Kroz neviđenu dramu do praga „Arene”

Mađarice su očajnički željele makar bod, ali im to nije dala djevojka koja je u konkurenciji za najbolju igračicu svijeta - Katarina Bulatović, jer je postigla posljednja četiri gola
Ažurirano: 09.12.2012. 19:15h

Od specijanog izvještača „Vijesti”

Novi Sad - Prošle su neviđenu dramu, umalo prokockale velikih sedam golova prednosti, ali su opet igrale oro u Vojvodini.

Kako i ne bi - rukometašice Crne Gore su u meču za pamćenje savladale Mađarsku sa 28:26 i stigle na korak od polufinala Evropskog prvenstva u Srbiji!

Za odlazak u beogradsku „Kombank arenu” sada im je potreban još samo bod, u utorak protiv Njemačke ili u četvrtak u duelu sa Španijom.

A možda razvoj situacije bude takav da im i ovih dosadašnjih šest poena bude dovoljno za jednu od prve dvije pozicije u grupi II... Slavlje, nažalost, nije moglo da bude potpuno - Majda Mehmedović je u 36. minutu povrijedila koljeno i pitanje je da li će moći da pomogne saigračicama u nastavku šampionata.

Početak iz snova

Olimpijske vicešampionke su perfektno počele meč, postigle golove iz prvih sedam šuteva na gol Mađarica (!?) i u 9. minutu povele 7:3, a u 13. imale i plus šest (9:3).

Činilo se da se timu koji je bio prinuđen da igra bez najveće zvijezde, povrijeđene Anite Gorbic, sprema „metla”.

Ništa nije nagovještavalo bilo kakva uzbuđenja, jer je tim Dragana Adžića i sa igračicom manje lako tresao mrežu Oršolije Her, pa je Karl-Erik Bon morao da ubaci gorostasnu Evu Kiš između stativa.

Milenin crveni karton prva nevolja

Golmanka visoka 189 centimetara je, nekako, uspjela da zaustavi nalet Crne Gore, da bi u 20. minutu stigla prva nevolja - Milena Knežević je zbog oštrog faula nad Žužanom Tomori dobila direktan crveni karton.

Adžićev tim je, kao što se zna, ionako „tanak” na bekovskim pozicijama, a u igri je do kraja morala da bude Marija Jovanović, koja nije dovoljno spremna nakon povrede skočnog zgloba.

Mađarice su iskoristile početnu zbunjenost protivnica da u dva navrata priđu na minus tri (11:8 i 12:9), ali su odgovorile Majda Mehmedović i Jovanović, a Jovanka Radičević svojim šestim golom vratila plus šest pred odmor (15:9).

Majdini krici uplašili sve

U prvih pet minuta nastavka oba tima su postigla po četiri gola, a onda je uslijedio novi udarac za „crvene”, udarac od kojeg će se jako teško oporaviti - Majda Mehmedović je iznudila probijanje, ali je Viktorija Redej-Šoš pala na nju.

Izvanredno lijevo krilo je vrištalo od bola, Dragan Adžić se hvatao za glavu, a 22-godišnja Baranka je na nosilima napustila „SPENS”.

Radičevićeva je, ipak, dva minuta kasnije donijela rekordnih sedam golova prednosti (20:13), a isto je uradila i Majdina zamjena, Biljana Pavičević, koja je pogodila iz kontre za 21:14.

Pri tom rezultatu, najbolja golgeterka Mađarske Žužana Tomori je zbog prigovora prvo dobila isključenje, a potom i crveni karton.

Crna Gora je imala četiri minuta igračicu više, ali nije uspjela da napravi veću razliku.

Nestvarna serija Mađarica

Na 22:15 je krenula nestvarna serija Mađarica. Kinga Klivinji je vezala četiri gola (dva sa igračicom manje, jedan sa rukometašicom više u polju nakon što je prestrogo crveni karton dobila i Andrea Klikovac), a kada je Zita Sučanski smanjila na 22:20 u 46. minutu, u napadu četiri na šest, Adžić je bio prinuđen da zatraži tajm-aut.

Nije pomoglo - Bernadet Bodi i Melinda Vince iskoristile su huk probuđenih navijača sa tribina i izjednačile na 22:22 u 49. minutu.

Radičević je iz sedmerca prekinula post, a Anđela Bulatović vratila plus dva kada je uhvatila „otpadak” i pogodila za 24:22.

Katarina ponovo spasilac

To nije sputalo Mađarice, očajnički su željele makar bod, ali im to nije dala djevojka koja je u konkurenciji za najbolju igračicu svijeta - Katarina Bulatović.

Desni bek Olkima je pogađao za 25:23 i 26:24, ali je njena bivša saigračica iz Budućnosti, Piroška Samoranski, dva minuta i 20 sekundi prije kraja izjednačila na 26:26.

Bulatovićeva je, međutim, odlučila da bude igračica odluke - iz teške pozicije je minut i 27 sekundi prije kraja vratila prednost, a nakon odličnog bloka i osvojene lopte Ane Đokić, 11 sekundi prije posljednje sirene je četvrti put zaredom savladala Evu Kiš.

Slavlje je počelo, a nakon njega i briga junakinja nacije. U mislima im je odmah bila Majdina povreda, jer je jasno da Crna Gora sa njom i bez nje nije ista...

Mađarska - Crna Gora 26:28 (9:15)

Novi Sad - Velika hala “SPENS”-a. Gledalaca: 1.000. Sudije: Opava i Valek (Češka). Sedmerci: Mađarska 4 (3), Crna Gora 2 (2). Isključenja: Mađarska 8, Crna Gora 14 minuta. Crveni kartoni: Tomori u 40. (Mađarska), Knežević u 20. i Klikovac u 46. minutu (Crna Gora).

Mađarska: HER, Kiš (12 odbrana), VERTEN, SUČANSKI 9 (2), A. Kovačič, Vinče 1, Bulat, Sabo 1, Klivinji 4, SAMORANSKI 3, REDEJ-ŠOŠ 1, Bodi 3, Sekereš 1, M. Kovačič 1, Tomori 2 (1).

Crna Gora: M. Vukčević, BARJAKTAROVIĆ (13 odbrana i sedmerac), Miljanić, Pavićević 1, RADIČEVIĆ 9 (2), ĐOKIĆ 3, Jovanović 1, A. BULATOVIĆ 1, Klikovac, S. Vukčević, Tošković, Nikčević, Lazović, K. BULATOVIĆ 8, MEHMEDOVIĆ 4, KNEŽEVIĆ 1.

TOK MEČA

Gotovo je, Crna Gora je na pragu polufinala!

26:28 K. Bulatović 8. gol, 11 sekundi prije kraja!!!

Odbrana, lopta za Crnu Goru. Još 50 sekundi!

22:24 A. Bulatović 51. (igračica više)

Napokon je prekinuta serija, Crna Gora je dala prvi gol nakon sedam vezanih pogodaka Mađarica!

22:23 Radičević 7 m, 50.

22:22 Vinče kontra, 49.

21:22 Bodi 47. (igračica više)

Tajm-aut Crna Gora

20:22 Sučanski 46. (dvije igračice više)

19:22 Klivinji 46. (igračica više)

18:22 Klivinji 45.

17:22 Klivinji 44. (igračica manje)

16:22 Klivinji 43. (igračica manje)

15:22 K. Bulatović 42. (igračica više)

15:21 Sučanski 40. (igračica manje)

Tomori dobila direktan crveni karton zbog dvostrukog prigovora.

14:21 Pavićević kontra, 39.

14:20 Samoranski 38.

13:20 Radičević 7 m, 38.

Sad se pomoć ukazuje i Mariji Jovanović! Sve je u redu, brzo je ustala.

Majda Mehmedović je pala nakon sudara sa mađarskom igračicom i vrištala od bola, a Dragan Adžić se uhvatio za glavu. Sjajno lijevo krilo je teren napustilo na nosilima.

10:15 Bodi 32. (igračica više)

Crna Gora je bila mnogo bolja u prvom poluvremenu, realizovala je prvih sedam šuteva i već u 13. minutu imala plus šest (9:3).

Mađarice su nekako došle do daha, na šta uticao i direktni crveni karton za Milenu Knežević u 20. minutu, pa su u dva navrata prišle na minus tri (11:8 i 12:9).

"Crvene" su, ipak, završile prvi dio igre sa tri vezana pogotka, a mogle su i sa četiri, jer je u posljednjoj sekundi Jovanka Radičević, koja je šest puta tresla mrežu, bila sama u kontri. Morala je odmah da šutne sa devet metara, lopta je prošla pored gola, pa je ostalo 15:9.

7:11 Kovačič 21. (igračica više)

Crveni karton za Milenu Knežević zbog faula nad Tomori!

0:1 Radičević 1.

Dragan Adžić je počeo utakmicu sa Sonjom Barjaktarović, Majdom Mehmedović, Jovankom Radičević, Anom Đokić, Milenom Knežević, Anđelom i Katarinom Bulatović.

Još jedan ogroman korak ka polufinalu mogu večeras da naprave rukometašice Crne Gore - ukoliko savladaju Mađarsku, olimpijske vicešampionke biće na pragu "Kombank arene".

Timu Dragana Adžića posao će biti olakšan, jer zbog povrede ne nastupa najveća mađarska zvijezda, Anita Gorbic.

Ukoliko slave u večerašnjem duelu, Mariji Jovanović i drugaricama bi u preostale dvije utakmice, protiv Njemačke u utorak i Španije u četvrtak, bio dovoljan i bod da zauzmu jedno od prva dva mjesta u grupi II.