Vaterpolisti nemoćni protiv Srbije na otvaranju

"Ajkule" naredni meč igraju u srijedu protiv Australije. Ta utakmica je realno i mnogo važnija za tabelu nego što je bila ova večerašnja
85 pregleda 0 komentar(a)
Filip Klikovac, Foto: Waterpoloworld.com
Ažurirano: 27.07.2015. 18:33h

Mnogo improvizacije, nesigurna odbrana, bezidejan napad - sve te nedostatke je teško sakriti na velikom takmičenju, pogotovo kada je protivnik Srbija, po mnogima najbolja reprezentacija na svijetu.

Crnogorski vaterpolisti su izgubili na otvaranu rezultatom 11:8, nakon što su samo u uvodnih desetak minuta i u jednom dijelu treće četvrtine bili pravi rival "delfinima".

Ipak, to je premalo protiv objektivno jače ekipe od sebe, pa "ajkulama" ostaje da pronađu način da pobjeđuju ekipe koje su joj u ovom trenutku bliže po kvalitetu.

A prvi naredni protivnik je Australija - taj meč je već u srijedu (12.30 po našem vremenu) i on je za tabelu realno mnogo važniji nego što je bio ovaj večerašnji.

Jer, ako se računa da je Srbija najjača, onda Crnoj Gori ostaje da sa "kengurima" odlučuje o drugoj poziciji u grupi, uz sve poštovanje prema skromnom Japanu kojem niko ne daje šanse da uđe u borbu za plasman u osminu finala.

A ako tim Ranka Perovića bude mlak kao što je bio u većem dijelu prve utakmice, onda će sigurno imati problema i sa neugodnim Australijancima.

Crna Gora je do rezultata 2:2 pratila protivnika, a onda je dozvolila da za tri i po minuta primi četiri gola i praktično je tu potpisala poraz - redom su pogađali Dušan Mandić, Milan Aleksić (dva puta) i Filip Filipović, uglavnom iz kontranapada poslije početničkih grešaka naše ekipe, i tu je za tren postalo jasno da naša reprezentacija na startu nema šta da traži protiv aktuelnog evropskog šampiona.

Crna Gora je, međutim, imala reakciju u trećoj dionici i došla na minus jedan (7:6 pogotkom Vjekoslava Paskovića), ali se odmah potom vidjela sva snaga Srba koji su odgovorili sa dva gola u 50 sekundi (Mandić, pa Andrija Prlainović) i opet otišli na sigurnih plus tri.

U dva navrata je Srbija imala po četiri gola prednosti (6:2 i 11:7), ali je utisak da je i Crna Gora u ovom meču morala više u svim segmentima, jer je i protivnik bio daleko od briljantnog izdanja.

Srbija - Crna Gora 11:8 (2:1, 4:2, 3:4, 2:1)

Kazanj - "Vaterpolo arena". Gledalaca: 500. Sudije: Stavridis (Grčka), Aleksandresku (Rumunija). Igrač više: Srbija 9 (5), Crna Gora 9 (4). Peterci: Srbija 1 (1).

Srbija: G. Pijetlović, Mandić 2, Gocić, Ranđelović, Ćuk 1, D. Pijetlović, Nikić, Aleksić 2, Jakšić 1, Filipović 3, Prlainović 1, S. Mitrović 1, B. Mitrović.

Crna Gora: Lazović, Dr. Brguljan 2, Pasković 1, Čučković, Da. Brguljan 2, Radović, Janović 2, Ukropina, Ivović, Murišić 1, Klikovac, Jokić, Šćepanović.

TOK MEČA

Kraj utakmice. Crna Gora je porazom otvorila Svjetsko prvenstvo nakon što je Srbija sigurnom igrom slavila sa 11:8.

Šćepanović je zaustavio lob Ćuka.

Tajm-aut Savića (1.50).

Pijetlović je zaustavio šut Čučkovića sa stative.

Tajm-aut Perovića na dva minuta i 39 sekundi prije kraja.

Isključen je Nikić.

11:8 - Darko Brguljan s igračem više (4.17).

10:7 - Filipović iz peterca (7.24).

Peterac za Srbiju nakon faula Darka Brguljana nad Jakšićem u kontranapadu.

Ivović je šutirao visoko preko gola.

Počela je posljednja četvrtina. Napad za Crnu Goru.

Kraj treće dionice.

9:7 - Mlađan Janović je pogodio četiri sekunde prije kraja 3. četvrtine.

Slab napad Crne Gore.

Izblokiran je Mitrović.

Isključenje Murišića, koji je završio utakmicu zbog tri lične greške.

9:6 - Prlainović s igračem više (2.17).

Isključen je Darko Brguljan.

Janović nije pogodio s igračem više.

Isključenje Mandića.

8:6 - Mandić iz faula (3.11).

Tajm-aut Savića.

7:6 - Pasković je pogodio, iako je bilo isteklo vrijeme za napad s igračem više (3.26). Prvobitno je izblokiran šut Ukropina, ali je Pasković znao kako da iskoristi odbijenu loptu.

U igri je i mladi Aleksa Ukropina.

Tajm-aut Perovića.

Isključenje Aleksića nakon faula nad Klikovcem.

Prečka Filipovića.

7:5 - Darko Brguljan nakon faula (4.46)

7:4 - Mitrović s igračem više (5.04).

Centar Crne Gore je sada isključen.

Kontrafaul Murišića.

Stativa Prlainovića, Crna Gora ima šansu da opet otvori utakmicu.

6:4 - Draško Brguljan s igračem više uz pomoć Prlainovića (6.24).

Isključen je Ranđelović.

Ranđelović je pogodio prečku.

Prvi napad u trećoj četvrtini ima Crna Gora, ali je izgubila loptu.

Malo šta je u prvom poluvremenu funkcionisalo u igri Crne Gore. Odbrana je u prvoj četvrtini bila na nivou, ali napad ostaje velika boljka.

"Ajkule" su primile u nastavku nekoliko jeftinih golova iz kontranapada i to je ono što brine na otvaranju.

Crnogorski vaterpolisti nisu pronašli rješenje za agresivnu defanzivu "delfina", pa je u velikom broju napada bilo neophodno da se šutira iz daljine na isteku napada.

Šćepanović je zaustavio šut Aleksića i završena je druga četvrtina. Srbija je ubjedljiva na startu turnira i vodi sa 6:3.

Draško Brguljan je opet morao da šutira iz nemoguće pozicije.

Posljednji minut prvog poluvremena je u toku.

"Ajkule" su se odbranile s igračem manje.

Srbija će imati igrača više nakon tajm-auta Savića.

6:3 - Janović je prekinuo seriju Srbije (1.32).

6:2 - Aleksić opet iz kontranapada (1.46). Da li Crnoj Gori prijeti debakl na otvaranju Svjetskog prvenstva?

5:2 - Filipović (2.07) iz kontranapada, opet na prvoj stativi.

Janović nije pogodio u napadu s igračem više. Janović je želio da lobuje Pijetlovića.

Kontrafaul Pijetlovića.

Draško Brguljan je probao, ali Pijetlović nije imao problema. Crna Gora ima velikih problema u napadu.

Do kraja druge četvrtine je ostalo još tri minuta. Tajm-aut Perovića.

4:2 - Aleksić (4.11) donosi Srbiji dva gola prednosti.

3:2 - Mandić je umakao Ivovići i iznenadio Šćepanovića na prvoj stativi (5.02)

2:2 - Murišić je pogodio iz velike daljine (6.04)

Crnogorski vaterpolisti se i dalje traže u napadu, nemaju način da probiju agresivnu i pokretljivu odbranu rivala.

Srbija se odbranila, ali kontrafaul na drugoj strani.

Pijetlović je zaustavio šut Radovića. Novi, treći vezani napad za Crnu Goru.

Kontrafaul nakon prekršaja nad Klikovcem.

Probao je Janović.

Prvi napad u drugom dijelu igre ima Crna Gora.

Kraj prve četvrtine

2:1 - Ćuk s igračem više (12 sekundi prije kraja četvrtine).

Isključen je Mlađan Janović na 18 sekundi prije kraja.

Radović je probao iz daljine, ali je Pijetlović lako odbranio.

Crna Gora se odbranila.

1:1 - Draško Brguljan s igračem više (1.26).

Isključen je Mandić.

Do kraja prve dionice je ostalo još dva minuta i 20 sekundi.

Opet je Ivović izblokirao zicer Pijetlovića.

Isključen je Murišić.

1:0 - Filipović s igračem više (3.31).

Tajm-aut Savića na četirii minuta do kraja prve četvrtine. Golova još nema.

Sada je isključen Klikovac.

Izblokiran je šut Filipovića u napadu Srbije s igračem više.

Isključen je Radović.

Sada je Mitrović pogodio prečku gola Šćepanovića.

Kontrafaul Ivovića.

Tri minuta igre, golova još nema.

Srbija nije iskoristila dva napada.

Crna Gora nije iskoristila napad s igračem više. Promašio je Mlađan Janović.

Kao i u Barseloni prije dvije godine organizator je zakazao i u grafici umjesto Ranka Perovića za selektora Crne Gore imenovao Vida Lompara, inače pomoćnika.

Utakmica je počela, prvi napad ima Srbija.

Crnogorski vaterpolisti Svjetsko prvenstvo u Kazanju otvaraju utakmicom protiv Srbije (19.10).

Derbi u grupi D će biti najbolji uvod za velike bitke na turniru, a "ajkule" bi eventualnom pobjedom nad velikim rivalom napravile veliki korak ka prvom mjestu.

"Svakako je Srbija favorit, bilo bi malo prepotentno prijetiti takvoj ekipi. Po meni, radi se o najboljoj ekipi na svijetu u ovom trenutku, a mi ćemo naravno učiniti sve da dobijemu utakmicu. Srbija je kvalitet potvrdila i u Svjetskoj ligi, a nismo igrali sa njom u Nišu, iako sam se nadao da hoćemo, tako da u ovom trenutku ne znam kolike su naše stvarne vrijednosti u odnosu na nju", rekao je selektor Ranko Perović.

Dva današnja protivnika su godinama unazad često igrala međusobno na velikim takmičenjima, ali će im ovo biti tek drugi duel na svjetskim prvenstvima.

Jedini do sada, odigran u Barseloni 2013. godine, u svoju korist je riješila Crna Gora, i to u četvrtfinalu.

Pored Crne Gore i Srbije, u grupi D su još Australija i Japan. Njihov međusobni duel je zakazan za 20.30 časova.

A u grupi B, s kojom se grupa D ukršta u četvrtfinalu, odmah je pokazala koliko će biti neizvjesna, jer su Grci savladali Italiju sa 11:10.

Na jedan gol razlike je odigrana i utakmica između Rusa i Sjedinjenih Američkih Država - na kraju su slavili "jenkiji" rezultatom 7:6.