Pusić: Dosta smo se svađali, ali su nam odnosi sa Srbijom dobri

“Mi normalno sarađujemo, katkad sa malo više drame, katkad sa manje, ali mislim da je danas i na jednoj i na drugoj strani svima jasno da je u obostranom interesu prvo komunikacija i pronalaženje zajednčkih rješenja i drugo napredak i jedne i druge zemlje”, naglasila je
1 komentar(a)
Vesna Pusić, Foto: Betaphoto/HINA
Vesna Pusić, Foto: Betaphoto/HINA
Ažurirano: 04.12.2015. 10:07h

U odnosima Srbije i Hrvatske ne teku uvijek med i mlijeko, ali i jedna i druga zemlja znaju da su komunikacija i pronalaženje zajedničkog rješenja u obostranom interesu, izjavila je danas hrvatska ministarka spoljnih poslova Vesna Pusić.

“Dosta smo se svađali oko različitih stvari, oko nekih možda opravdano, nekih možda neopravdano i pretjerano. Ali, ja smatram naše odnose dobrima i mislim da u tom pravcu treba da idemo”, rekla je Pusić za Tanjug.

Ona je podsjetila da je donedavno prava senzacija bio susret bilo koga iz vrha dvije države, a da danas više niko na to ne obraća pažnju.

“Mi normalno sarađujemo, katkad sa malo više drame, katkad sa manje, ali mislim da je danas i na jednoj i na drugoj strani svima jasno da je u obostranom interesu prvo komunikacija i pronalaženje zajednčkih rješenja i drugo napredak i jedne i druge zemlje”, naglasila je ona.

Kako je rekla, region je “premala barica” da bismo mogli da dozvolimo da jedna zemlja bude nestabilna, a druga stabilna i prosperitetna.

Upitana kako se po njenom mišljenju region suočava sa izbjegličkom krizom, ona je ocijenila da je region počeo katastrofalno ali da se sada ponaša bolje i zrelije.

"Na početku je valjda zbog šoka izostala saradnja", rekla je ona podsjetivši na situaciju i međusobne optužbe između Srbije, Hrvatske i Mađarske zbog priliva velikog broja izbjeglica.

“Bilo je potpuno besmisleno da se mi međusobno optužujemo i svađamo, kad je bilo sasvim jasno da smo suočeni sa istim problemom i da bi nam bilo puno lakše da se barem informišemo međusobno”, rekla je ona.

Pusić, međutim, ističe da, dok se u regionu radi na privremenom rješavanju ovog problema, istovremeno je od ključnog značaja da EU radi na pregovorima sa Turskom, jer je to prvi korak ka rješenju.

“Da budemo fer, Turci četiri godine govore - "ljudi imamo problem, imamo pola miliona izbjeglica, imamo milion pa milion i po, pa dva, pa dva i po..." Svi ih tapšemo po ramenima i tvrdimo - "da, da odlično vi to radite, i niko ništa"”, primijetila je ona.

Pusić, koja je učestvovala na Ministarskom savjetu OEBS u Beogradu, naglasila je da je to kriza u kojoj region može da pomogne ali ne može da je rješava.

“Ona se u prvom koraku rješava na grčko-turskoj granici, a u drugom sa pronalaskom globalnog rješenja za obustavljanje rata u Siriji i Iraku.

Bonus video: