Budućnost u finalu Lige šampiona!!!

Decenijama se čekalo, napokon se uspjelo - nakon sedam baksuznih polufinala, Budućnost je napokon u finalu Lige šampiona. I to nakon što je pregazila aktuelnog prvaka Larvik - 23:13!
54 pregleda 0 komentar(a)
Ažurirano: 08.04.2012. 18:48h

Otkada je Vinko Kandija 1983. započeo rukometnu renesansu u tadašnjem Titogradu i uz pomoć zaljubljenika u taj sport počeo da stvara veliku Budućnost, čekala se jedna ovakva noć. Gotovo tri decenije stale su u utakmicu koja će se pamtiti za sva vremena - nakon sedam neuspješnih polufinala, Budućnost je napokon u finalu Lige šampiona!

Da su mogle da smisle scenario da napokon skinu prokletstvo, Maja Savić i drugarice vjerovatno ne bi izabrale bolji način. Larvik, aktuelni šampion Evrope, progutan je u grotlu „Morače”, o čemu najbolje govori jedna brojka - Norvežanke su postigle mizernih 13 golova! To se nikada nije dogodilo nijednom prvaku Starog kontinenta.

Osim u kvalifikacijama, niko nije zaustavljen na tako malom broju golova od oktobra 1999. godine, kada je Đorče Petrov porazio slabašni Bašaraž iz Luksemburga sa 41:11 i 32:13 u borbi za ulazak u grupe. Za one koji ne znaju, u „Morači” je večeras bio šampion zemlje koja je olimpijski, svjetski i evropski prvak, ekipa čijih se pet igračica u Brazilu u decembru popelo na vrh planete...

Sat prije početka utakmice, podgorički hram sporta je bio dupke pun. Ostali navijači su uzalud čekali ispred „Morače”, molili da uđu, jer su znali da će propustiti pisanje istorije, da neće biti dio koreografije koja će se pamtiti godinama.

Fenomenalna atmosfera na startu, kao i velika važnost utakmice, kao da je zbunila rukometašice Budućnosti. Katarina Bulatović je, doduše, već u 34. sekundi iz kontre zatresla mrežu legendarne Sesilije Leganger, ali grč nije popuštao.

U 18. minutu na scenu je stupila Radmila Miljanić, koja je prvo postigla gol sa igračicom više, a onda pogodila i iz kontre i prvi put došla do plus dva - 7:5.

Teret propuštenih šansi brojnih prethodnih generacija i dalje je, međutim, mučio „plave”, koje su u 27. minutu propustile dvije velike šanse da prvi put stignu do tri pogotka prednosti - Leganger je prvo odbranila šut iz kontre Majdi Mehmedović, a onda je Katarina Bulatović izašla sama na čuvenog golmana i uzdrmala prečku.

Od tog trenutka, na terenu je postojao samo jedan tim - Budućnost je u finišu prvog i na početku drugog poluvremena igrala kao u transu, pa je već u 40. minutu sve bilo jasno, jer je na semaforu stajalo 15:7. Četiri minuta kasnije, Larvik se probudio iz dubokog sna i napokon, poslije 16 minuta čekanja, zatresao mrežu Klare Voltering.

Do kraja je bilo samo pitanje da li će Budućnost dozvoliti rivalu da izbori makar častan poraz. Ali, ne samo da nije pustila Larvik da se izvuče iz bezdana, već ga je još više gurala u ambis - serijom 4:0, koji je spektakularnim golom iz sedmerca, u stilu svog dugogodišnjeg trenera Anje Andersen zaključila Bojana Popović, Podgoričanke su u 59. minutu postavile konačnih 23:13.

Fešta je počela i trajala je do duboko u noć...

Prvi meč finala u Vespremu

Termini za finale su davno određeni - 5. ili 6. odnosno 12. ili 13. maj. Prvi meč igraće se u Mađarskoj, jer je to pravilima EHF jasno određeno.

Naime, klub koji je u prethodne tri sezone bio organizator revanša finala, mora da bude domaćin u prvom susretu.

Kako je Đer drugi okršaj za titulu 2009. godine protiv Viborga igrao pred svojim navijačima, sada mora da bude domaćin prve utakmice.

Duel šampiona Mađarske i Crne Gore igraće se u Vespremu, koji je od Đera udaljen nepunih 80 kilometara, jer „Vesprem arena” prima 5.096 gledalaca, dok u dvoranu „Mihalj Magvaši” može da stane maksimum 2.800 navijača.

S obzirom na to da je Budućnost sve mečeve u „Morači” ove sezone igrala nedjeljom, revanš će vjerovatno biti 13. maja.

Budućnost - Larvik 23:13 (10:7)

Podgorica - Dvorana „Morača”. Gledalaca: 5.000. Sudije: Opava i Valek (Češka). Sedmerci: Budućnost 4 (3), Larvik 2 (1). Isključenja: Budućnost 4, Larvik 2 minuta.

Budućnost: VOLTERING (17 odbrana i sedmerac), Barjaktarović, Vukčević, MILJANIĆ 2, Đokić 1, Radović 1, A. BULATOVIĆ, SAVIĆ 4, Jovetić 2, POPOVIĆ 7 (3), K. BULATOVIĆ 3, CVIJIĆ 2, Mehmedović, Gjorgijevska, Mehmedović, Knežević 1, Lazović.

Larvik: Rantala, LEGANGER (16 odbrana i sedmerac), Larsen 1, BLANKO 2, KRISTIJANSEN, Johansen 2, BREJVANG 1, N. Merk, RIGELHUT-KOREN 2 (1), SULAND 3, T. MERK, Vibe, Kurtović 2.

15:8 Johansen 44, gol Larvika poslije 16 minuta

Norvežanke su potpuno izgubljene, ne mogu ni zicere da iskoriste. A i kad upute neki dobar šut, Voltering čini čuda.

15:7 Savić 40.

Finale je na vidiku, ništa ne može da zaustavi Budućnost. Ole Gustav Gjekstad očajnički traži tajm-aut.

14:7 Cvijić lob, 39.

13:7 Jovetić istek 37.

Voltering već ima tri odbrane u drugom poluvremenu, ukupno 10, jednu manje od Leganger. Protekao je 36. minut.

12:7 Popović 35.

11:7 Savić 33, kontra

Počelo je drugo poluvrijeme, na desnom krilu umjesto Miljanić igra Dijana Jovetić.

Budućnost nakon 30 minuta ima tri gola prednosti, odnosno pet ako se uzme u obzir i trijumf u Norveškoj.

Obje ekipe su odlične u odbrani, a domaće imaju prednost zahvaljujući činjenice da su imale dvostruko manje izgubljenih lopti - šest naspram 12 Larvika.

Budućnost je imala kontru za 11:7, ali je u pretposljednjoj sekundi prvog dijela Radmila Miljanić šutirala iznad prečke.

10:7 Knežević, 26 sekundi do kraja poluvremena

Tajm-aut Budućnost

9:7 Suland 28.

9:6 Popović 28, prvi njen gol iz igre i prvi put tri gola prednosti

Tajm-aut Larvik

Budućnost nije iskoristila dva zicera za plus tri - Sesilija Leganger je odbranila zicer iz kontre Majdi Mehmedović, a Katarina Bulatović je izašla sama na čuvenog golmana i uzdrmala prečku.

8:6 Popović sedmerac, 25.

7:6 Johansen 23, igračica više

Voltering brani sedmerac Rigelhut-Koren, 22.

7:5 Miljanić 18, kontra

6:5 Miljanić 18, igračica više

5:5 Suland 15.

Mehmedović ušla umjesto Savić, Knežević mijenja Popović u odbrani.

Počelo je!

Trener Dragan Adžić odlučio se za standardnu prvu postavu - na golu je Klara Voltering, na krilima Maja Savić i Radmila Miljanić, bekovi su Bojana Popović, Katarina Bulatović i Anđela Bulatović, a pivot Dragana Cvijić.

Osmi pokušaj, finale nikad nije bilo bliže - rukometašice Budućnosti u revanšu polufinala Lige šampiona dočekuju Larvik.

Prvak Crne Gore je u prvom meču slavio 22:20 i ima šansu da u "Morači", u kojoj su sva mjesta popunjena nešto prije 18 časova, prvi put stigne do toliko željenog finala.

Ukoliko se osvete Larviku za eliminaciju u prošlogodišnjem polufinalu (25:20 i 27:24), "plave" bi se za titulu borile sa Đerom, koji je eliminisao Olkim.

Prvi meč finala igraće se 5. ili 6. maja, revanš je sedam dana kasnije. U slučaju da Budućnost bude drugi finalista, prvi meč igrao bi se u Mađarskoj...

Rukometašice Larvika su izašle na zvanično predstavljanje u 18.52, uz salvu zvižduka sa tribina. Četiri minuta kasnije, ovacije u "Morači" - iz tunela su na teren počele da izlaze Radmila Miljanić, Ana Đokić, Ana Radović, Anđela Bulatović..., a atmosfera je dostigla tačku usijanja.