"Ajkule" idu na Olimpijske igre: Crna Gora preko Rumunije zakazala četvrtfinalni duel sa Španijom

Naši vaterpolisti slavili 12:9 u ključnom duelu za plasman u Pariz

Ažurirano: 11.02.2024. 18:33h
Završeno
16:36h

Peti put u istoriji crnogorski vaterpolisti će biti učesnici Olimpijskih igara.

Nakon Pekinga, Londona, Rio de Žaneira i Tokija, naš nacionalni tim ide u Pariz nakon što se uz mnogo muke plasirao u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

"Ajkule" su oscilirale kao i mečevima u grupi, a viza za Grad svjetlosti čekirana je preko Rumunije - bilo je 12:9 u utakmici koja je definitivno riješena tek na isteku pretposljednjeg minuta.

Važnost je uticala da naša selekcija veoma loše otvori utakmicu, pogotovo u odbrani.

Rumunija je, naime, u prvoj četvrtini pogodila pet od ukupno šest šuteva i u dva navrata imala po tri gola prednosti (4:1, pa 5:2).

U finišu tog perioda je tim Vladimira Gojkovića smanjio na 5:3 preko Kanstantina Averke, a onda nastavio seriju i prvi put poveo - 7:6.

Kasnije se uglavnom sve pitala Crna Gora, razbranio se i Petar Tešanović, ali problem je bio pred golom Rumunije, jer naš tim nije mogao da "slomi" protivnika kada je bilo očigledno da je mnogo bolji.

Propuštale su se tako šanse da se ode na plus tri, pa je utakmica ponovo otvorena kada je Jonut Neamcu šest i po minuta prije kraja smanjio na 10:9.

Ključnu rolu je u tom momentu imao Vlado Popadić. Prvo je zaustavio centra Rumunije u prilici za izjednačenje, a onda isplivao kontranapad i nekoliko sekundi kasnije zatresao mrežu za 11:9 na nešto više od četiri minuta do kraja.

Crna Gora je tada odbila nalet protivnika, a tačku na neizvjesnost je stavio Dušan Matković 64 sekunde prije kraja kada je postavio konačnih 12:9.

Crnogorski vaterpolisti će u četvrtfinalu u utorak igrati sa Španijom (14 sati). Zna se kome u tom susretu pripada uloga favorita, ali valjda će "ajkule" - sada kada je konačno riješeno pitanje oko Olimpijskih igara - pokazati više nego što je bio slučaj u prve četiri utakmice na šampionatu u Dohi.

CRNA GORA - RUMUNIJA 12:9 (3:5, 4:2, 2:2, 3:1)

Doha - "Aspajer dom". Gledalaca: 200. Sudije: Đerđi Kun (Mađarska), Alesandro Severo (Italija). Igrač više: 7 (4), Rumunija 6 (3). Peterci: Crna Gor 1 (1).

Crna Gora: Lazović, Brguljan, Perković 3, Averka 3, Mačić 1, Popadić 1, Vidović, Ukropina 2, Spaić, Matković 1, V. Radović 1, Tešanović (13 odbrana), Vujović.

Rumunija: Cik (osam odbrana), Lutesku, Fulea 3, Vranceanu, Prioteasa, Cepelus 1, Oanca 1, Kolodrovski 1, Đorđesku 2, Vančik, Dragušin, Neamcu 1.

Izmjena: 18:33h
16:29h

Crna Gora je savladala Rumuniju 12:9 - plasirala se četvrfinale Svjetskog prvenstva i osigurala plasman na Olimpijske igre.

16:28h

Matković je na 64 sekunde prije kraja donio 12:9, Crna Gora ide ka pobjedi i plasmanu na Olimpijske igre.

16:25h

Dva i po minuta do kraja, Crna Gora vodi 11:9 i ima napad. Tajm-aut je tražio Gojković.

16:22h

Popadić je uradio sve - odbranio se, povukao kontru i pogodio za 11:9.

16:19h

Neamcu je uzvratio, i to na isteku napada - 10:9 vodi Crna Gora.

16:17h

Ukropina je iskoristio peterac koji je iznudio Mačić - 10:8 vodi naša selekcija.

16:15h

Počela je posljednja četvrtina - Crna Gora mora da pobijedi da bi se plasirala na Olimpijske igre.

16:14h

Crna Gora vodi 9:8 pred ulazak u posljednju četvrtinu.

16:13h

Propustila je Crna Gora nekoliko šansi da ode na plus tri, onda su Rumuni pogodili i smanjili na 9:8.

16:06h

Prvi put u meču je plus dva - 9:7 vodi Crna Gora, pogodio je Ukropina.

16:04h

Vasilije Radović je našao šut do mreže - 8:7 vode "ajkule".

16:03h

Još jedno izjednačenje - 7:7, strijelac je Fulea.

16:00h

Prvi napad u trećoj četvrtini ima Rumunija.

15:59h

"Ajkule" imaju gol prednosti (7:6) nakon dvije četvrtine, i to nakon što je gubila 5:3 poslije prvih osam minuta.

15:53h

Prvo vođstvo Crne Gore - nakon 12 minuta igre. Averka je postigao treći gol, "ajkule" imaju 7:6.