"Morača" krije tajnu finala

U prvom meču polufinala Lige šampiona, Budućnost je poražena od Larvika sa 25:20. Revanš za osam dana u "Morači"
Ažurirano: 09.04.2011. 17:10h

Toliko dugo čekano finale je sada i blizu i daleko - rukometašice Budućnosti su u prvom meču polufinala Lige šampiona poražene na gostovanju Larviku 25:20, što im ostavlja nadu da za sedam dana, u revanšu u „Morači“, mogu da ispune decenijski san podgoričkih navijača.

Ali, jedna stvar je jasna - ukoliko u napadu budu igrale kao večeras u „Areni Larvik“, borba za titulu prvaka Evrope će i dalje ostati nedostižna...

Odlične u odbrani, loše u napadu

Nakon nekoliko uvodnih akcija bilo je jasno kakav će se rukomet igrati u Norveškoj. Podgoričanke su, naime, sasvim solidno igrale odbranu, potpuno su zaustavile Hajdi Loke (jedini gol u prvom poluvremenu postigla iz sedmerca) i spriječile najjače oružje Larvika - kontre. Ali, u napadu je nedostajalo ideje, nije bilo igračice koja bi razbila jaku zonu Larvika.

S obzirom na to da u timu nije bilo najboljeg strijelca Katarine Bulatović, Norvežanke su znale šta je potrebno da urade - agresivnom defanzivom su otjerale bekove Budućnosti, prije svih nedovoljno raspoloženu Bojanu Popović, na 10 metara od mreže koju je čuvala Sesilija Leganger. U takvoj situaciji svaki gol je morao da bude izboren „na mišiće“.

Svemoćna Hamerseng

"Plave“ su držale priključak do 11. minuta (4:4), ali su tada domaće pokazale zašto su glavni favorit za osvajanje Lige šampiona - predvođene svemoćnom Gro Hamerseng, najboljom igračicom svijeta u 2007. godini, za tili čas su napravile seriju 5:1 i povele 9:5.

Do odmora su timovi ravnomjerno pogađali mreže, pa je poslije prvog dijela igre na semaforu stajalo 13:10.

Prišle na minus jedan, pa stale

Budućnost je sa tri vezana gola od 36. do 38. minuta prišla na 17:16. Mogle su i da izjednače, ali nisu. Kazna je bila surova - Loke je svojim jedinim pogotkom iz igre najavila blickrig Larvika, koji jeod tog 40. do 50. minuta postigao sedam golova, a dozvolio samo Radmili Miljani da jednom zatrese mrežu fenomenalne Sesilije Leganger.

U najavi je bio debakl, jer je indisponirana Ana Radović potpuno nezasluženo dobila direktni crveni karton, ali se Budućnost nekako oporavila. Prvim golom Majde Mehmedović i sedmim sinoć ubjedljivo najbolje igračice Jovanke Radičević, tim Dragana Adžića je u 55. minutu smanjio na 25:20.

Do kraja su se mreže oba gola tresle samo sa spoljnje strane...

U drugom polufinalu Ićako je na svom terenu savladao Đer 26:21 (13:11).

Adžić: Možemo u finale

"Zadovoljan sam odnosom djevojaka i igrom protiv Larvika. Falila je malo bolja realizacija, ali ne treba zaboraviti da je na golu protivnika bio najbolji golman svijeta i da je razumljivo da ona odbrani 20-ak lopti. Pokazali smo da smo se dobro spremali za Larvik, jer smo igrali dobru pozicionu odbranu tokom čitavog meča i zaustavili njihovu ključnu rukometašice Loke. Ali, velike utakmice odlučuju veliki igrači, a ovo je bio najbolji meč u Ligi šampiona i Gro Hamerseng i Tonje Larsen. One igraju kada je najpotrebnije.

Adžić smatra da njegov tim može da napravi preokret u revanšu.

"Poslije ovakvog izdanja još više vjerujem u ekipu. Mislim da ćemo u “Morači” biti još bolji i da ćemo uspjeti da pobijedimo veliki Larvik. Moraju svi segmenti igre da budu na visokom nivou, a nama je na ovoj utakmici zatajila realizacija. Iako smo igrali bez ljevaka, stvarali smo šanse, ali ih nismo koristili, što je napravilo prevagu. Činjenica da smo primili samo 25 golova je uspjeh i govori o dobroj odbrani. Imali smo jedan slabiji period pri 17:16, kada je Larvik napravio razliku, ali me raduje da nismo pali, već smo iskoristili šansu da spustimo razliku.

Katarina Bulatović je, ipak, puno nedostajala?

"Naravno da je drugačije igrati sa ljevakom. U svakom slučaju, vjerujem djevojkama koje su tu i mislim da će biti još bolje u Podgorici.

Marija Jovanović: Stizale smo i veće razlike

"Stvarale smo šanse, ali ih nismo koristile. Sa ovakvom igrom, poraz od pet golova nije velik. Znamo da možemo mnogo bolje, u Podgorici ćemo pokazati mnogo više. U odbrani smo imale kikseve koji su nedopustivi protiv ovakve ekipe. Istina je da smo dosta lopti uzele sa igračem manje i da smo uspješno zaustavili Loke. Nažalost, prostor su znalački iskoristile Larsen i Hamerseng, jer smo im dozvolili šuteve sa šest-sedam metara. Stizali smo i veće razlike, a svaka od nas osjeća da može više od ovoga što je ovdje prikazala.

Leganger: Odbrane su bile odlične

"Budućnost je pokazala da je sjajan tim, a ima nevjerovatnu podršku na svom terenu i znamo da ništa nije gotovo. Čeka nas izuzetno težak meč u Podgorici, moramo da budemo potpuno koncentrisane. Ne smijemo da razmišljamo o tome da imamo pet golova prednosti, moramo da pokušamo da pobijedimo i u revanšu. Odbrane oba tima su bile odlične, ali to se i očekuje u polufinalu Lige šampiona".

Dvorana poluprazna

Iako je bilo najava da će sve karte biti rasprodate, u „Areni Larvik“ je bilo svega 1.800 gledalaca, od kojih su 100 bili navijači Budućnosti.

„Varvari“ se, doduše, nisu previše čuli, jer su izgubili glasove tokom čarter leta „Montenegro erlajnza“ od Podgorice do Sandefjorda, kao i u šetnji kroz Larvik prije utakmice.

U „Morači“ će atmosfera sigurno biti mnogo bolja...

Larvik - Budućnost 25:20 (13:10)

Larvik - „Arena Larvik“. Gledalaca: 1.800. Sudije: Guseva i Vartanjan (Ukrajina). Sedmerci: Larvik 5 (4), Budućnost 2 (1). Isključenja: Larvik 2, Budućnost 6 minuta. Crveni karton: Radović (Budućnost) u 50. minutu.

Larvik: Rantala, LEGANGER (16 odbrana i sedmerac), LARSEN 6, Brejstol, LOKE 2 (1), Kristijansen, JOHANSEN, Brejvang 1, N. Merk 4 (3), HAMERSENG 6, RIGELHUT 3, SULAND 2, Stange, Medvjedeva.

Budućnost: Barjaktarović, KNEZOVIĆ (11 odbrana i sedmerac), Miljanić 1, RADIČEVIĆ 7, ĐOKIĆ 2, JOVANOVIĆ 3, RADOVIĆ 2, A. Bulatović, PECEVSKA 1, Kindl, POPOVIĆ 3 (1), S. Vukčević, Mehmedović 1, Knežević.