Crna Gora savladala Južnu Koreju

Ova dva boda mnogo će značiti za 1. mjesto u grupi A, koje donosi lakšeg rivala u osmini finala
90 pregleda 73 komentar(a)
Ažurirano: 07.12.2013. 15:50h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Beograd - Dugo se tražio adekvatan odgovor, agresivna igra najdominantnije azijske selekcije stvarala je ogromne probleme, ali je kvalitet na kraju isplivao na površinu.

Na otvaranju 21. Svjetskog prvenstva, rukometašice Crne Gore su savladale Južnu Koreju sa 24:22 i napravile krupan korak ka cilju - 1. mjestu u grupi A, koje donosi lakšeg rivala u osmini finala.

Katarina Bulatović je zatresla mrežu u 32. sekundi, a dva minuta i tri sekunde kasnije svima je bilo jasno da Koreanke zanima samo pobjeda - selektor Joung Čul Lim, koji je svojevremeno vodio Budućnost, pozvao je tajm-aut iznerviran činjenicom da je njegov tim izgubio loptu u prva dva napada!

Šok terapija je odmah dala rezultat, pa su omalene kosooke rukometašice brzo preokrenule na 2:1, a da izabranice Dragana Adžića tek čeka pakao bilo je jasno već u 13. minutu, kada je Eunkjeon Kim povisila na 6:3.

Uzgred, Crna Gora je u međuvremenu pogađala samo pošto su Milena Knežević i Ana Đokić hvatale loptu nakon odbrana Mijoung Song.

Ali, kako je vrijeme odmicalo, „crvene” su počele da shvataju kako da probiju izuzetno agresivnu i duboku odbranu 3-3, pa je serijom 4:0 vraćena prednost (7:6, 20. minut).

Na poluvremenu je bilo 11:11, a poslije velikog odmora je Crna Gora počela da igra odbranu kako zna, „davila” protivnice njihovim oružjem - agresivnošću i na početku 44. minutu i ona stigla do plus tri (16:13).

Ali, selekcija iz zemlje koja je na posljednjih osam nastupa igrala makar polufinale Olimpijskih igara se nije predavala, pa je do tada neprimjetna Eun He Rju sa dva pogotka izjednačila na 21:21 pet i po minuta prije kraja.

Baš tada, do izražaja je došla klasa evropskih prvakinja - Katarina Bulatović je iz nezgodne pozicije „pocijepala” mrežu Song, a Milena Knežević majstorski pogodila kada to niko nije mogao ni da pomisli za 23:21, na nešto više od četiri minuta prije kraja.

Tada je kucnuo čas da se proslavi i Marina Vukčević - djevojka koja je sa nepunih 17 godina bila najbolja golmanka Svjetskog juniorskog prvenstva baš u Južnoj Koreji je dva minuta i 25 sekundi prije kraja odbranila sedmerac Đihae Đung.

Radmila Petrović je, međutim, izgubila loptu, a Majda Mehmedović na isteku 58. minuta napravila faul za sedmerac i isključenje. Ni to nije bio gol, jer je Han Na Gvon pogodila stativu!

Krenuo je totalni presing Koreanki, koje su 66 sekundi prije kraja imale odličnu šansu da vrate neizvjesnost, ali je do tada nepogrešiva Sun Hi Vu pogodila prečku. Milena Knežević je izgubila loptu, a Vu iz kontre smanjila na 23:22 kada je na semaforu stajalo 59:22.

Azijatkinje su nastavile sa jako agresivnom igrom, ali su pretjerale - prvo je isključena Sumin Čoi, a potom je u samom finišu Katarina Bulatović iznudila isključenje Gvon i sedmerac, koji je iskoristila za konačnih 24:22.

Za dva gola razlike koja mogu mnogo da znače...

Duga klupa je sada adut, a ne boljka

Osim dva boda, navijače Crne Gore može da raduje činjenica da je trijumf donijelo ono što je bio problem u prošlosti - dužina klupe.

Osim igračica iz startne sedmorke (Marina Vukčević na golu, Jovanka Radičević i Biljana Pavićević na krilima, Ana Đokić na pivotu i standardna bekovska trojka - Milena Knežević, Anđela i Katarina Bulatović), u prvom poluvremenu su u igru ulazile Andrea Klikovac, oporavljena Suzana Lazović, Marija Jovanović i Sara Vukčević, a na početku drugog su se na terenu pojavile Sonja Barjaktarović, Petrović i Mehmedović.

Minutažu nisu dobile samo najmlađe - 19-godišnja Jelena Despotović i dvije godine mlađa Đurđina Malović. Ali, one će vjerovatno dobiti šansu već danas protiv Konga, a priliku čeka i Ivana Božović, koja je juče bila na tribinama.

Adžić, naime, ima pravo na dvije izmjene tokom šampionata, s tim da u ekipu može da vrati igračicu koju je povukao sa spiska.

Pusti „Pionir”, karte preskupe

Iako u zvaničnoj statistici piše da je bilo 1.100 gledalaca, na tribinama „Pionira” sa svim novinarima, volonterima i radnicima obezbjeđenja nije bilo više od 400 ljudi. Razlog za to može da se traži i u izuzetno visokim cijenama karata za balkanske standarde.

Naime, dnevna ulaznica za najgore sjedište košta 600 dinara (5,2 eura), a ostala mjesta se prodaju za 800 (7), 1.600 (14), 3.200 (28) i 5.000 dinara (43,5).

Još skuplje će biti u nokaut fazi - karte za osminu finala i četvrtfinale su od 800 do 7.000 dinara, za polufinale od 1.200 do 9.000, a za polufinale od 1.500 do 15.000 dinara, to jest 130 eura!

Crna Gora - Južna Koreja 24:22 (11:11)

Beograd - Dvorana „Pionir“. Gledalaca: 300. Sudije: Lah i Sok (Slovenija). Sedmerci: Crna Gora 4 (4), Južna Koreja 4 (2). Isključenja: Crna Gora 8, Južna Koreja 8 minuta.

Crna Gora: M. VUKČEVIĆ (tri odbrane i sedmerac), Barjaktarović (pet odbrana), Petrović 1 (1), PAVIĆEVIĆ, RADIČEVIĆ 3, ĐOKIĆ 2, Despotović, Jovanović 3, A. BULATOVIĆ, Klikovac, S. Vukčević 1, Malović, Lazović, K. BULATOVIĆ 7 (3), Mehmedović 1, KNEŽEVIĆ 6.

Južna Koreja: Park, SONG (devet odbrana), S. H. Kim, H. Li, ČOI 2, Von, Ju, Đ. Kim, J. R. Đung, RJU 4, Đ. Đung 2 (1), E. B. Li, E. KIM 1, VU 8, Nam, GVON 5 (1).

Grupa A (Beograd)

Francuska - DR Kongo 31:13 (15:6)

Holandija - Dominikanska Republika 44:21 (20:9)

Sjutra

Južna Koreja - Holandija (16.00)

DR Kongo - Crna Gora (18.15)

Dominikanska Republika - Francuska (20.30)

24:22 K. Bulatović 7 m, sekundu do kraja

Koreja je nastavila presing, ali je pretjerala, pa su isključene Čoi i Gvon, a Katarina Bulatović je iznudila sedmerac tri sekunde prije kraja.

23:22 Vu 38 sekundi prije kraja

Tajm-aut Crna Gora

Dosada nepogrješiva Vu pogađa prečku sa desnog krila 66 sekundi prije kraja. Pobjeda je u rukama!

Marina Vukčević brani sedmerac Đihae Đung na dva minuta i 35 sekundi do kraja! Nažalost, Radmila Petrović gubi loptu, a Majda Mehmedović pravi faul za sedmerac i isključenje.

Sreća je na strani Crne Gore - Gvon pogađa stativu!

15:12 Petrović 7 m, 39.

14:12 K. Bulatović 37, 7m (igračica više)

13:12 Gvon 35, 7 m (igračica više)

13:11 Đokić 33, kontra

12:11 Knežević 33.

Tokom prvog poluvremena u odbranu su ulazile Andrea Klikovac i Suzana Lazović, a Marija Jovanović i Sara Vukčević su igrale u oba pravca. Na početku nastavka, Adžić je ubacio Sonju Barjaktarović, Radmilu Petrović i Majdu Mehmedović.

Na poluvremenu je izjednačeno - 11:11. "Crvene" su se dugo mučile sa atipičnom, dubokom i veoma agresivnom odbranom Južne Koreje i tek su na momente nalazile rješenja.

Čini se da je Adžićevim izabranicama potrebno vrijeme da se na to naviknu, a ako nastave trend iz finiša prvog poluvremena, pobjeda neće biti daleko.

7:6 Radičević 20.

6:6 Radičević 17, kontra (igračica više)

1:0 K. Bulatović 1.

Prvo takmičenje u ulozi evropskog prvaka, rukometašice Crne Gore počinju protiv Južne Koreje. Duel sa šampionom Azije je možda i ključni za 1. mjesto u grupi A.

Selektor Dragan Adžić je odlučio da meč počnu Marina Vukčević na golu, Jovanka Radičević i Biljana Pavićević na krilima, Ana Đokić na pivotu i standardna bekovska trojka - Milena Knežević, Anđela i Katarina Bulatović.