Poraz od Njemačke opomena pred polufinale

U igri olimpijskih vicešampionki nedostajao je prepoznatljivi žar, zbog čega su Njemice lako dolazile do golova
85 pregleda 112 komentar(a)
Katarina Bulatović, Foto: Fonet
Ažurirano: 11.12.2012. 19:07h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Novi Sad - Crna Gora je i definitivno učesnica polufinala Evropskog prvenstva u Srbiji! To je postalo jasno tačno u 17 časova i 44 minuta, kada je Rusija odbranila posljednji napad Španije, sačuvala bod i tako i teoretski obezbijedila “crvenima” mjesto među četiri najbolje ekipe na Starom kontinentu.

Ali, to je, uz strah od novih povreda i želju selektora da odmori nekoliko glavnih igračica i razigra djevojke sa klupe, bio i razlog prvog poraza Crne Gore na 10. šampionatu Starog kontinenta - uporne Njemice su iskoristile sve greške u igri naše reprezentacije i slavile sa 27:20.

Strah od Klare

Osim pretjerane opuštenosti, “crvenima” je u početnim minutima utakmice smetala djevojka koju odlično poznaju, Klara Voltering. Da li zbog straha da 29-godišnja golmaka odlično zna gdje šutiraju, slavlja zbog polufinala ili nečeg trećeg, tek Adžićeve izabranice na startu nisu ličile na sebe - prvi gol je postigla Biljana Pavićević nakon četiri minuta i 44 sekunde igre.

Njemice su do vođstva 5:1 došle zahvaljujući tome što je Voltering odbranila šut Katarini Bulatović, koja je pogodila i prečku iz sedmerca i izgubila loptu, Milena Knežević je dva puta šutirala iznad gola, a Radmila Miljanić je napravila faul u napadu. Na 5:2, obje Bulatovićeve su bile neprecizne: Katarina je pogodila stativu, a Anđela u kontri gađala direktno u klupsku saigračicu.

Dva gola Njemica sa igračicom manje

Crna Gora je, ipak, uhvatila ritam, ali je Jovanka Radičević propustila priliku da izjednači rezultat na 7:7, jer je baš kao i desni bek Olkima iz penala pogodila prečku. Potom je prihvatila odbijenu loptu, ali je Voltering skrenula do stative. Minimalna razlika je bila još jednom, da bi Njemice sa dva gola sa igračicom manje započele seriju 5:1, kojom su prvi put došle do plus pet (13:8).

Inat kasno proradio

Uspavanka je nastavljena i na početku drugog poluvremena, pa su Njemice najboljim oružjem Crne Gore - agresivnom odbranom - stigle do ogromnih osam pogodaka prednosti (20:12, 38. minut). Tada je proradio inat olimpijskog vicešampiona, pa je serijom 5:0, koju je zaključila Sara Vukčević za 20:17 u 47. minutu, nagoviješteno da može da se izbjegne poraz.

“Blickrig” nije potrajao, Njemice su uhvatile dah i povećale prednost, pa je Adžić polako iz igre izvodio sve starterke. Kraj utakmice na terenu su dočekale Sandra Nikčević, Jasna Tošković, Sara Vukčević i 18-godišnja Jelena Despotović, koja je na svom debiju na velikim takmičenjima igrala tačno 22 minuta.

Pobjeda nad Španijom za izbjegavanje Norveške

Ukoliko žele da izbjegnu veliku Norvešku, aktuelnog olimpijskog, svjetskog i petostrukog uzastopnog evropskog prvaka, rukometašice Crne Gore prekosjutra (16.15) moraju da savladaju Španiju. “Crvene” bi osvojile 1. mjesto u grupi II i u slučaju poraza, ali samo ako bi i Mađarska, koja je trijumfom nad Rumunijom (25:19) večeras osigurala ulazak među najbolje četiri, izgubila od Rusije.

Ukoliko budu prve, Marija Jovanović i drugarice bi se za finale borile sa Srbijom, Francuskom ili Danskom. Ukoliko bi domaćin osvojio makar bod protiv Francuske, bio bi sigurno drugi. Tim Olivijea Krombolca do 2. mjesta može ako pobijedi, ali samo u slučaju da Dankinje ne savladaju Norvešku...

Prokletstvo 11. decembra

Treću godinu zaredom, crnogorske rukometašice su poražene 11. decembra. Sve je počelo 2010. na Evropskom prvenstvu u Danskoj i Norveškoj, kada je neuspjeh u duelu sa Hrvatskom u posljednjem meču prve faze (29:28) koštao Bojanu Popović i drugarice možda čak i plasmana u polufinale.

Prokletstvo je nastavljeno lani, u osmini finala Svjetskog prvenstva u Brazilu, kada je Španija savladala „crvene“ 23:19.

Današnji poraz od Njemačke je bio najubjedljiviji (27:20), ali najmanje bolan, jer je Crna Gora prije njegovog početka izborila plasman u polufinale.

Njemačka - Crna Gora 27:20 (13:11)

Novi Sad - Velika hala „SPENS”-a. Gledalaca: 500. Sudije: Šarlot i Žili Bonaventura (Francuska). Sedmerci: Njemačka 2 (2), Crna Gora 5 (3). Isključenja: Njemačka 6, Crna Gora 6 minuta.

Njemačka: Šilke, Voltering (12 odbrana), Capf 5 (2), Lang, Augzburg 3, Miler 2, Naidzinavičijus, Lerper, Hubinger 5, Bajer, Štajnbah 7, Althaus 2, Nadgornaja 2, Geške, Volbold 1, Luc.

Crna Gora: M. Vukčević (jedna odbrana), BARJAKTAROVIĆ (10 odbrana), MILJANIĆ, PAVIĆEVIĆ 2, Radičević 2, ĐOKIĆ 4, Despotović, Jovanović 1, A. BULATOVIĆ, Klikovac, S. Vukčević 1, Tošković, Nikčević 1, Lazović, K. BULATOVIĆ 6 (1), KNEŽEVIĆ 3 (2).

TOK MEČA

27:20 Capf kontra, 60. (igračica manje)

26:20 Radičević kontra, 59.

26:19 Capf 7 m, 57.

Pobjednik je odlučen, Adžić je odlučio da odmori i Katarinu Bualtović. Na terenu je Jasna Tošković.

25:19 Hubinger 56.

Tajm-aut Crna Gora

24:19 Štajnbah 54.

23:19 Nikčević 53.

23:18 Althaus 53.

Sandra Nikčević umjesto Milene Knežević.

22:18 Hubinger 51.

21:18 Pavićević 48.

21:17 Štajnbah 47.

Tajm-aut Njemačka, odbrana Crne Gore je napokon odlična.

20:17 S. Vukčević 47.

20:16 Radičević 44. (igračica više)

20:15 Knežević 42.

Sara Vukčević ušla umjesto Ane Đokić.

20:14 K. Bulatović 7 m, 41.

Jelena Despotović prvi put igra na Evropskom prvenstvu, zamijenila je Mariju Jovanović

13:9 Jovanović 30.

13:8 Štajnbah 28. (igračica više) - njen drugi gol nakon bloka crnogorske odbrane

8:6 Miler 18.

Jovanka Radičević, kao i Katarina Bulatović, pogađa prečku iz sedmerca, a potom hvata loptu i trese stativu, uz malu pomoć Klare Voltering.

7:6 K. Bulatović 15.

7:5 Knežević 7 m, 14.

7:4 Nadgorrnaja 13.

6:4 Đokić, početak 13.

6:3 Štajnbah 12.

5:3 Đokić 11.

Katarina Bulatović je pogodila stativu, a njena prezimenjakinja Anđela je u kontri pogodila Voltering.

5:2 K. Bulatović 9.

Ili su dekoncentrisane zbog plasmana u polufinale, ili zbog toga što je na golu Njemačke djevojka koja ih dobro poznaje, tek rukometašice Crne Gore igraju jako dekoncentrisano u napadu.

Klara Voltering je odbranila šut Katarini Bulatović, koja je pogodila i prečku iz sedmerca i uzgubila loptu, Milena Knežević je dva puta šutnula iznad gola, a Radmila Miljanić je napravila faul u napadu.

5:1 Hubinger 8.

4:1 Capf 6.

3:1 Pavićević, prvi gol za Crnu Goru gol poslije četiri minuta i 44 sekunde igre

3:0 Augzburg 5.

2:0 Nadgornaja 4.

1:0 Augzburg 2.

Polufinale je obezbijeđeno, ali rukometašice Crne Gore imaju još jedan cilj - da osvoje prvo mjesto u grupi II.

To mogu da urade već sada, jer bi pobjedom nad Njemačkom kolo prije kraja završile sve formalnosti.

Pitanje je, međutim, da li će selektor Dragan Adžić pružiti šansu igračicama sa klupe, kako bi zvijezde tima bile svježe za subotnje polufinale u beogradskoj "Kombank areni".

Startna postava je očekivana - bekovi su Milena Knežević, Anđela i Katarina Bulatović, pivot Ana Đokić, golmanka Sonja Barjaktarović, a krila Radmila Miljanić i Biljana Pavićević, koja mijenja povrijeđenu Majdu Mehmedović.

Meč sude čuvene blizanke Šarlot i Žili Bonaventura. Svi se, valjda, sjećaju kako su 32-godišnje Francuskinje ojadile Crnu Goru u finalu Olimpijskih igara u Londonu...