Đoković osvojio petu titulu u Melburnu

Srpski teniser dobio u finalu, nakon tri sata i 40 minuta igre, Endija Mareja sa 7:6 (7-5), 6:7 (4-7), 6:3, 6:0
68 pregleda 0 komentar(a)
Novak Đoković, Foto: Beta-AP
Ažurirano: 01.02.2015. 12:36h

Novak Đoković je ušao u istoriju kao prvi teniser koji je u "Open eri" (računa se od 1968. godine) osvojio pet titula na Australian openu.

Prvi igrač svijeta je u velikom finalu nakon tri sata i 40 minuta igre savladao Endija Mareja sa 7:6 (7-5), 6:7 (4-7), 6:3, 6:0.

Tako je srpski teniser dobio Britanca i četvrti put u Australiji, a u međusobnom skoru je došao do 16. pobjede uz osam poraza.

Ovo je za Đokovića bilo peto finale na Australian openu i ima maksimalan učinak.

Ujedno je došao do osme grend slem titule u karijeri.

Pored pet trofeja u Melburnu, u kolekciji ima dvije titule na Vimbldonu (2011, 2014) i jednu na US Openu (2011).

Jedino mu nedostaje trofeja sa Rolan Garosa.

Tok meča

Počelo je finale Australian opena, a za trofej se bore prvi i šesti igrač svijeta - Novak Đoković i Endi Marej.

Ovo je njihov 24. međusobni duel, a srpski teniser je uspješniji (15-8).

Tri puta su se sastajali u Melburnu, a Đoković ima stopostotan učinak.

Novak je pobeđivao Britanca u finalima 2011. (3-0) i 2013. godine (3-1), kao i u polufinalu 2012. u meču koji je trajao četiri sata i 50 minuta (3-2).

Najbolji igrač svijeta juri osmu grend slem titulu, a petu na Australian openu, čime bi postao rekorder.

Po četiri trofeja imaju Rodžer Federer i Andre Agasi.

Sa druge strane, Marej napada treću veliku titulu u karijeru, a do sada je obje osvajao u duelima sa Đokovićem.

Prvu na US Openu 2012, a godinu kasnije i na Vimbldonu.

Bez obzira na ishod finala, Đoković će ostati prvi na ATP listi, dok će u zavisnosti da li će osvojiti trofej ili ne Marej biti treći ili četvrti.

Prvi set:

1:0 - prvi servis imaće Đoković. Prvi poen na meču osvojio je Marej, ali je Đoković vezao četiri poena i dobio gem.

1:1 - britanski teniser je uz malo problema sačuvao servis.

2:1 - Marej je imao tri vezane brejk lopte (0-40), ali je Đoković pokazao klasu i uspio da dobije drugi gem na svoj servis.

3:1 - ono što nije uradio britanski teniser u prethodnom gemu, uradio je sada Đoković - napravio je brejk uz samo jedan izgubljen poen.

4:1 - treći vezani gem za Đokovića, koji je sve bliži osvajanju prvog seta.

4:2 - opet se mučio Marej na svoj servis, ali je uspio da dobije gem.

4:3 - nešto slabiji servis gem za Đokovića, Marej je iskoristio treću brejk loptu i potpuno se vratio u set.

5:3 - Marej je imao 30-0, ali je srpski teniser napravio brejk i serviraće u narednom gemu za osvajanje prvog seta.

5:4 - u prethodnom gemu Đoković se okliznuo i povrijedio palac desne šake. To ga je omelo da servira na pravi načina, a Marej je to iskoristio, napravio brejk i vratio se u meč.

Đoković je zatražio medicinski tajm-aut.

5:5 - Marej je dobio gem bez izgubljenog poena, Đokovića je potpuno van ritma.

6:5 - dva asa i "viner" bili su dovoljni da Đoković dobije gem, Marej servira za ostanak u prvom setu.

6:6 - igraće se taj-brejk, Marej je dobio gem na svoj servis bez izgubljenog poena.

7:6 - imao je Marej vođstvo od 2-0 i 4-2 u taj-brejku, ali je Đoković uspio da se vrati i iskoristi prvu set loptu (7-5).

Drugi set:

0:1 - Marej je dobio gem na svoj servis uz samo jedan izgubljen poen.

0:2 - dobar početak seta za Mareja, napravio je brejk, a Đoković je uzeo samo poen.

1:2 - uzvratio je Đoković na isti način, iskoristio je prvu brejk priliku.

2:2 - bio je Britanac blizu novog brejka, imao je 0-30, ali je Đoković sa četiri vezana poena osvojio gem.

3:2 - treći vezani gem za Đokovića, napravio je brejk bez izgubljenog poena.

4:2 - odličan ritam za srpskog tenisera, koji dobija i četvrti gem u nizu.

4:3 - Britanac konačno dobija gem i prekida seriju Đokovića.

Mali incident, nekoliko navijača je pokušalo da uđe na teren, ali je obezbjeđenje reagovalo.

Meč je nakratko prekinut.

4:4 - nekoliko sjajnih udaraca Mareja sa osnovne linije za brejk i povratak u drugi set.

4:5 - Marej je ušao u dobar ritam, dobio je i treći gem u nizu, Đoković servira za ostanak u drugom setu.

5:5 - najduži gem na meču, trajao više od devet minuta, pripao je Đokoviću, iako je Marej imao brejk i set loptu.

5:6 - Marej je spasio tri brejk lopte i obezbijedio najmanje taj-brejk.

6:6 - Đoković je bio fokusiran, dobio je gem bez izgubljenog poena.

6:7 - sve kreće ispočetka, Marej je dobio taj-brejk (7-4) i izjednačio u setovima.

Drugi set je trajao čak 80 minuta, osam duže od prvog.

Treći set:

0:1 - loše je Đoković servirao, a Marej takav poklonio nije propustio i napravio je brejk na otvaranju trećeg seta.

0:2 - Britanac je ušao u dobar ritam, dobija gem bez izgubljenog poena.

1:2 - Đoković dobija gem bez izgubljenog poena.

Nešto lošije kretanje prvog igrača svijeta zbog problema sa grčevima.

2:2 - ekspresan brejk Đokovića za izjednačenje.

3:2 - dug gem dobija Đoković i dolazi do prednosti.

3:3 - odlično je Marej servirao i bez problema dobio gem.

4:3 - srpski teniser dobija gem, iako je Marej imao brejk loptu.

5:3 - novi brejk za Đokovića, u narednom gemu servira za osvajanje seta. Marej je gem završio duplom servis greškom.

6:3 - dobar gem za prvog igrača svijeta, izgubio je samo poen i dobija drugi set.

Četvrti set:

1:0 - sjajan početak seta za Đokovića, odmah pravi brejk.

2:0 - prvi teniser svijeta bez problema dobija gem na svoj servis.

3:0 - novi brejk za Đokovića, Marej je u teškoj situaciji.

4:0 - mali problemi za Đokovića, ali odbija gem. Dva koraka ga dijele od trofeja.

5:0 - Britanac je potpuno "razbijen", novi brejk Đokovića koji u narednom gemu servira za petu titulu u Melburnu.

6:0 - bez problema Đoković osvaja gem i dobija meč za ulazak u istoriju tenisa.