Prvi favorit zalutao na stazi, dupla pobjeda Norvežana u kombinaciji

3451 pregleda 0 komentar(a)

Norveški takmičar u nordijskoj kombinaciji Jorgen Grabak osvojio je danas zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu, poslije skokova na velikoj skakaonici i skijaškog trčanja na 10 kilometara.

On je nakon skokova bio na 12. mjestu, a do pobjede u trčanju je došao u finišu trke rezultatom 27:13,3 minuta.

Grabaku je ovo ukupno peta olimpijska medalja u karijeri, a druga u Pekingu poslije srebra u takmičenju na maloj skakaonici.

Njegov sunarodnik Jens Luras Oftebro je osvojio srebrnu medalju, dok je Japanac Akito Vatabe došao do bronze.

Tragičar dana bio je još jedan Norvežanin Jarl Magnus Riber koji je ostao bez medalje zbog glupe greške.

Ranije je Riber, koji je bio pozitivan po dolasku u Peking i pušten iz izolacije tek u ponedjeljak, napravio čudovišni skok od rekordnih 142 metra kako bi zaradio prednost od 44 sekunde u trčanju. Ali, Riber je pogrešno skrenuo na kraju prvog kruga, morao je da se vraćaa unazad i prokockao je vodstvo.

Start trke je bila pomjeren za 30 minuta, jer su temperature pale ispod minus 20 Celzijevih, sto su službeno temperature ispod koje se trke u krosu obično odgađaju.

U četvrtak je na programu ekipno takmičenje u nordijskoj kombinaciji.