Crna Gora prigrabila bronzu u Čeljabinsku

Crnogorski vaterpolisti slavili protiv SAD nakon peteraca i osvojili treću medalju u istoriji ovog takmičenja
52 pregleda 68 komentar(a)
Ažurirano: 16.06.2013. 13:17h

Od specijalnog izvještača "Vijesti"

Čeljabinsk - Crna Gora je imala pretežak put do medalje u Čeljabinsku i nagrada je jednostavno morala da dođe, pa makar i nakon peteraca koji su postali zaštitni znak "ajkula" na finalnom turniru.

Na kraju, Amerikanci su savladani poslije peteraca rezultatom 13:11, pa je tim Ranka Perovića ugrabio bronzu, prvu od postojanja u Svjetskoj ligi.

Takođe, ovo je crnogorskim vaterpolistima treća medalja u ovom takmičenju - 2009. je osvojila zlato u Podgorici, a godinu kasnije srebro u Nišu.

Crna Gora je, na kraju krajeva, nagrađena i za cijelu sezonu u Svjetskoj ligi, počeov od meča sa Hrvatskom u Zagrebu u oktobru prošle godine. I nekako je cijela ova kampanja stala u jednu utakmicu protiv "jenkija".

Jedan od junaka je opet bio Dejan Lazović koji je natjerao Amerikance da promaše tri peterca (jedan je odbranio), a tačku na utakmicu i ruke na medalju stavio je Draško Brguljan.

Crna Gora je u trećoj četvrtini imala minus od tri gola (8:5), onda je golom Darka Brguljana povel sa 9:8 27 sekundi prije kraja, ali joj se nije dalo da pobijedi u regularnom dijelu.

Na drugoj strani je u napadu s igračem više pogodio Rozental, i to uz zvuk sirene, ali se ispostavilo da je samo na nekoliko minuta odložio slavlje "ajkula".

Crna Gora - SAD 13:11 (1:2, 3:3, 2:3, 4:2, 3:1)

Čeljabinsk - Bazen "Stroitelj". Gledalaca: 500. Sudije: Vasiliu (Grčka), Sadekov (Rusija). Igrače više: Crna Gora 6 (4), SAD 10 (4). Peterci: Crna Gora 1 (1), SAD 1 (1).

Crna Gora: Lazović (peterac), Dr. Brguljan 2, Pasković 1, Petrović 2, Popović, Marković, Drašković 3, Sekulić 2, Latinović, Da. Brguljan 2, Klikovac 1, Čučković, Šćepanović (10 odbrana).

SAD: SAD: Stivens (11 odbrana i peterac), Bonani, Smit, Korkovan, Vigo, De Trojn, Obert 1, Boven 3, Bakner 1, Haten 1, Rozental 3, Men 1, Etilo 1.

TOK MEČA

10:10 - Rozental je pogodio uz zvuk sirene s igračem više.

10:9 - Darko Brguljan (0.27)

Odbranila se Crna Gora, prvo je pogođena stativa, pa prečka...

Do kraja meča je ostalo još minut i 11 sekundi.

Igrač više za Amerikance i tajm-aut Udovičića.

9:9 - Klikovac s igračem više (2.02).

8:9 - Rozental (2.24) s igračem više.

Igrač više za SAD.

Sada tajm-aut Udovičića.

Suđen je kontrafaul Petroviću.

8:8 - Sekulić (4.49) s igračem više.

Imaće "ajkule" igrača više. Perović je tražio tajm-aut, drugi i posljednji i meču na koji ima pravo.

Crna Gora se odbranila s igračem manje.

7:8 - Petrović (6.19) s igračem više.

Drašković je promašio zicer sa dva metra. Stivens je odbranio.

Sviran je kontrafaul. Crna Gora ide u napad.

Napadom SAD krenula je posljednja četvrtina.

Kraj treće četvrtine

Odbranile su se "ajkule"

Nije Crna Gora iskoristila napad s igračem više.

Počela je treća četvrtina.

Amerikanci će na startu drugog poluvremena, ako prvi dođu do lopte, imati igrača više.

Kraj poluvremena

4:5 - Draško Brguljan (1.10)

3:5 - Enlo (1.35)

3:4 - Drašković (2.00)

2:4 - Men (2.24)

2:3 - Bakner iz peterca (3.35).

Peterac za SAD. Skrivio ga je Luka Sekulić.

2:2 - Drašković iz peterca (5.49)

Peterac je iznudio Darko Brguljan.

Stivens je odbranio šut Darka Brguljana.

Počela je druga dionica. Napad za Crnu Goru.

Kraj prve četvrtine

1:2 - Boven (0.5)

1:1 - Darko Brguljan (3.22)

0:1 - Boven s igračem više (3.40)

Jedan od igrača SAD je ušao u dva metra. Propao je napad...

Amerikanci imaju igrača više.

Nakon dva minuta igre nema golova.

Utakmica je počela. Napad za Crnu Goru.

Crna Gora u Čeljabinsku juri treću medalju u Svjetskoj ligi od postojanja, ali i prvu bronzanu nakon zlata u Podgorici i srebra godinu kasnije u Nišu.

Protivnik u posljednjem meču na ovom turniru je reprezentacija SAD, a "ajkule" su već jednom ovdje slavile protiv "jenkija" - bilo je to u trećem kolu u grupi kada je rezultat bio 9:4.

Finale se igra od 15.15 časova, a sastaće se Srbija i Mađarska.

Peto mjesto na turniru je pripalo Rusiji koja je deklasirala Kinu (17:8), a sedmo Japanu koji je bio bolji od Brazila (10:4).