Nadal i Federer sigurni

Nadal je imao 27 vinera i 19 neiznuđenih grešaka, dok je Lacko upisao 17 direktnih poena i 29 grešaka.
Rafael Nadal, Foto: Reuters
Ažurirano: 20.01.2012. 08:15h

Rafael Nadal se bez problema plasirao u osminu finala Australijan opena, zahvaljujući pobjedi protiv 119. igrača svijeta, Slovaka Lukaša Lacka sa 3:0, po setovima 6:2, 6:4, 6:2, za sat i 52 minuta igre.

Španac je tokom cijelog meča samo jednom izgubio gem na svoj servis, u drugom gemu prvog seta, kada je Lacko uzvratio na brejk iz prvog gema.

"Sve je dobro, koljeno mi je u redu, što je veoma važno. Odigrao sam kompletan meč i veoma sam srećan načinom na koji sam igrao. Fantastično je što sam došao do osmine finala bez izgubljenog seta. U sva tri meča imao sam dobar nivo, danas je bilo možda i najbolje – nisam pravio greške, lako sam osvajao gemove na svoj servis, dobar mi je bio i ritern. Ali ništa nije lako, u svakom meču ima nekih problema, recimo čini mi se da je danas bila velika borba u prvom setu“, kazao je Nadal.

Za plasman u četvrtfinale, čime bi ponovio prošlogodišnji rezultat, Nadal će se boriti sa zemljakom Felisijanom Lopesom, koji je bio bolji od Amerikanca Džona Iznera (6:3, 6:7, 6:4, 6:7, 6:1), i tako prvi put od početka open ere ostavio turnir u Melburnu bez američkih tenisera među 32 najbolja.

"Vrlo je tužno što nemamo nikog u šesnaestini finala. Vrlo razočaravajuće, nismo baš uložili napor koji je trebalo", rekao je Izner.

Posljednji Amerikanaca koji je trijumfovao u Australiji bio je Andre Agasi 2003. godine.

I Federer u tri seta

Iako teže, i treći nosilac Rodžer Federer posao je završio u tri seta – Švajcarac je pobijedio hrvatskog tenisera Iva Karlovića sa 7:6 (8:6), 7:5, 6:3.

Federer je u prvom setu spasio set loptu na Karlovićev servis, što je lob udarcem prebacio visokog Hrvata i kasnije osvoji taj-brejk.

"Možda sam imao malo sreće s tim volejom", rekao je Federer.

Otpor Karlovića je slomio u finišu drugog seta, da bi u trećem lako slavio.

Na kraju je Švajcarac imao 55 vinera i 13 neiznuđenih grešaka, a Karlović 40 direktnih poena i 35 grešaka.

Karlović je bio razočaran načinom na koji je propustio priliku da osvoji prvi set.

"Nisam imao sreće, jedan u sto takvih pokušaja može da prođe pored mene. Da sam osvojio taj poen, sve bi bilo drugačije, ali šta ćete, to je život", kazao je Karlović.

U osmini finala Federer će igrati sa Australijancem njemačkog porijekla (rođen je u Štutgartu) Bernardom Tomićem, koji je u meču trećeg kola pobijedio 13. nosioca, Ukrajinca Aleksandra Dolgopolova sa 4:6, 7:6 (7-0), 7:6 (8-6), 4:6, 6:3.

Federer i Nadal, koji do sada nisu izgubili set na turniru, mogli bi se sastati u polufinalu Australijan opena, pošto se, prvi put poslije 2005, nalaze u istom dijelu žrijeba u Melburnu.

U dvoboju “udarača” sa osnovne linije, sedmi nosilac, Čeh Tomaš Berdih plasirao se u četvrto kolo Australijan opena, pobjedom protiv Južnoafrikanca Kevina Andersona sa 7:6 (7:5), 7:6 (7:1), 6:1, za dva sata i 47 minuta.

Za prolaz u četvrtfinale, Berdih će se boriti sa Špancem Nikolasom Almagrom, koji je pobijedio Švajcarca Stanislasa Vavrinku sa 7:6 (7-2), 6:2, 6:4. Švajcarac je napravio čak 49 neiznuđenih grešaka, naspram 26 Almagra, čime je znatno olakšao posao suparniku.

Berdih vodi 4-2 u pobjedama protiv Almagra

Njemac Filip Kolšrajber (41. igrač na ATP listi) je plasmanom u osminu finala izjednačio je svoj najbolji rezultat na Grend slem turnirima (AO 2005. i 2008, Rolan Garos 2009) – on je u tri seta izbacio Alehandra Falju (6:3, 6:2, 7:6) i u narednoj rundi čeka Huan Martin del Potro.