Na Li osvojila Rolan Garos

Najbolja teniserka Kine je postala prva Azijatkinja sa peharom na najvećim turnirima
Na Li, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 04.06.2011. 15:28h

Najveći i najnaseljeniji kontinent na planeti napokon ima osvajača grend slema - Na Li je u finalu Rolan Garosa savladala Franćesku Skjavone sa 6:4, 7:6 (7:0) i postala prva Azijatkinja sa peharom na najvećim turnirima.

“Znala sam da je Franćeska odlična na šljaci, pokušala sam da je natjeram da što više trči. Sa njom nikada ne znate kada će ući u ritam. Osjetila sam da je taj-brejk drugog seta moja šansa za pobjedu. Ljudi su ranije mislili da ne znam da igram na šljaci, sada će promijeniti mišljenje", rekla je Kineskinja novinarima poslije meča.

Skjavone je mogla da bude najstarija pobjednica grend slema od 1990. godine i da postane šesta igračica koja je odbranila tron na pariskoj šljaci, ali je 29-godišnja Kineskinja bila bolja.

"Ona je ove sezone mnogo napredovala i danas je igrala odlično. Imala sam svoje šanse i igrala dobro u drugom setu, ali je na kraju Li, ipak, zasluženo slavila", kazala je Skjavone.

Li, koja će od ponedjeljka biti četvrta na WTA listi, zaradila je milion i 120 hiljada eura, dok je Skjavone inkasirala dvostruko manju sumu.

TOK MEČA

Prvi set

1:0 - Skjavone je uz dosta problema dobila gem na svoj servis, iako je spasavala brejk loptu

1:1 - Li je lako uzvratila

2:1 - Italijanka na sličan način dolazi do nove prednosti

2:2 - Djevojka iz Vuhana je agresivnom igrom stigla do novog izjednačenja

2:3 - Prvi brejk u finalu. Li je iskoristila drugu šansu i oduzela servis protivnici

2:4 - Šesta teniserka svijeta je bez izgubljenog poena osigurala brejk

3:4 - Zvanična šampionka je uzvratila na isti način i sačuvala nadu

3:5 - U trećem vezanom gemu teniserka koja servira nije izgubila poen

4:5 - Skjavone smanjuje

4:6 - Djevojka iz Milana je pokušala da zaprijeti, ali nije uspjela - Li je osvojila prvi set za 39 minuta

Drugi set

0:1 - Kineskinja hita ka pobjedi, fenomenalnim udarcima je stigla do brejka na startu drugog seta

0:2 - Teniserka sa najkraćim imenom i prezimenom je prvi put branila brejk loptu i odservirala as. Potom je vezala još dva poena za sigurno vođstvo

1:2 - Skjavone je počela da se budi i agresivnom igrom smanjila prednost suparnice

1:3 - Li sjajno servira i lako čuva višak

2:3 - Finale je umalo riješeno drugim brejkom, ali se Italijanka izvukla

2:4 - Na Li je nadomak trofeja "Suzan Lenglan"

3:4 - Kineskinja je ponovo imala brejk loptu, ali je Skjavone opet smanjila

4:4 - Aktuelna šampionka je vratila brejk

5:4 - Skjavone je vratila samopouzdanje i napokon povela

5:5 - Li je gubila 15:30, ali je smogla snage da prekine seriju protivnice

6:5 - Italijanka sve češće izlazi na mrežu i ta taktika joj donosi rezultat