Banjalučanka patentirala kadu za nepokretne

Na razmišljane o ovom projektu ju je podstakla svakodnevna briga o bolesnicima koji u potpunosti zavise o pomoći drugog lica
177 pregleda 0 komentar(a)
mobilna kada, Foto: Novosti.rs
mobilna kada, Foto: Novosti.rs
Ažurirano: 17.06.2012. 11:32h

“Pomoći čoveku koji je zbog bolesti ili povrede nepokretan, ali i osobi koja svakodnevno vodi brigu o njemu, osnovna je misija moje inovacije. Nadam se da će uskoro da „oživi“, kao pravo pomagalo u praksi, da bude u službi čovjeka”, ovo su riječi inovatorke Vukosave Božić, dugogodišnje medicinske sestreiz Banjaluke, koja je osmislila i patentirala mobilnu kadu za nepokretne bolesnike.

Sa svakog sajma gdje je mobilna kada prikazana, u regionu i svetu, vratila sa sa posebnim priznanjima.

Najveće priznanje inovacija je do sada dobila od Ruske akademije nauka - Kristalni pehar, koji oni dodjeljuju jednom u 15 godina, za ideju koja im se dopadne mimo takmičarskog djela.

“To se desilo u Nirnbergu”, priča Vukosava za Novosti, “Mobilna kada je predstavljena nedavno i na Forumu u Skoplju, gdje je u konkurenciji 32 ekipe izborila plasman u finalni dio takmičenja, koji će se održati u Berlinu u decembru ove godine.

Vukosavin patent ima značajnu mogućnost komercijalne eksploatacije, zbog čega su i pojedine firme u regionu zainteresovane za njenu proizvodnju. Trenutno, protopip mobilne se izrađuje u firmi „Elvako“ u Hrvatskoj i trebalo bi da bude završen do kraja jula ove godine.

Tri godine radila na projektu

Vukosava, koja je već 26 godina radi na UKC Banjaluka, trenutno na Klinici za neurologiju, kaže za „Novosti“ da ju je svakodnevna briga o bolesnicima koji u potpunosti zavise o pomoći drugog lica, podstakla, prije više od šest godina, na razmišljanje kako olakšati postupak kupanja nepokretnog lica.

Prva zamisao je, navodi, bila da pacijenta ne treba premeštati sa kreveta.

Na razmišljane o ovom projektu ju je podstakla svakodnevna briga o bolesnicima koji u potpunosti zavise o pomoći drugog lica

“Tako mi je i sinula ideja o mobilnoj kadi“, sjeća se Vukosava.

Objašnjava da je na razradi inovacije radila pune tri godine, zajedno sa timom saradnika. Ističe da su joj velika stručna i moralna podrška kolege sa UKC Banjaluka, kao i njena prijateljica koja već sedam godina ne može da se kreće.

“Ona mi je bila i „inicijalna kapisla“ za ovu ideju. Svakodnevno me pita „Kada će biti gotova moja kada?“”

Bonus video: