Dobar žrijeb za „lavove” - protiv Islanda, Mađarske i Srbije se može do glavne faze

S obzirom na to da će samo dvije ekipe izboriti učešće u glavnoj fazi, koja će se igrati u Kelnu, jasno je da je pred Mirkom Radovićem i drugovima veoma težak zadatak, ali ne i nemoguć

37232 pregleda 20 reakcija 20 komentar(a)
Foto: IHF
Foto: IHF

Na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj, koje se održava od 10. do 28. januara naredne godine, rukometaše Crne Gore čeka težak zadatak, ali znatno lakši nego što su mogli da dobiju - „lavovi” će igrati u grupi C u Minhenu sa Islandom, Mađarskom i Srbijom.

S obzirom na to da će samo dvije ekipe izboriti učešće u glavnoj fazi, koja će se igrati u Kelnu, jasno je da je pred Mirkom Radovićem i drugovima veoma težak zadatak, ne i nemoguć.

Island ne leži Crnoj Gori, što se vidjelo na Evropskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj prošle godine, Srbija je jača nego ranije, a Mađarska je, objektivno, jedan od slabijih timova iz 2. šešira.

„Lavovi” će prvi meč u Olimpijskoj hali u Minhenu igrati 12. januara protiv Mađarske, dva dana kasnije će se sudariti sa Islandom, a 16. dana 2024. godine i sa Srbijom.

Mađari su najveći uspjeh na kontinentalnim šampionatima ostvarili 1998. godine u Italiji, kada su bili šesti.

Prije tri godine su došli do glavne faze i završili na 9. mjestu, a lani su pred svojim navijačima nastup završili već nakon tri utakmice, kao 15. ukupno.

Tada su u veoma izjednačenoj grupi B izgubili upravo od Islanda, ali i Holandije, a savladali Portugal.

„Ribari” su rukometno čudo, jer je tim iz zemlje od svega 300 hiljada stanovnika bio olimpijski vicešampion 2008, a lani je u Mađarskoj bio šesti na EHF Euru.

U posljednjem kolu glavne faze je ubjedljivo savladao tim tadašnjeg selektora Zorana Roganovića (34:24).

Od obnavljanja nezavisnosti Crne Gore i raspada državne zajednice, Srbija nije imala puno uspjeha u rukometu.

Pred svojim navijačima je 2012. godine, na krilima Mojkovčanina Darka Stanića i Nikšićanina Ivana Nikčevića, stigla do finala, ali nije mogla ništa protiv Danske.

Od tada nikada nije bila bolje plasirana od 12. mjesta (2018. u Hrvatskoj), a na januarskom Svjetskom prvenstvu u Poljskoj i Švedskoj je zauzela 11. poziciju.

Pod vođstvom španskog trenera Tonija Đerone je napredovala, savladala i Norvešku u kvalifikacijama, ali je u odlučujućem meču za 1. mjesto u grupi 2 poražena u Bergenu 35:25.

Srbija i Island su bili rivali izabranicima tadašnjeg selektora Ljubomira Obradovića u kvalifikacijama za EHF Euro 2016.

„Lavovi” su kvalifikacije počeli porazom u Beogradu (25:21), potom u Baru porazili Island (25:24) i remizirali sa „orlovima” (23:23), da bi u posljednjem kolu izgubili u Rejkjaviku (34:22) i u Poljsku otišli kao jedan od najboljih trećeplasiranih timova iz kvalifikacija.

U Poljskoj su u januaru 2016. odigrali jedini meč u istoriji sa Mađarima i izgubili 32:27.

Protiv Srbije je upisana prva pobjeda na evropskim prvenstvima - 22:21 u januaru 2020. u austrijskom Gracu.

Šampionat će otvoriti duel Njemačke i Švajcarske pred, za rukomet, rekordnih 50.000 navijača na fudbalskom stadionu „Merkur Špil arena” u Diseldorfu, koji će biti domaćin samo tog meča.

Ostali mečevi te grupe, kao i kompletna D igraće se u Berlinu, Manhajm će biti domaćin selekcijama iz B i E, a Minhen reprezentacijama iz C i F.

Glavna faza igraće se u „Barklis areni” u Hamburgu i „Lankses areni” u Kelnu, koja će biti domaćin i utakmica za medalju i meča za 5. mjesto.

Grupa A (Diseldorf/Berlin): Francuska, Njemačka, Sjeverna Makedonija, Švajcarska.

Grupa B (Manhajm): Španija, Austrija, Hrvatska, Rumunija.

Grupa C (Minhen): Island, Mađarska, Srbija, Crna Gora.

Grupa D (Berlin): Norveška, Slovenija, Poljska, Farska Ostrva.

Grupa E (Manhajm): Švedska, Holandija, BiH, Gruzija.

Grupa F (Minhen): Danska, Portugal, Češka, Grčka.

Bonus video: