Crna Gora savladala Japan, sa Rumunijom za London

Sve je praktično riješeno od 39. do 44. minuta, kada su "crvene" serijom 6:0 preokrenule na 23:18 i slomile otpor upornih Japanki
61 pregleda 11 komentar(a)
Katarina Bulatović, Foto: Www.ihf.info
Ažurirano: 25.05.2012. 16:44h

Mučile su se, dugo tražile recept za agresivnu odbranu Japana i napad sa puno brzih ukrštanja, a onda za nepunih šest minuta riješile sve - serijom 6:0, rukometašice Crne Gore povele su 23:18 u 44. minutu i tako trasirale put ka pobjedi. Od sna, Olimpijskih igara, sada ih dijeli tako malo...

Sve bi moglo da bude riješeno već u sjutrašnjem meču sa Rumunijom (početak u 14.45 časova) - ako savladaju ekipu koja je poražena od Francuske sa 24:19, ključevi Londona bili bi u rukama Bojane Popović i drugarica.

Japanke su već na startu pokazale da se neće predati, jer su odmah povele 2:0. Crna Gora je u 7. minutu, golom Ane Đokić, prvi put povela (4:3), a iako je dva puta bilo plus tri (11:8 i 12:9), na poluvrijeme se otišlo sa minimalnom prednošču.

Na početku drugog dijela, Jovanka Radičević je zauzela mjesto Radmile Miljanić na desnom krilu, ali nije iskoristila dva zicera. Japanke su znale da kazne promašaje, te jednu izgubljenu loptu Milene Knežević i dvije Popovićeve, pa su u 38. minutu ponovo stigle do vođstva (18:17).

Odgovor je bio fenomenalan - za pet minuta i 44 sekundi, tokom kojih je Japan prvi put imao igračicu manje u polju, ubojita Katarina Bulatović i tada već zagrijana Radičevićeva su postigle po dva gola, po jedan su dale Maja Savić i Popović, pa je na semaforu stajalo 23:18.

Japanke su se nekako probudile i smanjile golom Nagate, ali su Savić jednim i Radičević sa dva pogotka donijele rekordnih plus sedam (26:19) i bilo je više nego jasno kome će pripasti prvi bodovi u Lionu...

Najefikasnije su bile Katarina Bulatović sa osam golova iz 11 šuteva, Bojana Popović je postigla sedam, uz osam maestralnih asistencija, dok je Jovanka Radičević za 30 minuta stigla da upiše šest pogodaka.

“Bilo je dosta muke, ali i očekivale smo tešku utakmicu. Gledale smo snimke i vidjele da su Japanke dobre, ali je drugačije kad ih osjetiš na terenu. Trebalo nam je vremena da prihvatimo njihovu igru, da uđemo u štos. U drugom poluvremenu smo jače igrale u odbrani i tada je sve krenulo na našu stranu”, istakla je jedna od najboljih na terenu Sonja Barjaktarović, koja je ušla u igru u 15. minutu i imala odličnih 40 odsto odbrana (zaustavila 10 od 25 šuteva).

Prvi ispit je položen, a najvažniji je danas, jer bi pobjeda nad Rumunkama donijela plasman na Olimpijske igre.

“Rumunija je dobra reprezentacija i očekuje nas teži meč nego u prvom kolu. Moramo da zaboravimo Japan i da odigramo još bolje, jer nam je to neophodno za pobjedu - zaključila je Barjaktarovićeva.

Holandija šokirala Hrvatsku

Holandija je napravila veliki korak ka Londonu - „lale” su u prvom meču kvalifikacionog turnira u španskoj Gvadalahari šokirale Hrvatsku i slavile sa 29:28.

U utakmici koja je počela u gotovo nestvarnom terminu (10.45 časova), „vatrene” su vodile samo na startu (posljednji put 4:3), ali su mogle do boda - Maja Zebić, koja je do tada postigla 11 golova iz 12 pokušaja (doduše devet iz sedmeraca), promašila je šut sa krila 14 sekundi prije kraja.

Hrvatice sjutra moraju da savladaju autsajdera Argentinu, a potom i da u nedjelju iznenade Španiju (savladala tim iz Južne Amerike sa 31:15). U suprotnom, London će biti neuhvatljiv.

U Danskoj su prva dva mjesta rezervisana - domaće su savladale Tunis sa 28:24, a Rusija je pregazila Dominikansku Republiku (41:17).

Crna Gora – Japan 30:24 (14:13)

Lion - Dvorana sportova „Žerlan”. Gledalaca: 1.500. Sudije: Elijason i Gudjonson (Island). Sedmerci: Crna Gora 4 (4), Japan 4 (4). Isključenja: Crna Gora 8, Japan 4 minuta.

Crna Gora: VUKČEVIĆ (jedna odbrana), Barjaktarović (10 odbrana), Milenković, MILJANIĆ 2, Pavićević, Radičević 6, ĐOKIĆ 3, Radović, A. Bulatović, SAVIĆ 3, POPOVIĆ 7 (1), Tošković, Nikčević, Lazović, K. BULATOVIĆ 8 (1), KNEŽEVIĆ 1.

Japan: Mori, TAŠIRO (jedna odbrana), Fudžima (sedam odbrana), Takahaši, Kamimači 1, UEGAKI 1, ONOZAVA, FUDŽI 8 (2), Jamano, Vakaizumi, Maki, ARIHAMA 5, Išitate 2, VAKAMACU 5, HAJAFUNE 1, Nagata 1.

TOK MEČA

30:24 Išitate 60.

30:23 Popović 60.

Tajm-aut Crna Gora

29:23 Vakamacu 60.

29:22 Radičević kontra, 59. (igračica više)

18:18 K. Bulatović 39. (igračica manje)

17:18 Kamimači 38. kontra (igračica više)

0:1 Uegaki 1.

Rukometašice Crne Gore na startu kvalifikacionog turnira za Olimpijske igre igraju sa Japanom.

"Crvene" su favoritkinje, ali je protiv neugodnih Azijatkinja, koje su bile jedno od prijatnijih iznenađenja na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, neophodan oprez.