Crnogorski Zakon o sportu i cjelokupna sportska legislativa u koliziji je sa Zakonom o Arbitraži iz 2015. godine, i neophodno je uskladiti je kako bi sportisti dobili mehanizam najbrže moguće zaštite, ocijenjeno je na tribini Udruženja pravnika Crne Gore.
Sa 32. sesije IUS Foruma "Arbitraža u sportu - dometi i izazovi", pozvani su svi relevantni sportski činioci i Ministarstvo sporta, kako bi se u prvom kvartalu naredne godine krenulo sa opsežnom akcijom u izradi propisa koji bi na zadovoljavajući način štitili učesnike u sportu u Crnoj Gori.
Tribinu je, ispred organizatora, vodio prof. dr Branislav Radulović a iskustva i znanje su podijelili doktorand na Univerzitetu u Budimpešti Nina Vuksanović, dekan Fakulteta za sportski menadžement prof. dr Ivan Jovetić i predsjednik Crnogorskog olimpijskog komiteta, Dušan Simonović.
- Apsolutno nam je neophodan novi Zakon o sportu, jer autonomija sporta je međunarodni dokument iz 2004. godine a član 9. Ustava je decidan i taj propis je obavezujući. Sadašnji zakoni i propisi su nam u koliziji i tu imamo problem i ko će vratiti sportistima pravo da dođu do pravde. Odškrinuli smo Pandorinu kutiju problema a međunarodni ugovori su iznad našeg zakonodavstva - kazala je Vuksanović i dodala:
- Arbitraža u Fudbalskom savezu je recimo donijela brojne odluke bez kontrole i tek u sporu u Lozani je utvrđeno da ona ne ispunjava uslove. I ti propisi Arbitraža u savezima su uglavnom prepisivani a dolazilo je do izmjena zakona. Sada čak nije definisano da li o Arbitraži odlučuje vijeće ili pojedinac - obavijestila je Vuksanović.
Sa njenim stavom složio se profesor i istaknuti sporski radnik Bato Nastić.
- I u Zakonu o sportu 2011. godine bilo je riječi o arbitraži. Vođena su i četiri postupka, ali bez krajnjeg ishoda zbog nedefinisanih propisa - objasnio je Nastić
Tek na izuzetno posjećenoj tribini, učesnici su uzeli aktivno učešće i pokazalo se da Crna Goar ima odličnog kadra i znanja da krene u rješavanje problema, ali ne i sujete da ne uči od drugih.
- Ne želimo prepisivačke propise, ali zašto neka dobra a primjenjiva rješenja ne uzeti iz drugih sistema. Naravno, to se mora uskladiti sa veličinom i potrebama naše zemlje ali koliko god da smo upoznati i uključeni u probleme ili želimo da radimo, ipak tako složen i multidisciplinaran proces u izradi propisa i zakona zahtijeva širok multidisciplinarni spektar rada različitih struka - smatra Jovetić.
U multimedijalnoj sali KIC-a "Budo Tomović" tribini su prisustvovali brojni profesori iz oblasti prava i sporta, sportski radnici, vrhunski sportisti ali i studenti i predstavnici različitih institucija. Čuli su se i predlozi da se analiziraju i propisi najuspješnijih sportskih sistema malih zemalja.
- Značajan korak ka našem cilju je rad Privredne komore, koja je napravila odličan posao u radu na Zakonu o arbitraži i usklađenosti sa EU normativima. Na nama je da pozovemo sve relevantne institucije i Ministarstvo sporta da se krene u rješavanje problema. Mi smo potpisnici Njujorške konvencije i obavezni smo a fakulteti bi trebalo da pomognu organizovanjem skupova - naglasio je Radulović uz konstataciju da Crna Gora već 14 godina nema zaštite sportista, a da su arbitražne odluke kao sudske.
- Mehanizam arbitraže jednostavno mora zaživjeti u našem sportu - zaključio je Radulović.
Na tribini su se čuli i problemi sa kojima se, zbog loše legislative, susreću i inspektori sporta koji mogu samo ukazati preporukama i naplatiti novčanu kaznu u slučaju neizvršenja ali da je za akta sportskih organizacija nadležan Ustavni sud. Bilo je i pomena o diskriminišućim pravilnicima pojedinih sportskih saveza, konkretno pravilnikom Košarkaški savez favorizuje košarkaše u odnosu na njihove koleginice.
SIMONOVIĆ: NIJEDAN OD 18 PREDLOGA COK- A NIJE USVOJEN U AKTUELNOM ZAKONU
Predsjednik COK-a Dušan Simonović zna u čemu je srž problema.
- Sadašnji Zakon o sportu iz 2018. godine je toliko loš da se ne može uticati izmjenama i dopunama, jer treba novi. Nijedna od 18 primjedbi COK-a nije uvažena prilikom usvajanja i imamo problem jer je u suprotnosti sa Poveljom MOK-a. Pa, Povelja MOK-a i propisi Sportskog suda u Lozani su obavezujući i moraju naši pravilnici i propisi biti usaglašeni. Sadašnjim Zakonom mi smo prinuđeni da dajemo sertfikate za sportske discipline kojih i nema u Crnoj Gori. Jednsotavno nam treba novi zakon o sportu - decidan je Simonović.
Bonus video: