Vaterpolisti u četvrtfinalu, Kazahstan mučio "ajkule"

Naša reprezentacija zakazala duel u četvrtfinalu protiv Hrvatske
Aleksandar Ivović, Foto: Wpolo.me
Ažurirano: 02.08.2015. 17:09h

Crnogorski vaterpolisti će igrati u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, nakon što su i u četvrtom meču u većem dijelu odigrali ispod nivoa. Sreća, ipak, da je protivnik bio skromnog kvaliteta.

Na kraju, Kazahstan je savladan sa 12:8, pa se "ajkule" sada okreću utakmici sa Hrvatskom, koja će sigurno biti sasvim drugačija nego svaka prethodna u Kazanju.

I opet, baš kao što je bio slučaj poslije mečeva sa Srbijom i Australijom u grupi, može da se konstatuje da naš tim mora nešto drastično da popravi u igri. U suprotnom, crnogorski vaterpolisti teško da imaju šansi da uđu u borbu za medalje.

Hrvatska svakako nije nepobjediv protivnik, ali samo ako tim Ranka Perovića bude bolji (i to prilično) nego što je bio u sva četiri meča do sada na SP.

Nezaustavljivi Gubarjev i Aksenov

Protiv Kazahstana su svi očekivali rutinsku pobjedu. Ona je rezultatski na kraju i došla, ali je bilo problema, jer su Kazahstanci sve do 4:4 vodili (dva puta imali po dva gola prednosti - 2:0 i 4:2), potom je bilo i 6:6 u drugoj polovini treće četvrtine. Do tog momenta Crnu Goru su mučila dvojica igrača, a nijednom od njih ime nije Branko Peković, kojeg su potencirali kao najboljeg u protivničkom timu.

Radili su to Sergej Gubarjev i Aleksandr Aksenov, spoljnji igrači, koji imaju 36 odnosno 35 godina...

"Nama je suđeno da se mučimo sa svima. Nismo dobro počeli meč, iako nismo potcijenili rivala. Plivali smo dobro, ali nismo koristili kontranapade i razbranili smo njihovog golmana. U principu je najvažnije da smo pobijedili, ali smo se izmorili, a to nije dobro. Sad ćemo protiv Hrvata vidjeti zaslužujemo li polufinale", rekao je Draško Brguljan.

Serija 4:0 riješila meč

A onda je, srećom, do izražaja došao individualni kvalitet Crne Gore, pa su Darko Brguljan dva puta, Aleksandar Ivović i Mlađan Janović za tri i po minuta serijom 4:0 omogućili našem timu da uđe mirno u posljednjih osam minuta (10:6).

Protivnik je sa dva vezana gola došao na 10:8, ali više nije imao snage, pa su Ivović i Vjekoslav Pasković donijeli Crnoj Gori siguran trijumf.

"Četvrtfinale je potpuno neka druga priča. Nijedna utakmica ne može da se poredi sa njom. Hrvati su favoriti. U pitanju je kompaktna ekipa, njihovi igrači igraju u najboljim evropskim klubovima. Imaju neke adute koje mi nemamo. Ali, u jednoj utakmici je sve moguće", kazao je Mlađan Janović.

Duel sa Hrvatskom u četvrtfinalu igra se u utorak od 16.30 časova.

Kazahstan - Crna Gora 8:12 (3:2, 2:3, 1:5, 2:2)

Kazanj - "Vaterpolo arena". Gledalaca: 400. Sudije: Peila (SAD), Flejhiv (Australija). Igrač više: Kazahstan 5 (3), Crna Gora 8 (3). Peterci: Crna Gora 1 (1).

Kazahstan: Fedorov (sedam odbrana), Gubarjev 3, Aksenov 2, Pilipenko, Ušakov 1, Šmider, Šakenov, Kolijadenko, Ukumanov 2, Medvedjev, Manafov, Peković, Šlemov.

Crna Gora: Lazović (šest odbrana), Dr. Brguljan, Pasković 1, Čučković, Da. Brguljan 3, Radović 2, Janović 3, Ukropina, Ivović 2, Murišić, Klikovac, Jokić 1, Šćepanović.

TOK MEČA

Kraj utakmice.

8:12 - Pasković (0.18).

Lazović je zaustavio Aksenova.

U toku je posljednji minut.

Pasković je u kontranapadu gađao pravo u Fedorova.

Klikovac je zaustavljen.

Kontrafaul Gubarjeva.

Tajm-aut Kazahstana na 3.13 do kraja.

Kontrafaul Aksenova na tri minuta i 45 sekundi do kraja meča.

8:11 - Ivović (4.06), praktično je izmislio ovaj pogodak na isteku napada.

Perović je morao da zatraži tajm-aut.

8:10 - Ukumanov (4.32).

Lazović je zaustavio lob Aksenova.

Radović je izblokiran u napadu s igračem više, a onda je promašio i Jokić.

7:10 - Ušakov u napadu s igračem više (6.28).

Stativa Aksenova.

Isključenje Ivovića.

Prvi napad u posljednjih osam minuta ima Crna Gora.

Kraj treće četvrtine u kojoj je Crna Gora serijom 4:0 u posljednja tri minuta i 26 sekundi i praktično riješila pitanje pobjednika.

6:10 - Janović šest sekundi prije kraja.

Tajm-aut Kazahstanaca na 44 sekunde prije kraja četvrtine.

6:9 - Darko Brguljan u napadu s igračem više (1.27).

Lazović je uknjižio još jednu odbranu.

6:8 - Ivović nakon maestralne asistencije Draška Brguljana (2.36).

6:7 - Darko Brguljan u napadu s igračem više (3.26).

Tajm-aut Perovića na polovini treće četvrtine.

Katastrofalan napad Crne Gore.

Draško Brguljan nije pogodio, iako je Crna Gora imala napad sa čak dva igrača više.

6:6 - Gubarjev u napadu s igračem više (6.56).

Isključenje Čučkovića.

5:6 - Radović (7.33).

Prvi napad u trećoj četvrtini imaju "ajkule".

Svi alarmi u Kazanju su upaljeni - crnogorski vaterpolisti rizikuju protiv skromnog Kazahstana plasman u četvrtfinale.

Kazahstanci su u prve dvije četvrtine dva puta imali po dva gola prednosti, a Crna Gora je u finišu serijom 3:0 prvi put povela. Ipak, izjednačenje je donio Ukumanov u posljednjim trenucima druge dionice (5:5).

Kraj prvog poluvremena.

5:5 - Ukumanov je dao gol sa centarske pozicije sekund prije kraja nakon velikog propusta naše odbrane poslije kornera.

4:5 - Jokić nakon kontranapada (0.15).

Tajm-aut Kazahstanaca.

Prečka Aksenova.

4:4 - Janović je pogodio iz peterca (1.36).

Peterac je iznudio Filip Klikovac.

4:3 - Darko Brguljan u napadu s igračem više (2.20).

4:2 - Aksenov (2.56).

Iblokiran je Aksenov.

Janović je pogodio prečku.

Lazović je odbranio šut na drugoj strani.

Fedorov je zaustavio šut Ivovića. I dalje nema gola za "ajkule".

Tajm-aut Perovića.

Isključenje Ukumanova.

Crnoj Gori nikako ne ide u napadu.

Prva odbrana Lazovića.

Pasković je pogodio stativu.

Napad s igračem više za Crnu Goru.

Prvi napad u drugom dijelu igre ima Crna Gora.

Na golu je Dejan Lazović umjesto Miloša Šćepanovića.

Kraj prve četvrtine.

Tajm-aut Perovića na sedam sekundi prije kraja prve četvrtine.

3:2 - Gubarjev u napadu s igračem više (0.45).

Isključenje Paskovića.

Darko Brguljan je izblokiran. Ostaje 2:2.

Aksenov je pogodio prečku.

Prvi napad na meču ima Crna Gora. Kazahstan se odbranio.

Crnogorski vaterpolisti su veliki favoriti u duelu sa Kazahstanom u osmini finala (17.50 časova), pa je četvrtfinalni duel protiv Hrvatske, koja se direktno plasirala među osam najboljih, praktično izvjestan.

Ipak, do duela sa "barakudama" u utorak Crna Gora mora da pokaže ozbiljnost protiv skromnog protivnika i kroz sigurnu igru poveća šanse pred okršaj sa Hrvatima.

Naš nacionalni tim je u prva tri meča na Svjetskom prvenstvu pružio malo - izgubio je od Srbije (11:8), remizirao sa Australijom (5:5) i savladao Japan sa 16:10.

To mu je bilo dovoljno za treće mjesto u grupi...

Danas su odigrana već dva meča osmine finala. Italija je pobijedila Kanadu sa 8:2 i zakazala utakmicu sa Mađarima u narednoj rundi, dok su Sjedinjene Američke Države bile bolje od Brazila (7:3).

Rival "jenkija" u četvrtfinalu biće Srbija.