Rukometašice Crne Gore nadomak Holandije

"Crvene" su savladale mušteriju iz prethodnih kvalifikacija, Poljsku (31:27), i nakon samo dvije utakmice značajno su se približile drugom uzastopnom učešću na evropskim prvenstvima
62 pregleda 0 komentar(a)
Poljska - Crna Gora, Foto: Www.zprp.pl
Ažurirano: 22.10.2011. 14:47h

Nije bilo lepršavo, nadmoćno i lako kao prije dvije godine u Lublinu, ali je cilj ispunjen, Holandija je nadohvat ruke - rukometašice Crne Gore su savladale mušteriju iz prethodnih kvalifikacija, selekciju Poljske (31:27), i nakon samo dvije utakmice značajno su se približile drugom uzastopnom učešću na evropskim prvenstvima.

„Crvene”, međutim, u Hožuvu nisu igrale kako mogu. Jeste da nijednom nisu dozvolile domaćinu da povede, ali su imale 10-ak minuta „praznog hoda”, što je omogućilo rivalu da dugo bude u igri.

Činilo se da je sve gotovo kada je Marija Jovanović svojim prvim golom donijela rekordnih plus sedam (25:18) u 45. minutu, ali su uporne igračice danskog trenera Kima Rasmusena serijom 8:2 prišle na 27:26.

Nakon tajm-auta Dragana Adžića, koji je staloženim glasom pozvao izabranice da igraju mirnije, Crna Gora je riješila sve dileme - dva minuta i 50 sekundi prije kraja, do tada neprimjetna Milena Knežević je izborila sedmerac i isključenje Aline Vojtas.

Sa penala je precizna bila Bojana Popović, a potom je Ana Đokić ukrala loptu, osmim golom riješila sve dileme i ujedno se izjednačila na vrhu liste strijelaca sa Popovićevom. Sve je bilo gotovo...

Adžić je utakmicu počeo praktično sa postavom Budućnosti - na bekovima su bile Popović, Bulatović i Knežević, na krilima Maja Savić i Radmila Miljanić, pivot je bila Đokić, a Marina Vukčević je „glumila” Klaru Voltering.

Sve je dobro krenulo, Crna Gora je lako razbijala zonu 3-2-1 protivnica, ali je viđeno nešto što se u rukometu rijetko dešava - nije istekao ni 9. minut, a igračice u crnim dresovima već su imale tri isključenja!

To, kao i činjenica da golmani nisu imali svoj dan, onemogućilo je Adžićev tim da stekne veću prednost. Probao je selektor sa sva tri čuvara mreže (ušla Sonja Barjaktarović, pa Mirjana Milenković), ali je odbrana bila slabiji dio tima.

Čim su pred svojim golom počele da igraju kako znaju, „crvene” su počele da stvaraju prednost.

Do rekordnih plus pet u prvom poluvremenu stigle su na nesvakidašnji način - Rasmusen je izvukao golmana iz igre i ubacio sedmu igračicu u polje, ali je lopta izgubljena, pa je Popovićeva, koja je igrala maestralno od početka do kraja, u 22. minutu sa skoro 30 metara pogodila za 16:11.

Uporni domaćin se nije predavao ni tada, pa ni na minus sedam, kada je dobio krila zahvaljujući sjajnim odbranama Patricje Mikšto (nekoliko odličnih parada imala i Milenković).

Na kraju su, ipak, presudili znatno veće iskustvo i klasa ekipe koja će na Svjetskom prvenstvu u Brazilu biti kandidat za jednu od medalja...

Adžić: Pokazali stabilnost kada je bilo najpotrebnijeSelektor Dragan Adžić je, razumljivo, bio zadovoljan.

"Očekivali smo tešku utakmicu. Poljska je puno bolja nego prije dvije godine, ima nekoliko bekova koji mogu da šutnu i sa 10 ili 11 metara. U prvom poluvremenu smo slabo reagovali na Niđvijeđ, siguran sam da bi razlika bila veća na odmoru da smo je bolje zaustavili. U svakom slučaju, zadovoljan sam, ovo je bila dobra provjera, a zna se da nam je ovo posljednja takmičarska utakmica pred duel sa Islandom na startu Svjetskog prvenstva", kaže Adžić.Zbog čega je bilo padova u igri?

"Nismo realizovali nekoliko izglednih prilika i dozvolili smo rivalu da smanji na gol zaostatka. Ali, kada je bilo najpotrebnije stali smo na loptu, vezali četiri gola i pokazali stabilnost, kvalitet i psihičku zrelost".Golmani nisu zadovoljili?

"Mogu više, to je sigurno. Sve to mnogo bolje djeluje na treninzima i radićemo na tom problemu do Svjetskog prvenstva".Čini li Vam se Marija Jovanović i Jovanka Radičević nisu u pravoj formi?

"Njima nije jednostavno da se ponovo uklope, jer su izašle iz našeg sistema. Traže sebe u novim klubovima, siguran sam da će do Brazila popraviti formu kroz tri utakmice u Ligi šampiona".Da li je Ana Đokić u ovom meču najbolje pokazala da je veliko pojačanje za Crnu Goru?

"Odigrala je stvarno dobru utakmicu. Dala je puni doprinos u odbrani, a u napadu je koristila rupe, jer joj sistem igre Poljske odgovara. Moram, ipak, da napomenem i lucidna rješenja Bojane Popović, Kaće Bulatović i Mare Jovanović, koje su je sjajno proigravale".

Poljska - Crna Gora 27:31 (15:18)

Hožuv - Dvorana “Moris”. Gledalaca: 1.000. Sudije: Gjeding i Hansen (Danska). Sedmerci: Poljska 2 (1), Crna Gora 3 (3). Isključenja: Poljska 6, Crna Gora 14 minuta.

Poljska: Mikšto (osam odbrana), Baranovska (dvije odbrane), Zalečna 2, Niđvijeđ 8, Dvoržačik 4 (1), Vilamovska, Pileš, Zalevska, Konjušanijec 5, Sulžicka, Obrusjevič 2, Vojtas, Sadej, Šved 4, Kulvinska, Bizdra 2.

Crna Gora: M. Vukčević (dvije odbrane), Barjaktarović, Milenković (pet odbrana i sedmerac), Miljanić 2, Radičević 2, Đokić 8, Jovanović 1, A. Bulatović 1 (1), Savić 3, Popović 8 (1), S. Vukčević, Tošković, Nikčević, K. Bulatović 5 (1), Mehmedović, Knežević 1.

16:18 Bizdra 31.

Crna Gora je vodila od početka, ali je sa čak tri isključenja u prvih devet minuta dozvolila Poljskoj da drži priključak.

Tim Dragana Adžića je, ipak, nametnuo svoj stil igre i u 24. minutu stigao do pet golova prednosti (17:12). Domaćin je do odmora prišao na 18:15.

Desnoruka Ivona Niđvijeđ je šest puta pogodila sa pozicije desnog beka, pa je Adžić probao sva tri golmana - počela je Marina Vukčević, nastavila Sonja Barjaktarović, a poluvrijeme između stativa završila Mirjana Milenković.

Za razliku od odbrane, napad funkcioniše sasvim dobro. Najefikasnija je Ana Đokić sa pet golova, Bojana Popović je postigla četiri, a Maja Savić i Katarina Bulatović po tri.

12:16 Niđvijeđ 23.

11:16 Popović 22. sa svoje polovine (Poljska pokušala sa sedam igračica u polju, bez golmana)

11:15 Miljanić 21.

11:14 Niđvijeđ 20.

10:14 Savić cepelin na asistenciju Popović 19.

0:1 A. Bulatović 7m 1.

Rukometašice Crne Gore u 2. kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo gostuju Poljskoj.

"Crvene" su favoritkinje, ali to moraju i da dokažu kako bi već nakon dvije utakmice stigle nadomak šampionata Starog kontinenta, koji se u decembru naredne godine igra u Holandiji.