Veliki preokret Norveške, Holandija ostala bez svjetske krune

12323 pregleda 3 komentar(a)
Heni Rejstad, Foto: handball.no

Posljednja dva učesnika 25. Svjetskog prvenstva su rukometašice iz Skandinavije - Norveška i Švedska.

Šveđanke su odradile što je bilo do njih, savladale Rumuniju 34:30, a onda čekale obračun aktuelnih prvaka Evrope i svijeta.

Holandija je sjajno počela, vodila šest razlike protiv Norveške, ali je najdominantnija nacija izjednačila već do poluvremena (17:17), a onda i slavila 37:34.

Junakinja je bila golmanka Silje Solberg, koja je sjajno branila i spriječila Holanđanke da realizuju tri šuta pri rezultatu 36:34.

Na kraju je sama sebe i častila golom za konačni rezultat i time ostavila "lale" bez mogućnosti da brane zlato iz Kumamotoa.

Da je meč završen neriješenim rezultatom, i to 32:32 ili sa više golova, u četvrtfinale bi išle Norveška i Holandija.

U grupi 1, Francuska je u duelu za 1. mjesto bila ubjedljiva protiv Rusije (33:28), pa će u četvrtfinalu igrati sa Švedskom, dok će "zbornaja" na megdan Norvežankama.