"Crvene" su vodile tokom cijelog meča, nekoliko puta imale i plus tri, ali su uporne izabranice Alana Porta stalno sustizale i imale mnogo sreće
Ana Đokić, Foto: Beta
Ažurirano: 11.12.2013. 21:29h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Beograd -

U obračunu fenomenalnih odbrana, rukometašicama Crne Gore je, koliko god to apsurdno zvučalo, „glave došla” izvanredna defanzivna reakcija - Milena Knežević je odlično izblokirala šut Marijami Sinjate, ali se lopta vratila direktno u ruke gorostasnom beku Francuske, koji je 21 sekundu prije kraja pogodio za konačnih 17:16.

U meču sa samo 33 gola, u kojem su Norvežanke Arntsen i Roen dozvolile tuču, a sudile samo tri isključenja, bilo je iluzorno očekivati da će šampion Evrope uspjeti da izvuče remi poslije tog šokantnog pogotka Sinjate.

Nakon tajm-auta Dragana Adžića, akcija je bila nacrtana za Katarinu Bulatović, ali njoj večeras ništa nije išlo za rukom. Ušla je u kontakt, a Norvežanke su ostale nijeme, iako je desni bek „crvenih” nakon faula tako pao da je odmah odvezen u bolnicu...

Ljevoruka bombarderka je tako postala apsolutna tragičarka meča, jer je minut i po prije kraja stala šutnula sedmerac preko gola.

Ali, ne može joj se zamjeriti, jer je protiv istog rivala pogodila kada je bilo znatno važnije - 7. avgusta 2012. godine u četvrtfinalu Olimpijskih igara je stala, kao i večeras, naspram Amandin Lejno, ali je tada poslala loptu iza njenih leđa u posljednjoj sekundi za 23:22.

Već u uvodnim trenucima meča bilo je jasno da će odbrane voditi glavnu riječ. Marina Vukčević i Lejno su upisale po dvije odbrane, prokockana su još tri napada, prije nego što je Majda Mehmedović pogodila poslije četiri minuta i 14 sekundi igre.

Makan Tunkara je odmah uzvratila, a Njosijan Niombla donijela prvu i, ispostavilo se, jedinu prednost Francuskoj do posljednjeg minuta.

Mreže su se jedva tresle, ali su to češće radile šampionke Evrope, koje su na 6:4 imale nekoliko sjajnih prilika da se odvoje na plus tri - Mehmedović nije pogodila iz kontre, a Ani Đokić je poništen gol i pokazano na sedmerac.

Uzalud je bilo slavlje klupe i tad, i koji trenutak kasnije kada je Katarina Bulatović zatresla mrežu, jer su Arntsen i Roen pokazale da je gazila liniju! U tim trenucima je „vrelo” bilo i na tribinama, jer su iznervirani navijači Crne Gore počeli da ubacuju plastične flaše na teren.

Nakon što se situacija smirila, bek Đera se pri rezultatu 7:5 našao na crti, ali je lopta od podloge završila visoko preko prečke, da bi sinoć najbolja u Adžićevom timu, Marija Jovanović, pogodila za toliko željenih plus tri u finišu 26. minuta (8:5). Deset sekundi prije velikog odmora, Alison Pino je dala tek šesti gol za Francusku.

Za nepunih 11 minuta drugog poluvremena, tim Alana Porta je upisao isti broj pogodaka koliko i u prvom poluvremenu i preko Pole Boduen prišao na 13:12, da bi u 49. minutu stigao i do izjednačenja.

U tim trenucima „crvene” nisu imale ama baš nikakvo rješenje protiv pokretnog bedema ispred gola Lejno, ali je opet na scenu stupio kapiten - Marija Jovanović je spektakularnim golom prekinula post Crne Gore dug preko 11 minuta za 15:14. Niombla je to anulirala, baš kao i nakon nove majstorije Jovanovićeve, pa se u posljednja četiri i po minuta ušlo sa rezultatom 16:16.

Djevojke koje su prije 12 mjeseci osvojile Beograd su imale nekoliko prilika da osiguraju pobjedu, koja bi im donijela 1. mjesto u grupi A. Majda Mehmedović je imala zicer, ali je zaustavila Lejno, da bi Radmila Petrović otela loptu Francuskinjama i lucidnim pasom našla lijevo krilo, koje opet nije pogodilo, ali je bilo pod faulom Boduan.

Arntsen i Roen su pokazale na sedmerac, a odgovornost je preuzela Bulatović i promašila svoj deveti od 11 šuteva. Noć, jednostavno, nije bila njena, epitet heroine je bio sačuvan za Marijamu Sinjate...

Crna Gora, i pored poraza, i dalje može do 1. mjesta u grupi A, ali samo ako Južna Koreja u posljednjem kolu savlada Francusku sa golom ili dva razlike, a „crvene” nadvise Holandiju. U slučaju poraza od „lala”, Crna Gora bi čak mogla da završi na 4. poziciji.

Francuska - Crna Gora 17:16 (6:8)

Beograd - Dvorana „Pionir”. Gledalaca: 1.000. Sudije: Arntsen i Roen (Norveška). Sedmerci: Francuska 2 (0), Crna Gora 3 (1). Isključenja: Francuska 2, Crna Gora 4 minuta.

Francuska: Lejno (12 odbrana), Darlo, Guđo, Kamto-Njitam 1, Sise 1, Pino 2, Bodoan 2, Zadi 1, Tunkara 1, Levek, Dembele, Deroan, Gojorani, Sinjate 3, Niombla 3, Lakraber 3.

Crna Gora: M. VUKČEVIĆ (četiri odbrane i sedmerac), Barjaktarović (tri odbrane), Milenković, Petrović, Pavićević, RADIČEVIĆ, ĐOKIĆ 3, Despotović, Jovanović 5, A. BULATOVIĆ 1, Klikovac, S. Vukčević, Lazović, K. BULATOVIĆ 2 (1), MEHMEDOVIĆ 4, KNEŽEVIĆ 1.

TOK MEČA

Tajm-aut Crna Gora

17:16 Sinjate 21 sekunda do kraja!

Tajm-aut Francuska, do kraja 63 sekunde

Katarina Bulatović šutira preko gola tačno minut i po prije kraja!

Sedmerac za Crnu Goru, 95 sekundi do kraja!

Lejno brani zicer Majdi Mehmedović

16:16 Niombla 55,28

15:16 Jovanović 53,56

15:15 Niombla 53,30

Tajm-aut Francuska

14:15 Jovanović 52,40, spektakularan gol dok je prijetio pasivan napad

Crnoj Gori ništa ne polazi za rukom u napadu, Adžić je prinuđen da zove tajm-aut.

6:9 K. Bulatović 31,28

Rezultat poluvremena sve govori - odbrane su perfektne. To se pogotovo odnosi na Crnu Goru, koja je šesti gol primila 10 sekundi prije velikog odmora!

„Crvene“ imaju plus dva, ali je razlika mogla da bude i veća da su bile koncentrisanije u napadu i iskoristile nekoliko zicera na 6:4 i 7:5.

2:4 Đokić 14,10

Nakon Pole Bodoan, Marina Vukčević zaustavlja i sedmerac Aleksandre Lakraber!

2:3 Knežević 10,57

2:2 A. Bulatović 9,50

2:1 Niombla 9,14

Rovovska bitka se nastavlja, odlične odbrane omogućavaju Vukčević i Lejno da se ističu.

1:1 Tunkara 4,25

0:1 Mehmedović 4,15

U prva četiri minuta nema golova - Marina Vukčević je zaustavila šut i sedmerac, Amandin Lejno je upisala dvije odbrane.

Drugi veliki derbi je večeras u „Pioniru“ - rukometašice Crne Gore sa Francuskom igraju za 1. mjesto u grupi A i gotovo siguran duel sa Japanom u osmini finala Svjetskog prvenstva.

Posljednji put dvije ekipe srele su se u četvrtfinalu Olimpijskih igara, kada su „crvene“ slavile golom Katarne Bulatović iz sedmerca u posljednjoj sekundi.

Dragan Adžić se na startu odlučio za Marinu Vukčević, Jovanku Radičević, Majdu Mehmedović, Anu Đokić, Milenu Knežević, Katarinu i Anđelu Bulatović.