Francuzi slomili Island pred 28.010 gledalaca, Španija jedva savladala Brazil

U prvom meču osmije fiunala Norveška je boljom igrom u drugom poluvremenu savladala Makedoniju sa 34:24
Nikola Karabatić, Foto: Reuters
Ažurirano: 21.01.2017. 21:51h

Na posljednja tri svjetska i evropska prvenstva rukometaši Španije su stizali makar do polufinala, a večeras su imali i sreće, ali i sudijske pomoći, da izbjegnu senzacionalnu eliminaciju u osmini finala Mundijala u Francuskoj - „crvena furija” se izvukla protiv Brazila, koji je savladala sa 28:27.

„Karioke” su protiv tima koji vodi njihov doskorašnji selektor, Đordi Ribera, odigrale fenomenalno i dugo bile u vođstvu.

Posljednji put su povele u 53. minutu (26:25), ali u finišu nisu imale koncentracije, a presudilo im je sumnjivo isključenje Žozea Toleda na isteku 58. minuta.

Španci su to iskoristili i pobjegli na nedostižnih 28:26.

U pobjedničkom timu su najbolji bili Aleks Dujšebajev i Đoan Kanjelas sa po pet golova, dok je kod poraženih odskočio Žoao Pedro Silva sa sedam.

Španci sada čekaju pobjednika meča Hrvatska - Egipat, dok Brazilci idu kući. Podignute glave...

Preokretom je do četvrtfinala stigla i Slovenija.

Tim Veselina Vujovića je na poluvremenu gubio od Rusije sa 15:13, ali je u nastavku pretrčao „zbornaju” i trijumfovao sa 32:26.

Darko Cingesar je šest puta tresao mrežu, Gašper Marguč pet, Jure Dolenec četiri, a kod Rusa su najefikasniji bili Aleksandr Derevenj i Danijl Šiškarjov.

„Deželi” sada preostaje da čeka rivala u četvrtfinalu, a to će najvjerovatnije biti evropski prvak Njemačka, koji igra sa Katarom.

Svjetski rekord po broju gledalaca na rukometnoj utakmici je pao u Lilu, na fudbalskom stadionu „Pjer Moroa”.

Pred 28.010 navijača, Francuska je savladala Island sa 31:25 i domogla se četvrtfinala 25. Svjetskog prvenstva.

„Ribari” su bolje počeli meč, nekoliko puta imali i tri gola viška, ali kada je Mihael Gigu na isteku 20. minuta pogodio za prvo vođstvo (9:8) više nije bilo dilema.

Domaći su sve riješili srednom drugom poluvremena, kada je Gigu iz kontre povisio na 23:16.

Sjajno lijevo krilo je bilo najefikasnije u pobjedničkom timu sa šest golova, a po pet su dali Ludovik Fabregas i Nedim Remili, dok je Tjeri Omeje odbranio 11 šuteva.

Islanđane je predvodio Runar Karason sa sedam pogodaka.

U prvom meču osmine finala Norveška je boljom igrom u drugom poluvremenu savladala Makedoniju sa 34:24.

Tim Lina Červara se držao do odmora (12:14), ali u nastavku nije mogao ništa da uradi, jer su mu falila dva igrača iz startne postave - Filip Mirkulovski i Dejan Manaskov

Francuzi čekaju pobjednika meča Bjelorusija - Švedska, a Norvežani će igrati sa boljim iz duela Danska - Mađarska.