Španija odbranila titulu, Hrvatska pala u posljednjih 90 sekundi

Bronzana medalja je pripala Norveškoj, koja je juče bila bolja od Slovenije
10069 pregleda 1 komentar(a)
Raul Entrerios u duelu sa Domagojem Duvnjakom, Foto: AP
Ažurirano: 26.01.2020. 18:12h

Rukometaši Španije su odbranili titulu prvaka Evrope, Hrvatska će još čekati na evropsko zlato - "furija" je u dramatičnom finalu slavila 22.20, golovima u posljednjih 90 sekundi.

Španci su pritom i izborili plasman na Olimpijske igre u Tokiju.

Hrvatska je bolje počela meč, kontrolisala rezultat i povela 10:7, ali se sve promijenilo kada su Španci promijenili postavku u odbrani, na gol stao Gonsalo Vargas, a u napadu odgovornost preuzeo Horhe Makeda.

Stao je hrvatski napad, Vargas je branio sve, pa "kauboji" od 18. do 30. minuta nisu dali gol, a primili su četiri za preokret - 11:10.

Prvu veliku prednost Španci su stekli u prvih pet minuta nastavka, serijom 4:0. Od četiri gola tri je postigao Aleiš Gomes - jedan iz sedmerca, a dva na praznu mrežu, nakon velikih grešaka Hrvatske u napadu.

Španci su poveli 16:12, Lino Červar potpuno promijenio napadačku postavu, njegov tim zaigrao sa sedam igrača u napadu.

Hrvatska je i zatega odbranu do maksimuma, a igrači "furije" pod pritiskom napravili veliki broj grešaka u organizaciji napada...

Golom Marina Marića Hrvati su izjednačili na 18:18, o šampionu Evrope odlučivalo je posljednjih deset minuta.

Prazan hod oba tima prekinuo je Luka Stepančić sa deset metara za 19:18 u 54. minutu, Španci su uzvratili i dva minuta prije kraja bilo je 20:20.

Golom Gomesa iz sedmerca Španija je povela, Karačić je zatim napravio korake, a Dujšebajev riješio dileme za 22:20...