Federer lako sa Đokovićem za plasman u polufinale

Federer, Foto: Reuters
Ažurirano: 17.11.2015. 21:44h

Novak Đoković je imao priliku da prvi put povede u međusobnim duelima, ali tom skoru nije bio ni blizu u ovom meču - Rodžer Federer je za svega 77 minuta igre lako i ubjedljivo nadigrao srpskog tenisera sa 7:5, 6:2, u drugom kolu “Sten Smit“ grupe na završnom Mastersu sezone u Londonu.

Sa dvije pobjede, Fedeks je već u polufinalu, dok će Đoković u posljednjem kolu morati da pobijedi Tomaša Berdiha za plasman među četiri najbolja.

U igri za polufinale je i Japanac Kei Nišikori, koji je do prve pobjede došao protiv Berdiha (7:5, 3:6, 6:3).

Švajcarac, koji sada ponovo vodi u pobjedama protiv Đokovića (22:21), dominirao je tokom meča, dok je od početka bilo evidentno da Đoković nema svoje veče.

U prvom su setu dvojica tenisera čuvala svoj servis do 6:5 za Federera, koji je u 12. gemu iskoristio prvu priliku za brejk što mu je donijelo prednost od 1:0 u setovima. Brejkom u drugom gemu, Federer je na startu drugog seta odmah poveo 2:0 i činilo se da je uhvatio zalet za pobjedu.

Đoković je, međutim, uzvratio brejk, poravnao na 2:2, ali se ispostavilo da je to bilo sve što je prvi reket svijeta uradio, jer je Fedeks sa četiri uzastopna gema nanio Đokoviću tek šesti poraz u sezoni.

Fedeks je na kraju imao više vinera (19-12) i asova (6-2), te manje neiznuđenih grešaka (19-22). Rodžer je iskoristio četiri od osam brejk prilika, Đoković samo jednu od tri.

Najzad, Federer je imao i veći procenat osvojenih poena nakon prvog (75-51%), dok je procenat bio izjednačen nakon drugog servisa (67-67%).

Federer je ovogodišnji skor sa Đokovićem izjednačio na 4:4, i time prekinuo Đokovićev niz od 15 trijumfa na završenom Mastersu, a posljednji put u dvorani izgubio je još 2012. godine u Parizu od Kverija.

Takođe, ovo je prvi poraz srpskog tenisera još od finala u Sinsinatiju, u kojem je takođe bolji od njega bio Federer. Od tada je Đoković vezao 23 pobjede i trofeje u Njujorku, Pekingu, Šangaju i Parizu...

TOK MEČA

Prvi set

0:1 (Federer je poveo, a Đoković nije iskoristio brejk loptu)

1:1 (Đoković je uzvratio, a Fedeks je osvojio dva poena na servis protivnika)

1:2 (Federer je bio siguran na servisu)

2:2 (Đoković je sačuvao svoj servis uz jedan izgubljen poen)

2:3 (Đoković je priprijetio na 40:30, ali je Federer asom, petim na meču, riješio gem u svoju korist)

3:3 (Federer je vodio 30:15, ali je Đoković sačuvao svoj servis)

3:4 (Federer je ponovo bio siguran na servisu)

4:4 (Đoković je sačuvao servis sa nulom)

4:5 (Federer je uzvratio sa nulom)

5:5 (Đoković je izgubio dva poena, ali je sačuvao servis)

5:6 (najlakši gem za Federera, Đoković mora da servira da izbori taj-brek)

5:7 (brejk Federera za osvajanje prvog seta)

Drugi set

0:1 (Đoković je odlično otvorio i drugi set)

0:2 (brejk Federera, koji je imao 0:40, Đoković je prišao na 30:40, ali je Švajcarac onda iskoristio šansu za 2:0)

1:2 (odmah ribrejk Đokovića)

2:2 (Đoković je vezao dva gema za izjednačenje)

2:3 (Federer je sačuvao servis)

2:4 (Fedeks je iskoristio prvu od dvije brejk lopte za velikih 4:2)

2:5 (Federer je sa nulom sačuvao servis i tako je blizu pobjede)

2:6 (Federer je iskoristio drugu meč loptu za ubjedljivu pobjedu)

Novak Đoković i Rodžer Federer se večeras od 21.10 sati sastaju 43. put, ovoga puta u drugom kolu završnog ATP šampionata u Londonu.

Oba tenisera su ostvarila po 21 pobjedu, pa Novak sada ima priliku da povede protiv jednog od najvećih rivala na Turu.

Srpski igrač je otvorio nastup u grupi “Sten Smit” ubjedljivom pobjedom protiv Keija Nišikorija (6:1, 6:1), dok je Švajcarac bio ubedljiv protiv Tomaša Berdiha (6:4, 6:2).

Ovo će im biti čak sedmi međusobni duel ove godine, a Novak je slavio u četiri navrata. Pobjeđivao je u Indijan Velsu, Rimu, Vimbldonu i US openu, a Rodžeru je to pošlo za rukom na turnirima u Dubaiju i Sinsinatiju.