Đoković 6 od 6 u finalima Melburna, Marej izgubio i peto finale

U reprizi prošlogodišnjeg finala Australian opena Novak Đoković je savladao Endija Mareja. Branilac trofeja, Đoković, meč je dobio sa 3:0 (6:1, 7:5, 7:6)
52 pregleda 0 komentar(a)
Novak Đoković, Foto: Reuters
Ažurirano: 31.01.2016. 11:44h

Novak Đoković pobjednik je Australian opena, prvog grend slem turnira sezone.

On je danas u Melburnu, u finalnom meču, pobijedio Britanca Endija Mareja sa 6:1, 7:5, 7:6.

Đoković je do šestog trofeja u Melburnu došao nakon dva sata i 48 minuta igre.

Najbolji je bio i 2008, 2011, 2012, 2013. i 2015. godine.

To je Đokoviću 11. grend slem turnir u karijeri, a osim u Melburnu, tri puta je osvajao Vimbldon (2011, 2014. i 2015) i dva puta US Open (2011. i 2015).

Marej ni u petom pokušaju nije uspio da osvoji trofej u Melburnu, a finalista je bio i 2010, 2011, 2013. i 2015. godine.

Tok meča

Treći set

7:6 Kraj! Đoković je osvojio šestu titulu na Australian openu, pošto je u taj-breku 3. seta slavio sa 7:3.

6:6 Taj-brek će odlučiti pobjednika seta ili meča. Marej je od 15 međusobnih taj-brekova osam riješio u svoju korist, Đoković sedam

5:6 Najbolji set za Mareja, obezbijedio je makar taj-brek. Đoković opet servira za ostanak u setu

5:5 Đoković je svjestan velike prednosti i bez pritiska je doigrao grm za ostanak u setu. Izjednačenje u 3. setu

4:5 Sjajnim servisima Marej je došao do svog petog gema, Đoković servira za ostanak u 3. setu

4:4 I branilac trofeja sa lakoćom osvaja svoj gem

3:4 Britanac je osvojio svoj servis, i kao da mu se pdoigao moral

3:3 Britanac je iskoristio drugu brejk loptu i vratio 3. set u egal. Đokovića je opuštanje koštalo i omogućio je rivalu da se vrati u set

3:2 Marej je osvojio svoj servis, ali odaje utisak na terenu kao da ni sam ne vjeruje da može do preokreta

3:1 Opuštanje nije skupi koštalo Đokovića, pošto Marej opet nije na brejk lopti zatražio provjeru. Lopta je opet bila u autu, ali je Britanac zakasnio da ispravi greške sudija

2:1 Marej je osvojio svoj prvi gem u 3. setu, Đoković servira nakon pauze između gemova

2:0 Đoković potvrđuje brejk

1:0 Već na startu 3. seta Đoković pravi brejk...

Marej ima prvi servis u 3. setu

Drugi set

7:5 Đoković koristi pokllon Mareja d au nevjerovatnom gemu dođe do 2:0 u setovima. Marej je na brejk lopti propustio da traži očigledan aut nakon servisa Đokovića, koji je potom znao da iskoristi nervozu rivala. Đoković je brejk šansu Mareju poklonio sa prve dvije dvostruke servis greške

6:5 Đoković dolazi do brejka, iako je Mareju u odlučujućem poenu dva puta pomagao vrh mreže. Đoković servira za 2:0 u setovima

Đoković u nevjerovatnom poenu od 36 razmjena dolazi do izjednačenja u gemu u ojem je gubio 40:0. Novak ima brejk šansu, osmu u drugom setu

5:5 Đoković je sačuvao servis natjeravši Mareja na brojne greške

Đoković sa novim lopticama servira za ostanak u 2. setu

4:5 Mareju se isplatila agresivna igra u još jednom maratonskom gemu u kojem je spasao i dvije brejk lopte. Prvu servis vinerom, a drugu sjajnim napadom

4:4 Marej koristi drugu brejk loptu, prvu u 2. setu. Brejku je prethodila greška Đokovića na mreži, a potom sjajna odbrana i poen Britanca

4:3 Đoković koristi petu brejk loptu u 2. setu, ali prvu u sedmom gemu da konačno oduzme servis Britancu

3:3 U sjajnom gemu sa mnoštvom dugačkih razigravanja i sjannih poena, Đoković je sikoristio četvrtu gem šansu

Nakon drugog servisa Đoković osvaja 53 odsto poena, Marej tek 36 odsto

Đoković ima samo 56 odsto ubačenog prvog servisa, ali sa realizacijom od 82 odsto. Marej ima 69 odsto ubačenog prvog servisa, ali realizaciju od samo 61 odsto.

2:3 Marej sve više rizikuje prvim servisom i došao je do šestog asa. Osvojio je servis sjajnim poenom, u kojem je uspio da se vrati nakon sjajnog loba Đokovića

2:2 Đoković odlično servira

1:2 Sa dva vezana asa Marej je prvi put u meču uspio da spase brejk lopte. Đoković ih je imao čak 4 u najdužem gemu, koji je trajao skoro 12 minuta

Marej je asom spasao četvrtu brejk loptu u trećem gemu, ali nakon što ga je sudija opomenuo za prekoračenje vremenba za servis

1:1 Đoković u istom ritmu, siguran na svom servisu

0:1 Marej je prvi servirao u drugom setu i uspio je da zadrži servis

Prvi set

6:1 Đoković greškom Mareja koristi treću set loptu u 7. gemu. Do prve je došao nakon sjajnog drop šota, kojim je iznenadio Mareja. Britanac je uspio da stigna, ali samo prebaci lopticu na volej Đokoviću

5:1 Marej je uspio da dođe do prvog gema u finalu, ali zahvaljujući podatku da je Đoković donio dvije loše odluke u poenima

5:0 Prvi teniser svijeta pokazao je da se protiv jednog od najboljnih riternera može do asa i servisom od 155k m/h. Mareju prijeti nula u setu ako dobro ne odservira

4:0 Marej je opet dozvolio dvije brejk lopte Đokoviću, kojem je u razigravanju za brejk pomogao vrh mreže za drugi oduzeti servis rivalu

3:0 Bez izgubljenog poena Đoković osvaja gem

2:0 Đoković dvostrukom servis greškom Mareja dolazi do brejka u prvoj od dvije šanse koje je imao (15:40)

1:0 Đoković je asom i servis volejom došao do 30:0, ali se potom suočio sa brejk šansom Mareja. Ipak, uspio je da odbrani servis

Đoković prvi servira u pokušaju da se šestom titulom u Melburnu na vrhu liste najuspješnijih izjednači sa Rojom Emersonom. Marej u petom finalu igra za prvi trofej!

U reprizi prošlogodišnjeg finala Australian opena od 9.30 sati igraju Novak Đoković i Endi Marej. Prvi reket svijeta, Đoković, brani trofej, pošto je prošle godine sa 3:1 dobio drugog kosturaša ovogodišnjeg izdanja prvog grend slema sezone, Mareja.

Biće to 31. međusobni duel dvojice vršnjaka, a Đoković je do sada dobio 21, Škot tek devet.

Na portalu "Vijesti" možete pratiti tok meča u Melburnu.