Njemačka na nogama, sa Kosova otišlo 230 hiljada ljudi?

Pojava ilegalne migracije posljednjih meseci je postala alarmantan fenomen
75 pregleda 79 komentar(a)
Kosovo imigranti, Foto: Reuters
Kosovo imigranti, Foto: Reuters
Ažurirano: 11.02.2015. 12:50h

Sa autobuske stanice u Prištini sinoć je krenulo šest krcatih autobusa, uglavnom onih koji su se uputili da ilegalno pređu u Mađarsku, a odatle na zapad Evrope. Mađari su pojačali kontolu na granici.

Kako javlja TV Klan i veliki broj putničkih vozila je prešao granični prelaz u Vrmicu, gdje preko Albanije odlaze u Crnu Goru. I na graničnom prelazu "Bela zemlja" kod Medveđe u posljednje vrijeme je povećan broj prelazaka, javljaju prištinski mediji.

Broj policajaca raspoređenih duž južne mađarske granice sa Srbijom je uvećan za 136 kao odgovor na povećanje priliva ilegalnih imigranata od septembra prošle godine,izjavila je šef odjeljenja mađarske pogranične policije Gizela Vaš.

Ona je dodala da je još 30 policajaca poslato u sela i gradove duž mađarsko-srpske granice kako bi se pobrinuli za bezbjednost mještana, prenijela je mađarska agencija MTI.

Ukoliko bude potrebno, na granicu će biti poslato još policajaca, najavila je Vaš.

Pored povećanja broj patrola na područjima između zvaničnih graničnih prelaza i broja službenika koji se bave procedurama vezano za migrante, nabavljena je i moderna oprema poput čitača otisaka prstiju i novih vozila za prevoz ljudi, rekla je zvaničnica mađarske policije.

Duž granice su postavljeni kontejneri sa grijanjem, uključujući stanicu za zdravstvene preglede u Segedinu, a pozajmljeni su i šatori od vojske, navela je Vaš.

Ona je dodala da su austrijska i njemačka policija takođe ponudile svoju pomoć u patroliranju spoljnih granica Evropske unije.

Pojava ilegalne migracije posljednjih meseci je postala alarmantan fenomen. Prema nezvaničnim podacima broj emigranata je dostigao oko 230 hiljada, prenosi dnevnik "Zeri".

Tu cifru je predočio na sjednici parlamentarne komisije za evropske integracije poslanik Samoopredjeljenja Ilir Deda, uz preciziranje da je to 13 odsto ukupnog stanovnistva.

Njemačka traži način da vrati azilante

Njemačke komune i opštine, povodom lavine ilegalnih kosovskih azilanata, zahtevaju da se Kosovo proglasi zemljom sigurnog porijekla, a slične inicijative stižu i iz Bavarske i drugih njemačkih pokrajina

Nemačke pokrajine su finansijski pogođene talasom izbjeglica i zato predlažu i traže nova rješenja.

''Vlada u Berlinu bi trebalo da provjeri da li se Kosovo može proglasiti zemljom sigurnog porijekla'', rekao je predsjedavajući savjeta njemačkih gradova i opština Gerd Landzberg za ''Pasauer noje prese''.

''To bi sigurno zaustavilo talas, jer bi ti ljudi onda morali da računaju sa brzim protjerivanjem nazad, u zemlju porijekla'',rekao je Landzberg.

"Naše zakonodavstvo o azilantima povezano je sa političkim progonima i nije instrument da bi se pomagalo ekonomskim izbjeglicama'', rekao je Landzberg, naglasivši da pretežni dio tih azilanata dolazi u Njemačku iz finansijskih razloga.

On je naveo da bi Njemačka trebalo da svoje napore koncentriše na to da se ljudima u domicilnim državama pomogne , tako da ''bi oni tamo mogli da sebi izgrade jednu perspektivu''.

Bonus video: