Đoković osvojio titulu u Šangaju

Novak Đoković, Foto: Reuters
Ažurirano: 14.10.2012. 12:32h

Novak Đoković je osvojio Masters turnir u Šangaju poslije pobjede nad Endi Marejom 5:7, 7:6 (13-11), 6:3 u meču koji je trajao tri sata i 20 minuta.

Srpski teniser je odigrao jedan od najdramatičnijih mečeva u karijeri.

Bio je na korak od poraza, jer je Britanac u drugom setu vodio 5:4 i imao 30:0 na svoj servis.

Međutim, Đoković je pokazao klasu. Uspio je da izjednači, a potom i da u maratonskom taj brejku stigne do izjednačenja.

U odlučujućem set prvi brejk je napravio u sedmom gemu, potom iskoristio svoj servis za 5:3, da bi novim brejko stavio tačku na meč.

"Čestitam Endiju i njegovom timu, mogao sam tako lako da izgubim, da ostanem samo finalista. Marej je odlično, imao sam sreće u pojedinim trenucima, bilo je jako uzbudljivo. Nažalost, jedan je morao da izgubi. Mi smo na terenu dali sve od sebe, bilo je sjajno, nadam se da je publika uživala", rekao je nakon meča Đoković.

Počelo je dobro za Đokovića. Brzo je stigao do prednosti do 2:0, ali je Britanac napravio preokret i sa dva brejka poveo 3:2.

Uslijedila je potom serija novih brejkova. U 11. gemu, Đoković je imao 40:0, ali je dozvolio Mareju da preokrene i napravi brejk.

To je razljutilo drugog igrača svijeta, pa je stradao reket. Iznervirani Đoković nije uspio da dođe do novog brejka.

Poslije 73 minuta igre, Marej je poveo 1-0 u setovima uz čak 15 vinera.

U drugom setu do sedmog gema nije bilo brejka. Prvi ga pravi Marej, stiže do 4:3, potom koristi svoj servis za 5:3.

Đoković je morao da servira da ostane u meču i to mu je pošlo za rukom. I pored toga, osvajač US Opena je imao sve u svojim rukama, imao je servis za meč i titulu.

Čak je imao i 30:0, dvije lopte su ga dijelile od krune. Međutim, tada je Đoković pokazao klasu.

Uspio je da napravi brejk, potom povede 6:5, a Marej je izjednačio i ušlo se u taj brejk

I u taj brejku Marej je imao dvije meč lopte, pošto je poveo sa 6:4.

Đoković se i tada izvukao i stigao do set lopte (7-6). Britanac je preokrenuo na 8-7 i stigao do četvrte meč lopte, koju opet nije iskoristio.

Nedugo zatim Britanac je imao novu, pet meč loptu, ali opet bez rezultata.

Po ko zna koji put srpski teniser se izvukao, da bi na kraju stigao do 13-11 i izborio se za treći set.

Do sedmog gema odlučujućeg seta, Marej je odlijevao Đokoviću.

Tada drugi igrač planete pravi brejk, potom koristi svoj servis i dolazi na korak od 13. Masters titule u karijeri.

Nije ništa htio da prepusti slučaju, napao je rivala i iskosristio drugu set i meč loptu za 70. pobjedu ove sezone.

"Razočaran sam što sam izgubio meč. Bio je ovo susret vrhunskog kvaliteta u pojedinim trenucima. Samo centimetar ili dva su vas dijelila od pobjede ili poraza. Frustriran sam, jer je ishod mogao biti drugačiji. Bio sam tako blizu pobjede", istakao je Marej.

Na ovaj način Đoković se, bar donekle, revanširao Mareju za poraz u finalu US Opena i polufinalu Olimpijskih igara.

Drugi teniser na svijetu je prošle nedelje osvojio i trofej na turniru u Pekingu, pa je zaostatak za Rodžerom Federerom smanjio na manje od 200 poena.

Bio je ovo, inače, 16. međusobni meč između Đokovića i Mareja, a srpski teniser je stigao do devet pobjede.