Lavlje srce za Olimpijske igre

San je ispunjen, rukometašice Crne Gore su na Olimpijskim igrama! „Lavice“ su usred Danske srušile domaće, slavile sa 26:22 i kolo prije kraja obezbijedile jednu od prve dvije pozicije na kvalifikacionom turniru u Arhusu
97 pregleda 0 komentar(a)
Crnogorske rukometašice, Foto: Www.cristipreda.ro
Ažurirano: 19.03.2016. 23:14h

Od specijalnog izvještača „Vijesti”

Arhus - Ranjene su, oslabljene, ali imaju lavlje srce, jače od svega - rukometašice Crne Gore su po ko zna koji put pokazale šampionski karakter i izborile plasman na Olimpijske igre u Rio de Žaneiru!

U zemlji rukometa, u Danskoj, ugasile su san trostrukog olimpijskog šampiona da može da se domogne Brazila.

I to onako kako to rade velike ekipe, jer su bile najbolje kada je bilo najteže.

Dankinje su sa tri gola od 47. do 49. minuta preokrenule na 20:19 i došle tek do četvrtog vođstva, a prvog nakon 3:2. Odgovor nakon tajm-auta Dragana Adžića je bio nevjerovatan - Đurđina Jauković je izjednačila, Milena Raičević majstorski realizovala sedmerac za 21:20, a Marina Rajčić odbranila zicer Luize Svalastog.

Ta dva gola i zasutavljen šut kao da su dali krila „lavicama”, koje su počele da igraju odbranu kao u najboljim danima.

I u napadu je sve bilo perfektno, pa je Raičevićeva povisila na 22:20, a onda je došao red za trenutke slave Anđele Bulatović - djevojka koja je po prognozi ljekara nakon operacije ramena tek ovih dana trebalo da počne da trenira je prvo sjajno asistirala Jovanki Radičević, potom i pogodila za 24:20.

Desetak sekundi kasnije je njena prezimenjakinja Katarina svojim osmim golom zaključila seriju 6:0 za nedostižnih plus pet (25:20) pet minuta prije kraja.

Velika pobjeda u zemlji koja je zauvijek promijenila igru na pravougaoniku dimenzija 40X20 metara još više dobija na značaju kada se zna na koga sve Adžić nije mogao da računa.

U Arhus, grad gdje su „crvene” debitovale na velikim takmičenjima, nisu stigle kapitenka Marija Jovanović, jedna od najboljih odbrambenih igračica svijeta Suzana Lazović i zlatna rezerva Biljana Pavićević, a na zagrijavanju je bol u nozi osjetila i Radmila Petrović.

Ni ona nije mogla da igra, pa je selektoru propala ideja da se Jovanka Radičević i Majda Mehmedović igraju na poziciji pivota, jer nije bilo rezervnih krila.

Nije marilo, „lavice” su ostavile i posljednju kap znoja da ostvare san. Za to su i nagrađene odlaskom u Rio.

A tamo, zna se - nek se spremi Norveška, vrijeme je za ispravljanje nepravde iz Londona.

Danska - Crna Gora 22:26 (10:13)

Arhus - „Ceres arena”. Gledalaca: 3.200. Sudije: Horaček i Novotni (Češka). Sedmerci: Danska 1 (1), Crna Gora 4 (3). Isključenja: Danska 8, Crna Gora 8 minuta.

Danska: Toft, POULSEN (devet odbrana i sedmerac), SKOV, Dalbi, Hansen 4, VOLER 1, Hajndal, BEME 1, Holmsgord 1, TRANBORG 5, Kristijansen, Dornonvil de la Kur, Nergord, Estergord 2, SVALASTOG 1, JERGENSEN 7.

Crna Gora: Rajčić (četiri odbrane), Hasanić, BARJAKTAROVIĆ (osam odbrana), Petrović, RADIČEVIĆ 3, Grbić, A. Bulatović 1, Pavićević, A. Klikovac, B. Klikovac, JAUKOVIĆ 3, K. BULATOVIĆ 9, RAMUSOVIĆ 1, MEHMEDOVIĆ 3, Despotović, RAIČEVIĆ 6 (3).

16:18 Raičević 43, igračica više

Dva minuta kazne za Rike Skov. Crna Gora mora da iskoristi ovu prednost i prekine nalet domaćih.

11:13 Jergensen 32.

Rukometašice Crne Gore još 30 minuta dijeli od Olimpijskih igara, jer na poluvremenu u Arhusu vode protiv Danske sa 13:10.

"Lavice" su bolje od ovog sastava domaćih, što su i pokazale u prvom poluvremenu, ali moraju da održe nivo igre.

Bilo je i grešaka, Ane Mete Hansen je postigla nekoliko golova u napadima sa igračicom manje i time onemogućila "crvene" da naprave veću razliku.

Katarina Bulatović je najefikasnija nakon prvih 30 minuta sa pet golova, tri je dala Majda Mehmedović, dva Milena Raičević, a po jedan Đurđina Jauković, Jovanka Radičević i Ema Ramusović.

Kod Dankinja su jedine raspoložene Hansen sa četiri i Stine Jergensen sa tri pogotka.

6:8 K. Bulatović 18.

U prvoj polovini poluvremena je najraspoloženija Sonja Barkjaktarović, koja je već odbranila šest šuteva.

1:1 Jauković 2.

Selektor Dragan Adžić je meč počeo sa Sonjom Barjaktarović na golu, Jovankom Radičević i Majdom Mehmedović na krilima, Emom Ramusović na pivotu, te na bekovima sa Milenom Raičević, Katarinom Bulatović i Đurđinom Jauković, koju u odbrani mijenja Anđela Bulatović.

Pitanje je da li će Radmila Petrović moći da igra, jer je na zagrijavanju osjetila bol u nozi.

1:0 Voler 1.

Rukometašice Crne Gore igraju meč koji može da ih odvede na Olimpijske igre - ukoliko večeras pobijede Dansku, "lavice" će i definitivno biti u Rio de Žaneiru.

Tim Dragana Adžića je favorit, jer je domaćin pokazao da je u očajnoj formi protiv Rumunije, od koje je izgubio sa 32:25.

U nekim kombinacijama bi "crvene" mogle da prođu i ako izgube, ali o tome niko ne razmišlja..