Maestralni Đoković u maratonu bolji od Vavrinke

“Teško je naći riječi kojima bi mogao da se opiše ovakav meč, i Stanislas je zaslužio pobjed”, rekao je srpski teniser
Novak Đoković, Foto: Beta AP
Ažurirano: 20.01.2013. 15:15h

Zašto je u ovom trenutku najbolji teniser svijeta Novak Đoković je pokazao u meču sa Stanislasom Vavrinkom.

Švajcarac je odigrao sigurno najbolji meč u karijeri, odigrao je fenomenalan prvi set (6:1), u drugom imao vođstvo od 4:1 i 5:2, ali je to bilo premalo protiv srpskog tenisera.

Peti, odlučujući set, koji je trajao 103 minuta je priča za sebe.

Đoković je u 22. gemu imao tri meč lopte, posljednju je iskoristio nakon što se prethodno fenomenalno odbranio nekoliko forhenda Vavrinke.

Švajcarac je izašao na mrežu, pokušao je da stigne do izjednačenja, ali je kratka dijagonala završila pored njegovog rekete u terenu.

Đoković je bio u transu, Vavrinka nemoćno gledao slavlje prvog igrača svijeta, koji je od sreće pocijepao majicu - 1:6, 7:5, 6:4, 6:7 (5-7), 12:10.

Bila je ovo Novakova 18. pobjeda na Australian openu i 15 uzastupno četvrtfinale na Gren slem turnirima, a ujedno i 12. trijumf nad Vavrinkom.

“Teško je naći riječi kojima bi mogao da se opiše ovakav meč, i Stanislas je zaslužio pobjedu. On je agresivan igrač, samo sam se trudio da izdržim i nastavim da se borim. Ovo je tek polovina turnira, a za mene se čini kao da je ovo kraj. Ovo mi mnogo znači, a nevjerovatno je da je ovoliko ljudi ostalo do kraja. Ovo mi vraća uspomene od prije 12 mjeseci i meč protiv Rafe Nadala”, rekao je Đoković, koji će pokušati treći put zaredom da osvojio turnir u Melburnu, što nikome nije pošlo za rukom od 1968. godine.

Prvi set je trajao svega 25 minuta. Vavrinka je odigrao fantastičan tenis.

Tri puta je oduzimao servis rivalu za lakih 6:1. Nastavio je Švajcarac u istom ritmu i u drugom.

Sjajni servisima I napadima sa osnovne linije lako je došao do 4:1, potom i 5:2, nakon čega slijedi buđenje Đokovića.

Podigao je nivo igre, dobio narednih pet gemova i izjednačio u setovima.

Treći set, je osim početka gde su obojica tenisera napravila po brejk, tekao bez previše uzbuđenja.

I jedan i drugi su držali sigurno svoj servis do 4:4, kada je Đoković oduzeo servis protivniku, potom iskoristio prvu set loptu na svoj servi za preokret.

U četvrtom setu nije bilo brejkova. Kod vođstva 5:4, Vavrinka je zatražio medicinski tajm-aut, nakon koga je Đoković izjednačio.

Oba tenisera su iskoristila svoj servs, pa se ušlo u taj-brejk.

U njemu je Švajcarac stigao odmah do 3-1 i izborio je peti set.

Na startu odlučujućeg seta viđena su dva brejka, po jedna na obje strane.

Petnaesti nosilac je i pored problema sa mišićima parirao Đokoviću, a pri rezultatu 4:4 imao je dvije brejk lopte (40-15), a zatim još tri puta prednost.

Ipak, najbolji igrač planete je sve izdržao i poveo 5:4.

Nakon toga oba tenisera su “ljubormo” čuvala svoj servis.

Činilo se da nema kraja maratonu, da nema kraja drami.

Pri rezultatu 11:10, Đoković je iskoristio treću brejk i izborio plasmana među osam najboljih.

Tamo ga čeka Čeh Tomaš Berdih, koji je pobijedio Kevina Andersona iz Južne Afrike 6:3, 6:2, 7:6 (15-13).