Uzbudljiv start i bitna pobjeda "ajkula": Tešanović i Ukropina donijeli trijumf protiv Francuske

Naša selekcija pobjedom otvorila Evropsko prvenstvo

48071 pregleda 67 reakcija 70 komentar(a)
Ažurirano: 04.01.2024. 19:18h
Završeno
18:24h

Tek je počelo, a već je viđeno i previše uzbuđenja za crnogorske vaterpoliste koji su tek nakon peteraca došli do pobjede u prvom meču na Evropskom prvenstvu koji je bio veoma bitan iz više razloga.

"Ajkule" su savladale Francusku u dubrovačkom Gružu 20:19, nakon što je bilo 10:10 u regularnom dijelu i pošto je u petercima sve stalo u jedan šut - Petar Tešanović je u 10. seriji penala odbranio pokušaj bivšeg crnogorskog reprezentativca Iga Kruzije i otvorio našem timu put ka trijumfu.

Poklon saigrača je nekoliko sekundi kasnije prihvatio Aleksa Ukropina - bio je siguran za pobjedu koja bi, ako ne bude iznenađenja u grupi, trebalo da bude dovoljna najmanje za treće mjesto.

Treća pozicija bi značila da tim Vladimira Gojkovića u osmini finala ne igra derbi sa Srbijom (koja je veliki favorit u diviziji 2), dok jedna od prve dvije pozicije vodi direktno u četvrtfinale.

Trijumf i dva osvojena boda se pišu, to je i bilo najvažnije, ali mnogo toga u igri "ajkula" nije bilo dobro. Konkretno, napad s igračem više je dugo bio očajan, ali je proradio u posljednjoj četvrtini kada je Crna Gora tri puta zaredom bila sigurna.

Francuska je na četiri i po minuta prije kraja imala dva gola prednosti (10:8 kada je Tešanovića matirao Toma Vernu), a naš nacionalni tim tridesetak sekundi prije kraja dočekao napad za pobjedu.

Prethodno je Ukropina na 109 sekundi do kraja fantastičnim pogotkom izjednačio na 10:10. Onda je Crna Gora lako prokockala napad poslije tajm-auta i čak dala rivalu šansu da dođe do trijumfa u regularnom dijelu.

Morali su da odlučuju peterci koje su crnogorski igrači šutirali perfektno - po dva puta su se upisali Stefan Vidović, Ukropina, Draško Brguljan, Miroslav Perković i Vlado Popadić.

Tešanović je odbranio dva peterca, oba puta Kruziiji, kojeg je zaustavio i početkom druge četvrtine kada je Francuska mogla da dođe do tri gola prednosti i povede 5:2...

Crna Gora drugi meč igra u subotu - rival je Španija (17 sati), koja se večeras od 20.15 sastaje sa Hrvatskom.

CRNA GORA - FRANCUSKA 20:19 - NAKON PETERACA (2:4, 2:1, 3:2, 3:3, 10:9)

Dubrovnik - Bazen „Gruž”. Gledalaca: 500. Sudije: Stavridis (Grčka), Kolombo (Italija). Igrač više: Crna Gora 12 (5), Francuska 9 (3). Peterci: Francuska 2 (1).

Crna Gora: Lazović, Brguljan, Perković 2, Averka 1, Mačić 1, Popadić 1, Vidović, Vujović, Ukropina 1, Spaić 1, Matković 3, V. Radović, Tešanović (11 odbrana i peterac).

Francuska: Hovhanisjan, Sodadje, Kruzija 3, Živković, Kas, Vernu 4, Marion-Vernu, Bjorh 1, Marzuki 2, Bodega, Vanpeperštret, Kanon, Fontani (14 odbrana).

Izmjena: 19:18h