„Lavovi“ se odbili od ruskog bedema

53 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 20.01.2016. 18:00h

Prvo veliko takmičenje nove generacije crnogorskih rukometaša je završeno na neslavan način - ubjedljivim porazom od Rusije (28:21), „lavovi“ su ostali prikovani za posljednje, 16. mjesto na Evropskom prvenstvu, kao jedina selekcija koja nije osvojila bod.

U meču u kojem im je bila neophodna pobjeda od tri gola razlike da bi se domogli druge faze, koja bi im donijela nove tri utakmice za odrastanje, ali i lakšeg rivala u baražu za Svjetsko prvenstvo, izabranici Ljubomira Obradovića nisu imali nikakvu šansu.

Bez dovoljno igrača u rotaciji, bez Vuka Borozana, jedinog rukometaša koji je mogao da puca preko visokog ruskog bloka, koji je djelovao kao bedem, Crna Gora nije mogla ni da zaprijeti.

Ruse je u uvodnim trenucima nekako zaustavljao raspoloženi Rade Mijatović, ali je već u 14. minutu bilo jasno ko će pobijediti. Sergej Šeljmenko je tada pogodio za 8:3, a muke momaka u bijelim dresovima su nagovještavale da je senzacija nemoguća.

Rezultatski potpuno nezanimljiv meč je mogao i da se pretvori u katastrofu, jer je u 53. minutu na semaforu pisalo 26:15.

Do kraja je Obradovićev tim samo smogao snage da priđe na podnošljivih minus sedam.

„Lavovi“ su na ovom šampionatu platili visoku cijenu neiskustva. Najveći motiv su imali u meču koji je bio najteži i u kojem im pobjeda praktično ništa ne bi značila - protiv Danske.

Namučili su velikana svjetskog rukometa, izgubili sa svega 30:28, mogli i da pobijede, ali šta to sad vrijedi? Gotovo ništa, osim što im je pokazalo da mogu da igraju na visokom nivou.

Ostaje pitanje zašto su potpuno podbacili protiv Mađarske, selekcije koju bi sa igrom iz meča sa Danskom vjerovatno dobili.

Protiv Rusije već nije bilo šansi, kratka klupa je presudila - nije bilo Borozana, a odsustvo jednog od najvažnijih šrafova odbrane Vuka Lazovića se najviše osjetilo u trećem meču zbog umora ostalih igrača, ali i zbog činjenice da je Bogdan Petričević imao temperaturu i da nije izdržao do kraja.

Rade Mijatović i drugovi sada čekaju posljednji dan šampionata da vide ishod žrijeba i saznaju sa kim će od 10. do 12, odnosno od 14. do 16. juna igrati baraž za odlazak na SP u Francuskoj.

Biće u 2. šeširu sa Srbijom, Slovenijom, Bosnom i Hercegovinom, Austrijom, Letonijom, Portugalom, Češkom i Holandijom, a mogući rivali su 13-plasirani Island i sve ekipe koje su se domogle druge faze, osim Francuske.

„Trikolori“ imaju vizu za Mundijal kao domaćini, a izboriće je i tri najbolje plasirane selekcije na Evropskom prvenstvu (ili tri od četiri, ako Francuska uzme medalju).

Poželjni rivali bi mogli da budu Makedonija, Bjelorusija, Mađarska i eventualno Norveška, svi ostali bi bila gotovo nepremostiva prepreka. Mada, Crna Gora je u baražu znala da priredi čudo...

Rusija - Crna Gora 28:21 (14:9)

Gdanjsk - „Ergo arena“. Gledalaca: 5.930. Sudije: Stolarovs i Licis (Letonija). Sedmerci: Rusija 4 (1), Crna Gora 2 (2). Isključenja: Rusija 6, Crna Gora 10 minuta.

Rusija: Bogdanov (dvije odbrane), KIREJEV (15 odbrana), ŠIŠKARJOV 2, Kovaljev 1, ČERNOIVANOV 2, Atman 2, GORBOK 5, Čipurin 3, Kalaraš, ŠELJMENKO 5, Daško 1, Buzmakov 1, DIBIROV 4, Soroka 1 (1), Celičev, ŽITNJIKOV 1.

Crna Gora: MIJATOVIĆ (sedam odbrana i dva sedmerca), Ristanović, Mijušković (pet odbrana i sedmerac), MELIĆ, MILAŠEVIĆ 2, ČAVOR 3, Anđelić 1, Radović 3 (1), VUJOVIĆ 4, Kankaraš 1, ŠEVALJEVIĆ 4 (1), Petričević, GRBOVIĆ, Lipovina 3.

17:12 Šeljmenko 42, igrač više

U drugom poluvremenu na golu je Mile Mijušković, koji odlično brani, ali lopte nakon njegovih odbrana kupe Rusi.

16:12 Čavor 37.

16:11 Čipurin 36.

15:11 Ševaljević 35.

15:10 Černoivanov 34.

14:10 Milašević 31, kontra

Čini se da je pred rukometašima Crne Gore posljednjih 30 minuta na Evropskom prvenstvu.

Oslabljeni "lavovi" ne mogu da probiju odbrambeni bedem Rusa, pa na poluvremenu gube 14:9.

Dali su samo devet golova, a u drugom poluvremenu moraju da daju bar osam više od rivala da bi slavili sa željena tri pogotka razlike.

Čini se da je to nemoguće, ali nada posljednja umire...

11:7 Šeljmenko 21.

MIjatović nastavlja da blista, sada brani i sedmerac Soroki. Ovo mu je bila već osma odbrana.

7:3 Soroka 13, 7 m

Melić je skirivio sedmerac i zaradio isključenje.

Mijatović brani sedmerac Dibirovu, pa i šut Gorboku. Šteta je što ga saigrači ne prate...

Loša igra desnih bekova košta Crnu Goru - tri šuta je promašio Stefan Čavor, dva Vladan Lipovina, kojem je i Šiškarjov ukrao loptu.

6:3 Černoivanov 10, kontra

5:3 Gorbok 9.

4:3 Ševaljević 8, igrač više

4:2 Šiškarjov 7, igrač manje

Mijatović brani zicer Šiškarjovu u kontri, i to nakon napada Crne Gore sa igračem više

"Lavovi" griješe nakon odbrana Mijatovića već drugi put, što je sa dva gola kaznio Timur Dibirov. Kapiten se ljuti na saigrače.

3:2 Dibirov 6.

2:2 Ševaljević 6.

2:1 Gorbok 5.

1:1 Milašević 4.

1:0 Dibirov 3.

Povrijeđenog Borozana u startnoj postavi mijenja Mirko Milašević, koji će igrati na poziciji srednjeg beka, a na lijevu stranu se prebacio Vasko Ševaljević.

Rukometaši Crne Gore igraju posljednji meč u grupu D, uz nadu da nije i oproštajni na Evropskom prvenstvu u Poljskoj.

Protivnik je Rusija, a "lavove" u drugu fazu vodi pobjeda sa tri ili više golova razlike.

Zadatak će biti izuzetno težak, jer je "zbornaja" pokazala kvalitet protiv Danske (poraz 31:25) i Mađarske (pobjeda 27:26), ali i zbog činjenice da zbog povrede nema Vuka Borozana.