Velika pobjeda nad Francuskom, Crna Gora u 1. šeširu!

Selektor Dragan Adžić odlučio da ne rizikuje i odmori najiskusnije igračice - Maja Savić je na tribinama, a vjerovatno neće igrati Bojana Popović, Radmila Miljanić i Ana Đokić
67 pregleda 41 komentar(a)
Suzana Lazović, Foto: Sarl Decalage Medias
Ažurirano: 27.05.2012. 16:38h

Ko u čuda vjeruje, taj čuda i stvara. Staru poslovicu najbolje je potvrdila rukometna reprezentacija Crne Gore, koja je usred Francuske savladala aktuelnog vicešampiona svijeta sa 22:20 i izborila pravo da se na žrijebu za Olimpijske igre, u srijedu u Londonu, kuglica sa imenom naše države nađe u prvom šeširu!

Ta pobjeda ne bi mogla da se nazove čudom (velikim uspjehom svakako bi) da selektor Dragan Adžić nije odlučio da odmori glavne igračice, kako ne bi rizikovao neku povredu.

Maja Savić je bila na tribinama, Bojana Popović, Ana Đokić i lakše povrijeđena Radmila Miljanić su presjedjele svih 60 minuta, Katarina Bulatović posljednjih 20, a u Lionu uopšte nisu ni bile Marija Jovanović i Majda Mehmedović.

Da bilo koja druga ekipa ostane bez toliko aduta, vjerovatno bi bila lak zalogaj i za mnogo slabije timove od Francuske.

Ali, ovaj sastav ima nevjerovatan karakter, koji je dokazan nebrojeno puta, ali nijednom kao danas u Lionu.

Djevojke koje su uz male izmjene (Bulatović sada igrala, a Biljana Pavićević mijenjala Mehmedović) u Rostovu bile na pragu senzacionalne pobjede nad Rusijom, danas su pokazale da za budućnost crnogorskog rukometa ne treba brinuti ni kada se oproste Popović i Savić.

A sa te dvije igračice vrhunske svjetske klase, „crvene” će na Olimpijskim igrama u Londonu biti ozbiljan kandidat za medalje...

Više od pobjede nad ekipom zvanično najboljeg trenera svijeta u ženskom rukometu u 2010. godini Olivijea Krumbolca (dobio nagradu prije utakmice, baš kao i selektor rukometaša Francuske Klod Onesta), imponuje način na koji je ostvarena.

Naime, minut i 28 sekundi prije kraja, pri rezultatu 21:20, Jovanka Radičević je skrivila sedmerac i zaradila isključenje.

Sonja Barjaktarović je lijevom nogom fenomenalno zaustavila udarac Aleksandre Lakraber, ali je Ana Radović izgubila loptu i onda u odbrani i ona dobila dvominutnu kaznu.

Krumbolc je pozvao tajm-aut, njegove izabranice su imale 40 sekundi i napad šest na četiri da izbore remi, koji bi im osigurao prvo mjesto na kvalifikacionom turniru.

Ali, Milena Knežević je, jednostavno, morala da bude glavna među mnogo junakinja - rukometašica koja je preuzela odgovornost kada je bilo najteže i postigla 19, 20. i 21. gol Crne Gore, 33 sekunde prije kraja je prekinula pas Lakraber i sjajno trošila vrijeme.

Sve dok nije izvanredno asistirala Anđeli Bulatović, koja je tri sekunde prije kraja postavila konačnih 22:20.

Zbog toga će u srijedu u Londonu, u 18.30 časova po našem vremenu, neposredno pred utakmicu Velika Britanija - Crna Gora u kvalifikacijama za EP, u prvom šeširu stajati natpis Montenegro, uz ime aktuelnog olimpijskog, svjetskog i evropskog prvaka Norveške. Ova ekipa je to i zaslužila...

Francuska - Crna Gora 20:22 (9:9)

Lion - Dvorana sportova „Žerlan”. Gledalaca: 4.300. Sudije: Elijason i Gudjonson (Island). Sedmerci: Francuska 3 (2), Crna Gora 3 (3). Isključenja: Francuska 6, Crna Gora 10 minuta.

Francuska: LEJNO (15 odbrana), Darlo (dvije odbrane), GUĐO 1, DANSET 1, Kamto-Njitam 1, AJGLON 3, Dod, Mendi 3, Boduan 4 (2), Arbreht 1, Njabuju, DEMBELE 3, Deroan, Tervel, SINJATE 1, LAKRABER 2.

Crna Gora: Vukčević, BARJAKTAROVIĆ (13 odbrana i sedmerac), Milenković, Miljanić, PAVIĆEVIĆ, RADIČEVIĆ 5, Đokić, Radović 1, A. BULATOVIĆ 2, Popović, S. Vukčević, TOŠKOVIĆ 2, Nikčević, LAZOVIĆ 2, K. Bulatović 3 (3), KNEŽEVIĆ 7.

TOK MEČA

20:22 Anđela Bulatović tri sekunde prije kraja!

Knežević ukrala loptu! Trideset tri sekunde do kraja.

9:10 Lazović 31.

Gotovo je prvo poluvrijeme, rezultat je 9:9. Crna Gora je golom Jovanke Radičević na isteku 26. minut vodila 9:6, ali su Francuskinje sa tri brza pogotka izjednačile.

U prvom poluvremenu fenomenalna je bila Amandin Lejno, koja je zaustavila čak 12 šuteva i tako držala u igri Francusku, koja nije imala rješenja za sjajnu 6-0 odbranu "crvenih" i Sonju Barjaktarović (sedam odbrana).

Rezultat još više dobija na značaju ako se zna da je Maja Savić na tribinama, a da u igru nisu ulazile Bojana Popović, Ana Đokić i Radmila Miljanić.

1:3 K. Bulatović 7 m, 6.

1:2 K. Bulatović 7 m, 4. (igračica manje)

Crna Gora je počela meč sa Jovankom Radičević i Biljanom Pavićević na krilima, bekovi su Milena Knežević, Anđela Bulatović i Katarina Bulatović, pivot Suzana Lazović, a na golu je Sonja Barjaktarović.

1:1 Knežević 1.

1:0 Ajglon

Rukometašice Crne Gore igraju posljednji meč na kvalifikacionom turniru za odlazak na Olimpijske igre.

Rival je Francuska, ulog je prva pozicija i mjesto u prvom šeširu na žrijebu za London, ali je selektor Dragan Adžić odlučio da ne rizikuje i odmori najiskusnije igračice - Maja Savić je na tribinama (u ekipi je Sara Vukčević), a vjerovatno neće igrati ni Bojana Popović i Ana Đokić, kao ni lakše povrijeđena Radmila Miljanić.