I Rusija u nizu, Crna Gora moćno do druge faze

Nakon Islanda, žrtva kaznene ekspedicije bila je velika Rusija, koja je savladana mnogo lakše nego što bi se moglo zaključiti po konačnom rezultatu (30:27)
22 komentar(a)
Rukometašice Crne Gore, Foto: Sebastian Tataru
Ažurirano: 05.12.2012. 18:54h

Kakva noć u Vršcu! Tim iz jedne od najmanjih država Evrope je držao lekciju selekciji iz najveće zemlje na svijetu, jednoj od najvećih rukometnih sila na svijetu. Na kraju: Crna Gora - Rusija 30:27.

Konačni rezultat, međutim, nije pravi pokazatelj moći koju su aktuelne olimpijske vicešampione iskazale u meču sa “zbornajom”. Ratnička ekipa Dragana Adžića je perfektnom odbranom potpuno zbunila izabranice Vitalija Krohina, koje su u nemoći slale loptu u aut, u ruke protivnica, daleko od gola... Takvo izdanje omogućilo je Crnoj Gori da u 45. minutu vodi sa čak 28:18, pa je opuštanje u finišu bilo dozvoljeno.

Repriza Arhusa

Zanimljivo, sada je sve kao i prije dvije godine u Danskoj - u prva dva kola Evropskog prvenstva, “crvene” su upisale pobjede protiv Rusije i Islanda i sa minimum dva boda idu u drugu fazu. U posljednjem kolu u Arhusu su tada izgubile od Hrvatske, ali je teško vjerovati da Rumunija može da zaustavi rukometašice Crne Gore na putu ka perfektnom skoru. A ako do Novog Sada donesu četiri boda, polufinale u “Kombank areni” u Beogradu bilo bi nadohvat ruke...

Serija uz pjesmu sa tribina

Rusija je jedino vođstvo imala na startu, kada je Jekaterina Andrjušina postigla prvi gol na utakmici, i to iz kontre. Upravo je vraćanje u odbranu je bio jedini segment igre Crne Gore koji u prvom poluvremenu nije baš najbolje funkcionisao, jer su napad i odbrana bili gotovo perfektni. Zbog toga je razlika nekoliko puta bila plus tri, ali su se Ruskinje nekako držale do 25. minuta, kada je Ksenija Makejeva pogodila 14:13.

Tada je sa tribina 50-ak navijača Crne Gore opet zapjevalo pjesmu “Ti si naša prva ljubav” i, slučajno ili ne, to je bio uvod u seriju - Ana Đokić i Majda Mehmedović su iskoristile odlične asistencije Milene Knežević i Katarine Bulatović, a Jovanka Radičević sa tri gola za tačno 62 sekunde podigla prednost do rekordnih plus šest (19:13) na početku posljednjeg minuta prvog poluvremena.

Marin povratak u velikom stilu

Na odmoru je bilo 20:14, a Rusija je dan ranije protiv Rumunije nadoknadila baš minus šest i došla do boda. Protiv Crne Gore nije imala nikakvu šansu, jer je Adžić imao velikog aduta sa klupe - kapitenka Marija Jovanović se pojavila na terenu nakon što se oporavila od povrede skočnog zgloba i za samo nekoliko minuta vezala tri gola za ogromnih 26:17.

Ruskinje su imale šansu da produže neizvjesnost, jer su nakon isključenja još jedne povratnice, Suzane Lazović, i Katarine Bulatović imale dvije igračice više u polju. Bilo im je uzalud - Mara je u napadu četiri na šest iznudila isključenje Ljudmile Postnove, nakon čega su Anđela Bulatović i Radmila Miljanić pogodile za dvocifrenu razliku (28:18).

Ostalo je 15 minuta do kraja i bilo je jasno ko je pobjednik. “Zbornaja” je samo mogla da izborila podnošljiv poraz...

Rusija - Crna Gora 27:30 (14:20)

Vršac - Dvorana „Milenijum“. Gledalaca: 1.000. Sudije: Opava i Valek (Češka). Sedmerci: Rusija 4 (4), Crna Gora 2 (0). Isključenja: Rusija 2, Crna Gora 8 minuta.

Rusija: Basarab (jedna odbrana), SIDOROVA (osam odbrana i sedmerac), KUZNJECOVA 2, Hmirova 4, POSTNOVA 5, Senj 3 (2), Stjepanova 2, Milova, Jarceva 1, ANDRJUŠINA 4, MAKEJEVA 2, PUNKO, Turej 2 (2), Žilinskajte 1, ČERNOIVANJENKA 1, Iljina.

Crna Gora: M. VUKČEVIĆ (osam odbrana), Barjaktarović (tri odbrane), Miljanić 1, Pavićević, RADIČEVIĆ 6, ĐOKIĆ 4, Jovanović 3, A. Bulatović 3, Klikovac, S. Vukčević, Tošković, Nikčević, Lazović, K. BULATOVIĆ 6, MEHMEDOVIĆ 2, KNEŽEVIĆ 5.

23:29 K. Bulatović 50.

23:28 Stjepanova 50, kontra (igračica više)

22:28 Stjepanova 49, kontra (igračica više)

21:28 Senj 49, 7 m

Milena Knežević pogađa stativu iz sedmerca

20:28 Senj 46.

Sonja Barjaktarović je ušla umjesto Marine Vukčevć, koja je odbranila osam šuteva.

19:28 Kuznjecova 45.

18:28 Miljanić 45.

18:27 A. Bulatović 43.

U napadu četiri na šest, Jovanović je iznudila isključenje Postnove.

18:26 Turej 7 m, 42. (dvije igračice više)

Odmah i drugo isključenje, ovog puta Katarine Bulatović.

Prvo isključenje na meču. Suzana Lazović mora dva minuta na klupu.

17:26 Jovanović 41.

17:25 Andrjušina 40.

16:25 Jovanović 39.

16:24 Jovanović 37.

16:23 Turej 7 m, 36.

I Marija Jovanović je na terenu. Kapitenka je zamijenila Milenu Knežević.

15:23 Knežević 34.

15:22 A. Bulatović 33.

15:21 Knežević 31.

15:20 Postnova 31.

Crna Gora je igrala raznovrsno u napadu, zbog čega je Rusija samo jednom vodila, i to u 1. minutu.

U nastavku je sve bilo u znaku "crvenih", koje su uglavnom bile odlične i u odbrani i lakim golovima iz kontri stekli velikih šest golova razlike.

Oprez je, međutim, neophodan, jer su Ruskinje juče protiv Rumunije izborile bod, iako su imale baš minus šest.

14:20 K. Bulatović tri sekunde prije kraja

Tajm-aut Crna Gora, 18 sekundi do poluvremena.

2:2 Kuznjecova 4.

Suzana Lazović, koja je propustila prvi meč zbog oporavka nakon povrede, u odbrani mijenja Milenu Knežević.

1:2 A. Bulatović 3.

1:1 K. Bulatović 3.

1:0 Andrjušina 1.

Selektor Adžić se odlučio za jednu promjenu u odnosu na meč sa Islandom - na desnom krilu je Jovanka Radičević umjesto Radmile Miljanić.

Između stativa je Marina Vukčević, bekovi su Milena Knežević, Anđela i Katarina Bulatović, pivot Ana Đokić, a lijevo krilo Majda Mehmedović.

Bile su protivnice u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Danskoj i Norveškoj, sastale su se i u grupnoj fazi u Arhusu.

Tako je i ovog puta - rukometašice Crne Gore na šampionatu Starog kontinenta u Srbiji suprotstaviće se rivalu kojeg su dva puta ostavili iza sebe u kvalifikacijama, Rusijom.

Večerašnji meč u Vršcu biće ukupno sedmi međusobni okršaj „crvenih“ i „zbornaje“ u zvaničnim mečevima.

Crna Gora je uspješnija od rukometne velesile - ima tri pobjede (31:28 u Čehovu 30. maja 2010, 24:22 u Arhusu 7. decembra 2010. i 23:22 u Podgorici 21. marta ove godine), dva remija (28:28 u „Morači“ 17. oktobra 2009. i 25:25 prije tačno četiri mjeseca u grupnoj fazi na Olimpijskim igrama u Londonu) i jedan poraz, i to bez pola tima (25:24 u Rostovu 25. marta ove godine).

Ukoliko upiše i četvrti trijumf nad selekcijom iz najveće zemlje na planeti, tim Dragana Adžića će i teoretski osigurati plasman u drugu fazu.

I ne samo to - sa minimum dva boda bi putovao u Novi Sad...