Slovenački pilot na letu oko svijeta ukazuje na klimatske promjene

"Do 2020. godine planirano je još nekoliko letova, čiji je konačan cilj prikupljanje podataka za Centralni Atlantik, Sjeverni Pacifik, Aziju, Bengalski zaliv, Bliski istok, Mediteran, Rusiju, Kinu, Himalaje i Antarktik", saopštila je ta misija
0 komentar(a)
Svijet mapa, Foto: Shutterstock.com
Svijet mapa, Foto: Shutterstock.com
Ažurirano: 10.02.2016. 10:52h

Slovenački pilot i biolog Matevž Lenarčić krenuće 21. marta na put oko svijeta u ultralakom avionu kako bi duž putanje, tokom koje će preletjeti 42.000 kilometara i u avionu provesti više od 200 časova, izmjeriti koncentraciju čađi i ukazati na ozbiljnost klimatskih promjena, saopštili su danas organizatori.

Lenarčić će u okviru naučno-istraživačke misije GreenLight WorldFlight, tokom leta koji će trajati oko mjesec dana, pokušati da prikupi što više podataka o koncentraciji i izvoru crnog ugljenika kao važnog uzročnika zagađenja, naročito na onim djelovima Zemlje gdje slična ispitivanja nijesu sprovedena.

"Do 2020. godine planirano je još nekoliko letova, čiji je konačan cilj prikupljanje podataka za Centralni Atlantik, Sjeverni Pacifik, Aziju, Bengalski zaliv, Bliski istok, Mediteran, Rusiju, Kinu, Himalaje i Antarktik", saopštila je ta misija.

Planirano je da Lenarčić tokom misije preleti 42.000 kilometara, sa 13 usputnih zaustavljanja, a najduža dionica koju slovenački pilot namjerava da preleti bez sletanja, duga je 4.100 kilometara, odnosno 19 časova letjenja.

Lenarčić je ranije već letio oko svijeta, ali i na Sjeverni pol, a u novoj misiji koristiće ultralaki avion Dinamik VT 9, koji je proizveden i posebno prilagođen tako dugačkom letu u slovačkom preduzeću Aerospol.

Bonus video: