Makedonci u Glavnoj rundi

Zahvaljujući pobjedi protiv Češke (27:21), u sjajnom ambijentu niškog „Čaira” (koji su napravili makedonski navijači), izabranici Zvonka Šundovskog su izborili plasman u Glavnu rundu
Kiril Lazarov, Foto: Reuters
Ažurirano: 19.01.2012. 22:24h

U svom drugom nastupu na šampionatima Evrope, rukometaši Makedonije ostvarili su istorijski uspjeh - zahvaljujući pobjedi protiv Češke (27:21), u sjajnom ambijentu niškog „Čaira” (koji su napravili makedonski navijači), izabranici Zvonka Šundovskog su izborili plasman u narednu, Glavnu rundu.

Makedonija je na EP u Italiji 1998. godine zauzela posljednje, 12. mjesto u konkurenciji 12 ekipa.

Makedonci u Glavnu rundu prenose jedan bod, kao i Švedska, iz međusobnog duela, dok Njemačka, koja je juče bila bolja od Švedske (29:24), dalje ide sa maksimalna četiri boda.

Najefikasniji u pobjedi Makedonije bio je Kiril Lazarov sa sedam golova, u češkom timu su najbolji bili Jiha i Horak sa po pet golova. Genšajmer je sa devet golova predvodio Njemce do pobjede, dok je gol manje u švedskoj sekekciji postigao Ekdal.

Danska je vodila 19:14 u 37. minutu, u 56. minutu je bila na plus jedan (25:24), ali su Poljaci serijom 3:0 u finišu preokrenuli i stigli do vrijedne pobjede, koja imm omogućava da sa dva boda idu u Glavnu rundu. Tkačuk sa sedam golova je bio najefikasniji u pobjedničkom timu, dok je Mogesen bio najbolji u danskom timu.

Srbija je u 29. minutu imala 13:5 protiv Slovačke, ali je na kraju meč bez rezultatskog značaja završen bez pobjednika. Domaćina je predvodio Prodanović sa pet golova iz pet šuteva.