropljanin koji je ovu dionicu preplivao za manje od 52 sekunde (51.98)

5660 pregleda 2 komentar(a)
Kolesnikov i Rilov, Foto: Reuters

Ruski plivači, Jevgenij Rilov i Kliment Kolesnikov osvojili su zlatnu i srebrnu medalju na 100 metara leđno na Olimpijskim igrama u Tokiju i time prekinuli niz američkih olimpijskih pobjednika u ovoj disciplini, koji je trajao od Igara 1996. u Atlanti.

Rilov je pritom postao i prvi Evropljanin koji je ovu dionicu preplivao za manje od 52 sekunde (51.98).

Bronzanu medalju je osvojio svjetski rekorder i branilac naslova iz Rija, Amerikanac Rajan Marfi (52.19).

U istoj disciplini u ženskoj konkurenciji zlato je osvojila Australijanka Kajli Mekion. Ona je u sjajnom finišu doplivala i do novog olimpijskog rekorda (57.47 sekundi) koji je za samo dvije stotinke lošiji od njenog svjetskog rekorda ostvarenog na australijskim kvalifikacijama u junu. Srebrna medalja pripala je Kanađanki Kajli Mesi (57.72), a Amerikanka Regan Smit je doplivala do bronze (58.05).

Na 100 metara prsno slavila je 17-godišnja plivačica s Aljaske Lidija Džejkobi (1:04.95 minuta) donijevši reprezentaciji SAD-a zlato koje se očekivalo od svjetske rekorderke Lili King, koja je osvojila bronzu (1:05.54). Drugo mjesto osvojila je Južnoafrikanka Tatjana Šonmejker (1:05.22).

Britanac Tom Din je osvojio titulu olimpijskog pobjednika (1:44.22 minuta) na 200 metara slobodno. On je imao za četiri stotinke bolji rezultat od bivšeg evropskog prvaka u ovoj disciplini, sunarodnika Dankana Skota (1:44.26). Iz osme staze je do bronze doplivao Brazilac Fernando Šefer (1:44.66)